صفحه اول   -   تماس با ما   -   عضویت
نام کاربری:   کلمه عبور: عضویت در سایت / یادآوری کلمه عبور؟

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک گرامی باد

ادامه

ویژگی های یك قصه ی خوب

هنر قصه گویی متأسفانه معمولاً مورد غفلت و فراموشی قرار می گیرد و حتی بیشتر معلمان  و والدین داستان گفتن را برای خود كاری حقیر و بی مقدار و برای كودكان وسیله ی اتلاف وقت می پندارند، غافل از این كه همین قصه گویی، علاوه بر فواید و ارزش های تربیتی بی شمار، به معلم كمك می كند كه میراث فرهنگی جامعه ی خود را به آیندگان انتقال دهد.

هنر قصه گویی متأسفانه معمولاً مورد غفلت و فراموشی قرار می گیرد و حتی بیشتر معلمان  و والدین داستان گفتن را برای خود كاری حقیر و بی مقدار و برای كودكان وسیله ی اتلاف وقت می پندارند، غافل از این كه همین قصه گویی، علاوه بر فواید و ارزش های تربیتی بی شمار، به معلم كمك می كند كه میراث فرهنگی جامعه ی خود را به آیندگان انتقال دهد.
هنر قصه گویی متأسفانه معمولاً مورد غفلت و فراموشی قرار می گیرد و حتی بیشتر معلمان  و والدین داستان گفتن را برای خود كاری حقیر و بی مقدار و برای كودكان وسیله ی اتلاف وقت می پندارند، غافل از این كه همین قصه گویی، علاوه بر فواید و ارزش های تربیتی بی شمار، به معلم كمك می كند كه میراث فرهنگی جامعه ی خود را به آیندگان انتقال دهد.
ادامه

چگونه پرخاشگر نشود؟

بعضي والدين دائماً در حال شروع، توقف و تغيير برنامه‌هاي تربيتي کودک خود هستند. اين عدم هماهنگي در برنامه‌ها به مرور باعث وخيم‌تر شدن مشکلات رفتاري کودک مي‌شود. اگر قوانين خانه، هماهنگ و ثابت نباشد، کودک متوجه مي‌شود که گاهي اوقات مي‌تواند قوانين را زير پا بگذارد به عبارت ديگر، عدم فرمانبري وي گاهگاهي تقويت مي‌شود و رفتارهايي که تقويت يا تشويق نامرتب دريافت مي‌کنند، سرانجام نسبت به هر گونه تغييري مقاومت خواهند کرد.

ادامه

تا اطلاع ثانوی مامانت نیستم

همه ما در تربیت فرزندانمان گاه دوست داریم جهت و مسیر درست تری را انتخاب کنیم و شیوه ای صحیح را در قبال رفتارهای نادرست کودکمان داشته باشیم.

ادامه

تازه مادران، آیا می دانید؟

پس از 9 ماه انتظار و پشت سر گذاشتن دردسرهای بارداری و پس از زایمان و سختی‌های آن، فکر می‌کنید می‌توانید یک نفس راحت بکشید؟ شاید خیلی‌ها به شما بگویند که نه و این تازه شروع دردسرهای دیگر است اما این‌طور نیست. در نگهداری از نوزاد، اگر برخی اصول کلی را در ذهن داشته باشید، آن قدرها هم کار سختی نیست...

ادامه

چرا کودکان باید در فضای باز بازی کنند؟

با همه گیر شدن آپارتمانها، شهری شدن فضای یکجا نشینی کشور از یک طرف و نگرانی های والدین برای محافظت از بچه ها معمولا سعی میشه بچه در خونه و یا مهدکودک ها نگهداری بشن، حالا اگر کودکان ما تمام وقت خودشون رو در داخل خانه سپری کنن پس چگونه میتونن زیبایی های طبیعت رو درک کنند؟

ادامه

راه کارهای عملی در تشویق کودکان به نماز

برای ترغیب کودکان به نماز، باید خودمان توجه داشته باشیم که نماز در رأس اعمال واجب قرار دارد و آن را در اولویت کارهای خود قرار دهیم. والدینی که توفیق چندانی در اقامه­ ی نماز ندارند و آن را در اولویت کاری خود قرار نمی ­دهند، نمی­ توانند مربّی فرزندانی باشند که باید نماز را در سرلوحه­ ی اعمال خود قرار داده و با نماز زندگی کنند.

ادامه

مقابله والدين با گستاخي نوجوانان

 نوجوانان گاهي بسيار خشن و بي ادب مي شوند به ويژه در مكالمه با دوستان خود حرفهاي زشتي بر زبان مي آورند. والدين نمي توانند نحوه حرف زدن فرزند خود را با دوستانش كنترل كنند ولي مي توانند- و بايد- مراقب حرف زدن او درخانه باشند.

ادامه

وظیفه پدر و مادر در زمان امتحانات بچه‌ها

اضطراب و دلهره پیش از امتحان، مسئله جدیدی نیست و تقریبا نمی‌توان برای از بین بردن نگرانی‌های قبل از امتحانات پایان ترم راه حلی پیدا کرد اما می‌توان با تدابیر خاصی این استرس را کم کرد.

ادامه

رشد روانی و عاطفی در خانواده

خانواده محیط اصلی پرورش نوجوان محسوب می شود. رفتار و کردار اخلاقی و تامین زندگی بدور از اضطراب، نوجوان را به سوی تقوا و درستکاری می کشاند و از بزهکاری آنها جلوگیری می کند. بی توجهی و سهل انگاری نسبت به تربیت نوجوان و عدم تامین عشق، توجه، دلسوزی و راهنمایی از طرف والدین، نوجوان را بسوی بی بندو باری، نومیدی، عصیانگری و در نهایت بزهکاری سوق می دهد.

ادامه

راهکارهای مناسب برای انجام تکالیف مدرسه توسط فرزندمان

وقتی کودکان تکالیفشان را انجام نمی دهند برخی والدین آن را شخصی تلقی کرده و به شدت عصبانی و ناراحت می شوند،در حالی که اصلا چنین نیست .کودک مایل نیست این کار را بکند و برای آن دلایل مختلفی دارد نه این که از شما خوشش نمی آید یا با شما لج بازی می کند؛

ادامه

رابطه فرزندان را مدیریت کنید !

سارا دختر بچه دو ساله ای است که موی بچه ها را می کشد، علی پسر سه ساله ای است که وقتی دوستانش به اسباب بازی های او دست می زنند، گریه می کند. مریم دختر دو و نیم ساله ای است که برادرش را با هل دادن و کتک زدن از اسباب بازی  های خود دور می کند. و...

ادامه

در بوسیدن بچه ها افراط نکنید

 آيا تا به حال برايتان پيش آمده کودکي را از سر محبت بيش از اندازه، برخلاف ميل او ببوسيد يا در آغوش بکشيد؟ متاسفانه يکي از عادت‌هاي ناسالم ما ايراني‌ها اين است که نمي‌دانيم چطور و چقدر احساسات خود را به ديگران، مخصوصا بچه‌ها، بروز بدهيم و خيلي‌هايمان هم مديريت و کنترلي بر احساسات و هيجان‌هاي خود نداريم. اين ضعف مديريت و کنترل، مي‌تواند براي کودک‌، بسيار بيشتر از ما بزرگ‌ترها آزاردهنده باشد. به ‌همين دليل در «فرزندپروري» اين شماره، پاي صحبت‌هاي دکتر  اميري، فوق‌تخصص روان‌پزشکي کودک و نوجوان  نشستيم تا بيشتر با عواقب اين رفتار آشنا شويم.

ادامه

با پسرهای ویرانگر چه کنید؟

جـو فراســـــت مـی‌گــوید با این کــودک چه کـنید

مادر احسان از دستش کلافه شده است. احسان 10 سال دارد و در کلاس چهارم ابتدایی تحصیل می‌کند. او گاهی اوقات رفتارهای بد و پرخاشگرانه‌ای از خود نشان می‌دهد. احسان وقتی عصبانی می‌شود همه چیز را به هم می‌ریزد؛ از کوسن‌های مبل که به اطراف پرتاب می‌شود بگیرید تا کاغذ دیواری‌های اتاقش که پاره‌پاره می‌شود و قاب عکس‌هایی که همه پایین می‌‌آید. والدین احسان ابتدا تصور می‌کردند که این رفتارها ناشی از ترس احسان است به همین دلیل سعی کردند علت ترس را بیابند اما موفق نشدند. مسئله دیگری که وجود دارد این است که احسان با خواهرش هم رفتار مناسبی ندارد و گاهی اوقات با او هم وارد مشاجره می‌شود. مادر و پدر احسان سعی کرده‌اند با او صحبت کنند اما به نظر می‌رسد روش درست برقراری ارتباط با او را نمی‌دانند و در بر طرف کردن این مشکل موفق نبوده‌اند.

ادامه

چرا بچه ها موقع دندان در آوردن تب میکنند؟

كودكتان بي‌قرار شده؟ بي‌دليل جيغ مي‌زند و گريه مي‌کند؟ آب دهانش راه افتاده؟ اسهال گرفته يا دور دهانش جوش زده و زخم است؟ تب دارد؟ غذا نمي‌خورد و بدخلق شده؟ همه اينها مي‌تواند علايم دندان درآوردن باشد و معمولا همه‌شان هم به محض اينكه دندان‌ها نيش زدند، برطرف مي‌شوند. رويش دندان‌هاي شيري دوره سختي است و با مشکلات و علايمي همراه است که براي هريک راه‌حل‌هاي بجا و نابجايي وجود دارد. با «نوزادان» اين هفته، همراه شويد تا درباره اين مرحله از زندگي شيرخوارتان راهنمايي‌هاي لازم را از متخصصان «سلامت» دريافت کنيد.

ادامه

توصیه هایی برای از شیر گرفتن کودک

زمان مناسب قطع شیردهی ، در پایان سال دوم است.وقتی که کودک به غذای خانواده عادت کرده و وزن گیری مناسبی دارد

تدوام شیردهی پس از این مدت معمولا مانع تغذیه مناسب کودک شده و او را از خوردن غذای مناسب با روند رشد و تکاملش باز می دارد.

ادامه

ذائقه كودكان را با آب آشنا كنید

 كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: كودكان خود را عادت دهید روزانه آب، شیر و دوغ ساده مصرف كنند و ذائقه آنان را با سایر

نوشیدنی ها آشنا نكنید.

ادامه

مصرف غذاهای آماده رشد نوجوانان را به تأخیر می‌اندازد

یک متخصص تغذیه گفت: مصرف غذاهای آماده از جذب ویتامین‌ها و برخی املاح مانند کلسیم جلوگیری می‌کنند همچنین مصرف نوشابه‌های گازدار و غذاهای آماده رشد نوجوانان را به تأخیر می‌‌اندازد.

ادامه

خوراکی های انرژی زا برای زنگ تفریح دانش آموزان

 

یک متخصص تغذیه ساندویچ تخم مرغ را به دلیل انرژی زا بودن آن بهترین تغذیه برای زنگ تفریح دانش آموزان عنوان کرد.

ادامه

۱۰ اشتباه مامان‌اولی‌های جوان

معمولا همه مامان اولی‌ها در بزرگ کردن بچه اول دچار اشتباهاتی می‌شوند، در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود، پس اشتباهات خود را بپذیرید و آن‌ها را رفع کنید.

ادامه

نقش والدین در تربیت کودکان تیزهوش

تفکر پیرامون افراد تیزهوش و با استعداد، سابقه طولانی دارد و احتمالاً به زمانی برمی گردد که انسان متوجه تفاوت فردی شد، در یونان قدیم افلاطون عقیده داشت که کودکان باهوش باید در سنین کودکی انتخاب شده و به آنها به طور اختصاصی علوم و فلسفه تعلیم داده شود.

ادامه

روش های پرورش کودک منظم و تمیز

سعی کنید در خانه خود این طرز فکر را القا کنید که تمیز بودن خانه احساس بسیار خوبی به انسان می دهد. اگر کودک از جمع کردن وسایلش خودداری کرد، خودتان آنها را جمع کنید و بگویید: «به نظرت این طوری بهتر نیست؟ وقتی همه چیز مرتب و سرجای خودش است آدم احساس بهتری دارد.»

ادامه

آگاه‌سازی کودکان درباره سوء‌استفاده جنسی


در مورد سوء‌استفاده جنسی نیز چنین شرایطی وجود دارد. در سطح کلان جامعه در مورد سوء‌استفاده جنسی کم صحبت می‌شود چون عده‌ای می‌گویند نباید جامعه را نگران کنیم

ادامه

طریقه برخورد با کودکان حسود


کودکان دو ساله یا کوچکتر زیاد با واژه حسادت آشنایی ندارند و با خوشحالی حضور یک نوزاد نو رسیده را می پذیرند و برای رفتار با نوزاد سعی میکنند از حرکات شما تقلید کنند.

ادامه

افزایش عزت نفس در کودک


عزت‌ نفس‌ همواره‌ برخاسته‌ از احساس‌ ارزشمندی‌ در آدمی‌ است‌ و این‌ احساس‌ ارزشمندی‌ از اوان‌ کودکی‌ در فرزند شما شکل‌ می‌گیرد .یکی‌ از راههای‌ ایجاد عزت‌ نفس‌ در فرزندان‌، آگاهی‌ به‌ وجوه‌ مثبت‌ وجود آنها و بیان‌ و تاکید بر آن‌ در ط‌ول‌ زندگی‌ است‌.

ادامه

راه های تبدیل شدن به مادری خونسرد


بیشتر ما وقتی بچه دار می شویم، سعی می کنیم برای فرزندمان هر کاری بکنیم و بهترین ها را برایش فراهم کنیم اما در این راه، گاهی استرس هایی به ما وارد می شود و حس می کنیم خلاصی از این استرس و رسیدن به آرامش، خود خوشبختی است. به کار بستن ۹ توصیه زیر به شما کمک می کند زندگی را، البته با داشتن فرزند، آسان تر بگیرید!.

ادامه

زمان مناسب برای ختنه پسران


يكي از دغدغه‌هايي كه در نخستين هفته‌هاي تولد نوزاد پسر، خانواده‌ را به خود درگير مي‌كند ختنه كردن است. سوال‌هاي بسياري ذهن اين خانواده‌ها را به خود مشغول مي‌كند. خوشبختانه در کشور اسلامی ما ختنه برای تمامی پسران انجام می‌شود با اين وجود بسياري از خانواده‌ها درست در بزنگاهي كه بايد نوزادشان را براي ختنه آماده كنند با چرايي‌هاي مختلفي روبه‌رو مي‌شوند ......
 

ادامه

ابراز محبت والدین به یکدیگر در حضور فرزندان

بعضی از والدین به دلیل ترس از بدآموزی برای فرزندانشان، از ارتباط های ساده و صمیمانه- حتی ابراز محبت های معمولی در حضور بچه ها هم پرهیز می کنند...

ادامه

سن مناسب برای فرستادن فرزندمان به مهد کودک


 آیا باید بچه‌ها را به مهد کودک بفرستید یا خیر و چه سنی مناسب است؟

این، سوال خیلی‌ها است که آیا باید بچه‌ها را به مهد کودک بفرستند یا خیر و چه سنی مناسب است؟

ادامه

نکته هایی برای خرید مدرسه برای فرزندانمان


 فصل بازگشایی مدارس، نزدیک است و حتما شما پدرها و مادرها، به فکر افتاده ­اید تا ملزومات فرزندتان را برای بازگشت به مدرسه یا حتی آغاز مدرسه فراهم کنید.

ادامه

به کودکان کمک کنید با هم بازی کنند

اتفاقاتی مثل اینکه پدر یا مادر برای چند لحظه اتاق را ترک کند تا به تلفن پاسخ بدهد، رفتن به حمام یا بیرون رفتن از خانه بسیار پیش می‌آیند. پدر و مادر باید به کودک بگویند چه می‌کنند و چرا او را تنها می‌گذارند.

ادامه

چرا برخی کودکان از مدرسه می ترسند ؟

چند روز دیگر قرار است حسین به مدرسه برود، لباس فرمش آماده شده و کیف و کفش و وسایلش را به کمک مامان خریده​ و موهایش را هم کوتاه کرده و حالا قرار است یک پسر منظم و مرتب و باسواد شود.

ادامه

حاملگی بیش از حد رسیده

حاملگی با سن جنین ۴۲ هفته و یا بیشتر را پست ترم (بیش از حد رسیده) می گویند. در حقیقت سن طبیعی بارداری در محدودۀ ۴۲-۳۷ می باشد. ولی واقعیت این است که از ۴۰ هفته به بعد، حاملگی باید تحت مراقبت دقیق قرار گیرد و این بخاطر این است که تاریخ زایمان ۴۰ هفته حساب شده و همچنین اکثر زنان باردار تا این تاریخ بطور خود بخود دچار دردهای زایمانی خواهند شد. شیوع بارداری بیش از حد رسیده ۳ الی ۱۲ در صد می باشد.

ادامه

باغبان شکوفه های حیات

همان گونه که می دانیم نقش والدین در تربیت فرزندان، اهمیت و حساسیت ویژه ای داشته و در رقم خوردن سرنوشت فرزندان بسیار تعیین کننده اند. انسانهای بزرگ در دامان والدین آگاهی تربیت شده اند که در رشد و تربیت فرزندان خود وقت زیادی را صرف کرده اند.

ادامه

پاره ای از اختلالات بند ناف در جنین

بند ناف همانند یک لولۀ باریک است که جنین در حال رشد را به جفت یعنی مادر متصل می نماید. در واقع خط انتقال تجهیزات به خط مقدم یعنی جنین می باشد. این قسمت مهم از جنین، خون مملو از مواد غذایی و اکسیژن را به جنین می رساند و از طرف دیگر خون محتوی مواد زاید جنین را به جفت یعنی مادر برمی گرداند.

ادامه

علائم و علت پیچ خوردگی بیضه ها در پسران

بیشتر پسربچه ها خجالت می کشند در مورد قسمت های تناسلی بدن خود حرف بزنند و پسرهای نوجوان به شدت از صحبت کردن در مورد مشکلات خود در این قسمت از بدنشان به خصوص در مقابل مادرشان خودداری می کنند. ولی اگر پسر دارید مهم است که پسرتان بداند اگر در این قسمت از بدن به خصوص در بخش بیضه ها درد دارد، حتماً باید به شما یا پزشک اطلاع دهد.

ادامه

بچه‌هایی که میوه نمی‌خورند...

معمولا علت خودداری بچه‌ها از خوردن میوه یا برخی غذاها، اصرار بیش از اندازه شماست. اگر فرزندتان میوه نمی‌خورد، او را مجبور یا تهدید نکنید چون در این صورت با مقاومت و لجبازی‌اش مواجه خواهید شد. می‌توانید مقداری از میوه‌های نرم را خوب پوست بکنید و به قطعه‌های ریز تقسیم کنید یا حتی به شکل پوره درآورید.

ادامه

فرزند صالح؛ بزرگترین نعمت الهی

فرزند سالم و صالح یکی از نعمت های الهی به بندگان است که بدین ترتیب نعمت و فضل الهی بر بندگان تمام می شود و آرامش و آسایشی خاص فزون تر از آرامش ابتدایی وجود همسران، در کنار هم پدید می آید.

با این همه بسیاری از مردم قدر این نعمت و فضل بزرگ الهی را نمی دانند و همان گونه که در زندگی شخصی نسبت به نعمت های الهی راه ناسپاسی را در پیش می گیرند، همچنین نسبت به فضل فرزند این گونه عمل می کنند و کفران نعمت می کنند.

ادامه

جلوگیری از انحرافات جنسی فرزندان

بسیاری از انحرافات جنسی فرزندمان ، از رفتارهای ما سرچشمه می گیرد . شاید والدین خواهان انحراف فرزند خود نباشند ولی اگر مراقبت های لازم را در سنین کودکی نکنند ،در سنین نوجوانی وگاهی قبل از آن موجب انحرافات جنسی فرزند شان می شود . برای آن که فرزند مان ار این انحرافات محفوظ بمانند والدین باید به نکات زیر توجه کنند.

ادامه

تقویت مسئولیت پذیری در فرزندان

 

شاید در نظر بسیاری از والدین بزرگ ترین دغدغه و حتی مهم ترین درخواست از فرزند، درس خواندن باشد، اگرچه اهمیت این موضوع یعنی موفقیت در تحصیل بر کسی پوشیده نیست اما باید بپذیریم که درس خواندن همه زندگی فرزندان نیست و آن ها باید بتوانند در هر دوره ای از زندگی و در مواجهه با هر موقعیت و بحرانی گلیم خود را از آب بکشند، اما برای این که فرزندانمان بتوانند به خوبی از پس مسئولیت های خود در زندگی برآیند باید از دوران کودکی حس مسئولیت پذیری را در آنان تقویت کرد.

ادامه

محرومیت از محبت والدین زمینه ساز بروز (جنون دزدی ) در بزرگسالی

 یک روانپزشک با اشاره به جنون دزدی به عنوان یکی از اختلالات نابسامانی کنترل تکانه، استرس و کمبود محبت والدین را عامل انجام این رفتار عنوان کرد.

ادامه

با کودکان بهانه‌گیر چه باید کرد؟

لجبازی‌های کودکان از سنین دو سالگی با حالت‌های نافرمانی، لجبازی و مخالفت آغاز می‌شود

ادامه

نقش محبت و قاطعیت در تربیت فرزندان

الگوی تربیتی بی‌محبتی و سخت‌گیری اکثر علایم عصبی که روزانه در افراد مشاهده می‌کنیم، از طریق این الگو به وجود می‌آید. نگرانی، تنش، اضطراب، افسردگی و در نهایت خودکشی، خصوصیات عاطفی و هیجانی‌ای هستند که به واسطه این الگوی تربیتی ایجاد می‌شوند.

ادامه

تکریم کودک؛ نکته ها، موانع و راه کارها

یکی از مهم ­ترین وظایف ما در قبال فرزندان­، تکریم شخصیّتی آن ها است. تکریم شخصیّت مهم ­ترین عاملی است که موجب دوری فرزندان ما از هر گونه پستی و تن ­دادن به گناه و معصیّت می شود.

ادامه

اتاق یک کودک موفق این است!

  با رعایت این نکات به تاثیر معجزه آسای دکوراسیون در سلامت کودک خودتان پی خواهید برد و خواهید دید که آموزش این نکات از دوران کودکی به فرزندن تان به شما کمک می کند تا به مرور نسلی سالم، تندرست و سلامت به لحاظ روحی و جسمی را در خانواده خود پرورش دهید.

ادامه

نظم اتاق بچه ها

یکی از درد سرهای خونه تکونی، اتاق بچه هاست، هر چقدر هم که تمیزش کنیم، چاره اش نمیش

ادامه

به کودکان کمک کنید با هم بازی کنند

وقتی قرار است کودکتان با دیگران، دوستان و خانواده‌اش در یک بازی دسته جمعی شرکت کند بهتر است در مورد این موضوعات و اتفاقات اجتناب ناپذیر با کودک و همسرتان و پدر و مادرهای دیگر به توافق برسید:

ادامه

وقتی والدین تصمیم به جدایی می گیرند

طلاق یکی از آسیب زاترین مسائل اجتماعی است که متأسفانه آمار آن رو به افزایش است. اثرات منفی این امر روی فرزندان طلاق بسیار گسترده تر است، از این رو شناخت آسیب های وارده به این قشر و راه های کاهش این آسیب می تواند از عواقب این امر بکاهد. بسیاری از روانشناسان معتقدند در شرایطی که والدین به هر دلیل طلاق را برگزیده اند یکی از راه های کاهش اثرات منفی بر کودکان آن است که زمانی که تصمیم دارید از همسرتان جدا شوید، فرزندانتان را در جریان بگذارید و در برابر کشمکش ها از آنها حمایت کنید.

ادامه

پله پله تا راه و رسم زندگی

دوران کودکی به دلیل تنوع بازی هایش، خاطرات شیرینی در ذهن افراد برجای می گذارد. در نگاهی ساده و عامیانه شاید این بازی ها صرفا وسیله ای برای آرام نگه داشتن کودک درنظر گرفته شود، ولی از نگاه روان شناسان حوزه کودک این نوع نگاه به بازی کودکان، نگاهی ساده است. از نگاه آنها بازی برای کودکان مانند کلام برای بزرگسالان است.

ادامه

حقایقی درباره بطری شیر نوزادان

بطری های پلاستیکی نشکن و سبک تر از بطری های شیشه ای هستند.

ادامه

شش قدم تا فرزند پروری برتر

هیچ کس این اعتقاد را ندارد که فرزند پروری کاری ساده است. وقتی فرزندان به سال های نوجوانی قدم می گذارند، نزاع و درگیری ها آغاز می شوند. عوامل تهدید کننده زیادی وجود دارند که می توانند بر ایمنی و سلامت فرزندان تاثیر منفی بگذارند و متاسفانه، منابع سودمند و واقع بینانه اندک هستند و در دسترس نیستند.

ادامه

بازی و پرورش تفکر

اغلب روانشناسان و کارشناسان تربیتی معتقدند اگر بخواهیم استعدادهای فکری و توانایی ذهنی افراد را به بهترین وجه پرورش دهیم باید از کودکی آغاز کنیم و از شیوه‌های آموزشی مناسب بهره ببریم. برای پرورش تفکر در کودکان هرچند میتوان از روشهای گوناگونی مدد گرفت اما در بین سبکهای آموزشی, یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین سبکها که به پرورش تفکر کمک شایانی میکند استفاده از بازی است.

ادامه

انیمیشن‌های شیطانی آمریکا در کمین کودکان ایرانی

وقتی سینما خلق شد، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی این جادو در قالبی کاملا انتزاعی، روایتگر صد در صدیِ تخیلات خالقان خود باشد. قالبی که نام انیمیشن را بر خود نهاد و مخاطب اولیه خود را کودکان انتخاب کرد. کودکانی که برای نخستین بار با انیمیشن به دنیای مدرن پای می‌گذارند.

ادامه

چرا کودک من قد نمی کشد؟

اولین تحقیقات کمبود روی در انسان مربوط به اواخر  دهه 1950 است که نشان داد تاخیر در رشد، ضایعات پوستی  و نارسایی بلوغ در  نوجوانان  پسر ایرانی  و مصری  مربوط به کمبود روی است.

مقدار روی در بدن 5/1 تا 5/2 گرم است که بیشتر آن در عضلات ، استخوان ها و کبد جمع می شود و مقداری هم در ناخن  و پوست و مو یافت می شود.

ادامه

فواید خوردن ماهی برای کودکان

خلق و خوی کودکان  شدیدا تحت تاثیر مواد غذایی که آنها می خورند قرار دارد. قطعا شما می دانید  که یک رژیم غذایی سالم  باید متعادل بوده  و شامل تمام  گروه های غذایی ، از جمله پروتئین ها ، سبزیجات ، کربوهیدرات ها و.... باشد.اما وقتی به کودکان و رژیم غذایی  آنها می رسیم   ظاهرا اکثر پدر و مادر ها  یک گزینه را نا خود آگاه از نظر دور می دارند : ماهی ،  خیلی از والدین تصور می کنند  ماهی غذای کودکان نیست. اما این تصوری اشتباه است.

ادامه

تحریک کنجکاوی، کودکان را باهوش می‌کند

دانشمندان پی برده اند که صحبت پدر و مادر با کودکان شان در طی دو سال اول زندگی تأثیر چشمگیری در شمار کلماتی که کودکان می‌آموزند دارد، والدینی که از همان ابتدا با کودک شان شروع به گفت و گو می‌کنند، باعث خواهند شد تا آن‌ها کلمه‌های بیشتری را فرا گیرند.

ادامه

به کودکم پستانک بدهم یا نه؟

پستانک هم مثل مکیدن انگشت دست، شکل فک و دندان نوزاد را تغییر می‌دهد. در واقع پستانک باعث می‌شود دندان‌های بالایی، جلوتر از دندان‌های پایینی قرار گیرند و روی آن‌ها بیفتند. در نتیجه یک حفره بین فک بالایی و پایینی به وجود می‌آید. این تغییر شکل ممکن است در دراز مدت باعث به تعویق افتادن آموختن قدرت بلعیدن، دیر به حرف افتادن یا نوک زبانی صحبت کردن کودک شود.

ادامه

چرا کودک خوراکی مدرسه اش را نمی خورد

گاهی اوقات کودک به علت خجالتی بودن خود از خوردن غذایش سرباز می زند. علاوه بر این برخی دیگر از کودکان از انجاییکه کارهای خود را به ارامی انجام می دهند، زمان کافی را برای خوردن غذای خود در ساعات تفریح در مدرسه ندارند .

ادامه

درمان سوختگی وسط پای کودکان

اگر کودک شما به ادرار سوختگی مبتلا شود شما خواهید فهمید قسمتی از پوست که بوسیله پوشک پوشیده می شود ، احتمالا ناحیه تناسلی ، چینهای ران و باسن ، قرمز و ملتحب به نظر خواهد رسید .

ادامه

سه حرکت یوگا مناسب کودکان

فواید یوگا چیزی بیش از تقویت جسم، روح و ذهن‌تان است؛ یوگا می تواند به کودک‌تان در برخی شرایط دشوار نیز کمک کند. چند حرکت مناسب کودک با تایید مکری والاس (Macrie Wallace) مربی ارشد یوگار در مانتکلر ایالت نیوجرسی در اینجا ارائه شده است.

ادامه

اگر کودک بدخواب دارید بخوانید

یک متخصص کودک، مقاومت کودک در رفتن به رختخواب را اختلال خواب دانست و گفت: عدم توانایی به خواب رفتن، انواع بیداری‌های مکرر شبانه، صحبت کردن در خواب، خوابگردی، کابوس و وحشت شبانه از نمونه‌های اختلال خواب هستند.شبنم جلیل‌القدراظهار داشت: اختلال خواب مشکل شایعی در کودکان است چرا که از هر 5 کودکی که به هر دلیل به پزشک مراجعه کنند یکی دچار اختلال خواب است.دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: دلایل مراجعه کودکان به پزشک می‌تواند بیماری یا مشکلات تغذیه یا مشکلات رفتاری یا اختلال خواب ‌باشد.این متخصص کودکان افزود: اختلال خواب در کودکان معمولاً یا آن قدر شدید است یا آن قدر روتین و تکراری است که نیاز به بازگو کردن ندارد.

ادامه

چگونه کودکانمان را مسئولیت پذیر تربیت کنیم ؟

آموختن مسئولیت پذیری به کودکانتربیت کودکدانستني هاروانشناسی کودکمتفرقه هامسئولیت پذیری در کودکان.چطور مسئولیت پذیری را به کودکان آموزش دهیم؟چطور نکات تربیتی را در مورد بچه‌ها اعمال کنیم؟چگونه فرزندان مسئولیت پذیر داشته باشیم‏چگونه میتوانیم کودکان مسئولیت پذیری را تربیت کنیم؟چگونه کودکان خود را مسئولیت پذیر بار بیاوریم؟چگونه کودکی مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟کودک
ادامه

اسرار تربیت موفق کودکان

همه والدین دوست دارند بتوانند در تربیت فرزندان خود کاملا موفق و درست عمل کنند اما واقعا چگونه می‌توانیم بدانیم والدین موفقی هستیم یا نه؟

ادامه

بخورنخورهای نوجوانانه

امروز روز نوجوان است و این هم بهانه‌ای شد تا ما به این گروه توجه ویژه‌ای داشته باشیم. دختران نوجوان رژیم غذایی غنی از آهن و پسران نوجوان، رژیم غذایی پرکالری نیاز دارند.

ادامه

والدین بخوانند، دلایل گریه نوزاد و چگونگی تسکین آنها

زمانی که کودک دلبند شما شروع به گریه می کند هیچ راهی برای گریز از آن وجود ندارد، زیرا گریه یکی از راه هایی است که او می تواند گرسنگی،درد، ترس و یا نیاز به خواب خود را بیان کند. والدین باید به تدریج بیاموزند که نوزادشان به آنها چه می گوید، فقط باید کمی زیرکی در این مورد به کار برد.

ادامه

کودکان مبتلا به آسم،کدام ورزش های آبی را می‌توانند انجام دهند؟

آب تنی در دریا، شنا در استخر، قایق سواری، شیرجه... کدام یک از این ورزش ها در موارد آسم مجاز هستند؟ موارد احتیاطی که باید مد نظر داشت، چیست؟

ادامه

7 راهنمایی برای آنکه والدین بهتری باشیم

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که به دلایل مختلف والدین نمی توانند، نمی خواهند یا شاید می ترسند که به کودکان خود ادب و نظم یاد بدهند. در نتیجه بسیاری از کودکان امروزی نه تنها بی ادب، مخرب و حرف گوش نکن می شوند، بلکه دچار اضافه وزن هم می شوند.

ادامه

تربیت جنسی از ۷سالگی شروع می شود

دوره پنج ساله دبستان، دوره ای حساس و از نظر تثبیت شخصیت اخلاقی و تربیتی، دورانی مهم است؛ دوره فراگیری آموزش های زیر بنایی و اساسی، پایه گذاری

عادات، روابط کودک با دیگران و آغاز پیدایش پاره ای از لغزش ها و انحرافات.

ادامه

آموزش مسئولیت به کودکان

واژه مسئولیت از لحاظ لغوی به معنی توانایی پاسخ دادن، و در عرف عام به مفهوم تصمیم گیریهای مناسب و موثر است. منظور از تصمیم گیری مناسب، آن است که کودک در چارچوب هنجارهای اجتماعی و انتطاراتی که معمولا از او می رود، دست به انتخابی بزند که سبب ایجاد روابط انسانی مثبت، افزایش ایمنی، موفقیت و آسایش خاطر وی شود.

ادامه

کودکانی با عصای سپید

مهمترین اصل یادگیری برای کودک بینایی است . کودک بینا با دیدن کارهای والدینش میتواند کارهای آنها را تقلید کند اما کودک نابینا تا به شی ملموس برخورد نکند

یا درباره آن مطلبی نشنود از وجود آن شئ با خبر نمی شود . به عبارت دیگر تا به طرف آن شئ حرکت نکند و آن را پیدا نکند متوجه وجود آن شی نخواهد شد .

ادامه

درمان خالی‌بندی کودکانه

 زمانی که متوجه دروغ کودک یا نوجوان پسر یا دخترتان می‌شوید، متأسف یا خشمگین شده و از خودتان می‌پرسید چرا درباره این مسئله به من دروغ گفت؟

نخستین و مستقیم‌ترین نتیجه دروغ بی‌اعتمادی است و اینکه از این به بعد چقدر می‌توانید به فرزندتان اعتماد کنید.

ادامه

رابطه اسباب بازی و شغل آینده کودک

 هر کسی خاطره ای از اسباب بازی محبوبش دارد. ممکن است این خاطره ساختن ستون با لگو باشد یا درست کردن قطار، یک عروسک یا یک سرویس وسایل چای خوری، هر چند بازی با یک وسیله به این معنا نیست که بچه ها ساختمان ساز، راننده قطار، خانه دار یا صاحب کافه شده باشند.

ادامه

پرورش هوش هیجانی کودک

هنگامي كه شما به كودك خود كمك مي كنيد تا احساسات تند و تيز خود مانند عصبانيت نااميدي يا آشفتگي ذهني را درك كرده و آنها را مديريت كند در واقع به او كمك مي كنيد تا بهره هوش عاطفي يا هوش هيجاني در او افزايش پيدا كند.

ادامه

نوزاد خود را براي فصل بهار آماده کنيم

نوزاد خود را براي فصل بهار آماده کنيم،با آمدن فصل بهار شکوفه ها بر سر درختان شروع به باز شدن می کنند و پرندگانی که به خاطر سرمای زمستان مهاجرت کرده بودند برای خوش آمد گویی به فرا رسیدن فصل بهاشر بازمی گردند.

ادامه

راه و رش های پرورش خلاقیت کودکان

راه و رش های پرورش خلاقیت کودکان, راه و رش های پرورش خلاقیت, خلاقیت به کودک کمک می کند تا آسان تر مشکلات را حل و با ذهن بازتری از چالش ها عبور کند. به همین منظور، بسیار مهم است

ادامه

اهمیت ماساژ برای نوزادان

یادگیری و انجام ماساژ كودك، كار بسیار ساده‏ای است. چند وسیله كوچك لازم دارد و هیچ هزینه‏ای در بر ندارد، مگر مقداری وقت!

ادامه

4 تا از مضرات جویدن ناخن

 

اگر کودک برای مدت کوتاهی ناخن هایش را بجود و یا دچار اختلال عادتی دیگری باشد، غیرعادی نیست. ولی وقتی این عادت دائمی و شدید شود، بایستی والدین و سایر افراد خانواده در پی درمان آن باشند.

ادامه

والدین و اعتیاد به تکنولوژی در فرزندان

قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض وسایل الکترونیکی منجر به افزایش اختلالات جسمی ، روانی و رفتاری می شود ، روانشناسان و محققین به تازگی شروع به تشخیص و درک این مساله کرده اند. چگونه والدین پرمشغله می توانند به فرزندان خود یک رابطه سالم با  تکنولوژی را یاد دهند؟

ادامه

وقتی كودكتان دندان در می آوردزمان دندان در آوردن خیلی متغیر است و در بچه های مختلف فرق می كند اما معمولا در حدود 6 ماهگی شروع می شود. معمولا اولین چیزی كه رشد می كند دو برامدگی كوچك دندانی در

لثه پایین است و بعد دو دندان بالایی رشد می كن

ادامه

کودک خردسال خود را براي تولد فرزند جديد آماده کنيد

کودک خردسال خود را براي تولد فرزند جديد آماده کنيد ، تولد و ورود نوزاد دوم در خانواده بحران بزرگي را برای کودک بزرگتر به وجود مي آورد. او که تا آن زمان مرکز توجه والدين بوده است .

ادامه

دلایل کتک کاری در کودکان

دلایل کتک کاری در کودکان ,اگر حالا دخالت نکنید و وارد عمل نشوید وقتی بزرگتر می‌شوند به فردی کاملا زورگو تبدیل می‌شوند، چون که راه دیگری برای رفع احتیاجات خود پیدا نمی‌کنند.

ادامه

تربیت فرزندان قبل از دبستان

قبل از دبستان فرزند خود را تربیت کنید, به فرزندان خود احترام گذاشته و هنگام ابراز عقیده به سخنان آنها توجه کنید. در برخورد با فرزندان هرگز از لقبهای ناپسند و نسبتهای ناروا استفاده نکنید.

ادامه

فرزندان ما در اینترنت چه می کنند؟

عموم شما لفظ چت یا همان گفت و گوی اینترنتی را شنیده اید. چت می تواند در فضایی خصوصی موسوم به (PM) و یا در اتاق های مجازی با حضور افراد متعدد (اتاق گفت و گو یا چت روم) انجام شود.

ادامه

تمارینی برای افزایش هوش نوزاد

شما با انجام دادن این تمرین ها و ورزش ها هوش و قدرت یادگیری نوزادتان را افزایش خواهید داد،اما چه تمارینی این خاصیت را دارند؟

ادامه

۳ سالگی سن طلایی برای کشف این بیماری است

در این بیماری فرد با کاهش دید، انحراف چشم و عدم دید سه‌بُعدی مواجه است.

ادامه

مقوی و مغذی سازی غذای كودك

منظور از مقوی كردن غذای كودك این است كه انرژی غذای كودك بیشتر شود. بخصوص، كودكانی كه دچار اختلال رشد شده‌‌اند باید انرژی بیشتری....

ادامه

راههای تربیت اسلامی کودکان

راههای تربیت اسلامی کودکان ،طبق مطالعه ای كه تأثیرات دین را بر رشد و ارتقای كودكان بررسی كرده است، مشخص شده كودكانی كه والدین مذهبی دارند بهتر از دیگر كودكان رفتار

می‌كنند.

ادامه

تاثیر چراغ خواب بر بینایی کودکان

تاثیر چراغ خواب بر بینایی کودکان ،استفاده از چراغ خواب برای جلوگیری از ترس شبانه کودکان (و حتی بعضی بزرگسالان) از تاریکی و برای افزایش روشنایی محیط داخلی منزل در رفت .

ادامه

اگر کودکتان عینک می‌زند

اگر برای کودکتان عینک طبی تجویز شده است، ممکن است تا زمانی که او به عینک عادت کند، دوره دشواری را بگذرانید

ادامه

پسران دختر ، دختران پسر

اگر دخترکوچولوی شما رفتارهای پسرانه دارد، یا برعکس، اگر پسرکوچولوی شما عاشق عروسک بازی است چه باید بکنید؟

ادامه

جدا کردن محل خواب کودکان

بچه ها تا کی کنار مامان و بابا بخوابند؟ ،جدا کردن محل خواب کودکان, اگر کودک شما در سن 5 سالگی به بالا قرار دارد و حاضر نمی‌شود به

اتاق خودش برود می‌توانید با کمک روانشناس و بهره‌گیری از مشاور او را به اتاق شخصی خود بفرستید.

ادامه

چگونه از نوزادم مراقبت کنم؟

چگونه از نوزادم مراقبت کنم؟،حرارت اتاق نوزاد را بين 18تا20 درجه بيشتر نباشد ، نوزاد را در سرما قرار ندهيد و بيش از اندازه نيز نپوشانيد . لباس نوزاد بايستي سبك و گشاد و راحت باشد .

ادامه

روشهای افزایش دقت و تمرکز حواس دانش آموزان

دقت به معنی توجه غیرارادی از طریق حواس پنجگانه است. افرادی که دقت بالایی دارند معمولا حافظه بهتری هم دارند . دقت یک مهارت است و می توان مانند هر مهارت دیگری آن را تقویت کرد.

ادامه

مشق بچه ها یا مشق والدین؟

 اگر فرزندتان در انجام تكالیف مدرسه مشكلاتی دارد سعی كنید طوری برنامه‌ریزی كنید كه با او باشید و با هم  درباره تكالیف صحبت كنید.
‌ تكلیف مدرسه مسئولیتی است كه چه بخواهیم وچه نخواهیم، بر گردن دانش‌آموز گذاشته می‌شود.

ادامه

آموزش نقاشي و كاردستي

هنر چيست؟ همان است كه شنيده ايد، هنر برتر از گوهر آمد پديد. هنرمند كيست؟ كودك من و شما كه با خطوطي در هم و رنگهاي آميخته دنياي زيبايي را براي خود مي سازد و در عالم خيال آنچه را كه مي پندارد بر روي صفحه مي آورد، با چند قطعه مقوا، پوست پرتقال، تكه هاي آجر، قطعات چوب و يا مقدراي گل را به صورتي در آورده خندان و شاداب به شما روي مي آورد و مي گويد، «بابا- مامان، ببين خانه ساختم» و يا خطوطي را در هم و بر هم بر روي كاغذ مي كشد و يا رنگهايي را در هم مي ريزد و مي گويد اين عكس بابا است. اين عكس و آن خانه كودك ساخته از نظر من و شماي بزرگسال به همه چيز مي ماند مگر به عكس بابا به خانه اما از نظر آن كودك چطور ... نقطه عطف همين جاست. ثقل مطلب در اين است كه آيا اين خطوط در هم و برهم و آن تكه هاي آجر دور هم ريخته واقعيت شكل وتصويري را دارد و يا حقيقت مكان و محلي را.

ادامه

تغذیه روح فرزندانمان

کودکان باید هم جسمشان رشد کند، و هم روحشان.وقتی شما برای آنان قصّه می گویید، طبعاً فرزندان شما علاقۀ بیشتری به شما پیدا می کنند، و باید از این علاقه ها به نفع کودکان نهایت استفاده را کرد.

ادامه

به فرزند مان شخصیت بدهیم

اگر بَرآنید تا فرزندی پاک، مؤمن، متشخّص، و متخلّق به اخلاق حسنه داشته باشید، سعی کنید به فرزندانتان "مسوولیت" بدهید،

ادامه

مشکل بدخوابی فرزند

سلام دخترمن3سال و2 ماهشه چند ماه قبل از سه سال اتاقش را جدا کردیم اول عصر که میخوابید بعد از اتاقش میرفتم بعد از مدتی شب هم وقتی خواب میرفت از اتاقش بیرون میامدم بدون حضور من خواب نمیره همش میگه مواظبم باش تازگی از خواب بیدار میشه میبینه من نیستم میاد دنبالم من را میبره تو اتاقش بعد میخوابه خیلی برام سخت شده به صورتی که دیگه عصر وشب تو اتاقش میخوابم خسته شدم کمکم کنید چه کار کنم خوب بشه ؟

ادامه

آموزش جنسی به فرزندان، کی و چگونه؟

کودکان از سن خیلی پایین نسبت به مسائل جنسی کنجکاو می‌شوند و وقتی از ما سوال‌های جنسی می‌پرسند، به احتمال زیاد معنی‌اش این است که تا حد زیادی در آن مورد آگاهی‌هایی یافته‌اند؛ بنابراین باید حواسمان باشد که اطلاعات اشتباه به آنها ندهیم .
ادامه

احترام به کودکان در آینه سخنان ائمه معصومین

اسلام برای تمام انسانها احترام قائل شده وکودک نیز دردین اسلام بسیار مورد احترام است انسان خلیفه خدا بر زمین است و کرامت بسیاردارد همین دلیل در اسلام حتی برای جنین که در شکم مادر است احترام ویژه قائل شده است جنین در شکم مادر ارث می برد واگر بمیرد مانند بقیه غسل وکفن می شود.

ادامه

پسرم تنها نمی‌‌‌خوابد!

امیرعلی پسر پنج ونیم ساله ای است که عادت دارد فقط کنار مادرش میخوابد. مادر امیرعلی معتقد است دلیل این مشکل و مقصر اصلی خود اوست چون تلاشی برای جدا کردنش انجام نداده است.

ادامه

مقابله با لجبازی‌های کودکانه

لجبازی‌ کودکان، رفتار یا واکنش نامناسبی است که بچه‌ها برای رسیدن به خواسته‌های‌شان از خود نشان می‌دهند.

ادامه

رعایت حقّ اولاد هم بر والدین واجب است

همان‌ طوری که نیکی و احسان و رعایت ادب و احترام به والدین بر اولاد واجب است، هم‌چنین حقوقی برای اولاد بر عهده پدر و مادر واجب است که اگر رعایت نکنند قطع رحم کرده‌اند.

ادامه

بچگی را از کودکانتان دریغ نکنید

 نام چند بازی دوران کودکی خود را به خاطر دارید؟ یکی، دو تا، سه تا یا آنقدر بچه شیطانی بوده‌اید که شمار آن از دستتان در رفته است؟

تقریبا می‌توان گفت که جواب کودکان دهه‌های 50 و 60، هفت سنگ، چوب و چرخ، دسش ده، شاه-دزد-وزیر، اسم فامیل، لی لی و .... است.

ادامه

انجام این کارهای ساده، کودکتان را باهوش می کند

محققان‌ معتقدند که‌ تحریکات ذهنی کودکان از سوی والدین نقشی‌ بسیار مهم‌ در تقویت هوش کودکانان دارد.
ادامه

فرزندانمان را انتقادپذیر بار بیاوریم !

فرزندانمان را انتقادپذیر بار بیاوریم !Tخانواده جایی است که همه ما آن را درک کرده‌ایم و در آن رشدونمو یافته‌ایم، بنابراین مساله پراهمیتی است. نکته‌های بسیار زیادی هم وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانیم.
ادامه

معنی نام کشورهای جهان!

ادامه

برقرارى عدالت ميان كودكان

ادامه

چگونه کودکان خوشحال و شادی داشته باشیم؟

همهٔ والدین دوست دارند که کودکان شاد و بانشاطی داشته باشند. کودکانی با روحیهٔ بالا و خلق مناسب و دائم از خود این سئوال را می‌پرسند: آیا کودکم خوشحال است؟ یا چرا کودکم غمگین است؟ و هزاران سئوال دیگری که هر والدینی از خود بارها و بارها می‌پرسد.اولین سئوالی که پیش می‌آید این است که چه چیزی بچه را شاد و یا هیجان‌زده می‌کند.

ادامه

چگونه کودکی باشخصیت داشته باشیم؟

والدين ضمن اين که مقداری از خصايص خود را به فرزندانشان بطور موروثی منتقل می کنند، بايد بکوشند شخصيت آنها را طوری شکل دهند که آنان به آسودگی با محيط اطراف و مردم اجتماع خويش سازگاری بيابند و در زندگی روزمره خود دچار مشکلات اساسی نباشند؛ البته اين موضوع حائز اهميت است که از يک پدر و مادر دارای شخصيت متعادل اجتماعی انتظار می رود فرزند را از مراحل اوليه تولدش چنان پرورش دهند که در تمام مراحل زندگی دارای شخصيتی انسانی و روحيه متعادل روانی باشد. ما در اين مطلب نيز به مواردی که می تواند در رشد و تکوين شخصيت کودک تاثير بگذارد اشاره می کنيم، اميد است مفيد واقع شود.

ادامه

ریاست کودکانه


تعالیم اسلامی در مورد تربیت کودک ابعادی وسیع دارد و علاوه بر این که برای دوران پیش از تولد دستورات مؤکّدی دارد، برای دوران بعد از تولّد (شیرخوارگی، نوپایی، نوباوگی و...) نیز توصیه

هایی می نماید .یکی از غرایزی که خداوندِ حکیم در باطن کودک قرار داده، تمایل به بازی است.

ادامه

او می خواند و شما گوش می کنید

وقتی کودکی خواندن صحیح را آموخت، مساله مهم نگاه داشتن او به عنوان یک خواننده فعال است. در این مرحله سنی متاسفانه فعالیت های مدرسه و تکالیف شب، سعی در پر کردن

اوقات فراغت کودک با کلاس های گوناگون و بالاخره تمایل خود او برای فعالیت های گروهی و بودن با دیگر همسالان، مساله کتابخوانی کم کم بیرنگ می شود.

ادامه

چرا شیر برای کودکان ضروریست؟

 نوشیدن شیر در دوران کودکی موجب بهبود توانایی ورزشی و افزایش تعادل در دوران بزرگسالی می شود.

ادامه

چرا بچه ها دروغ می‌گویند؟

 زمانی که متوجه دروغ کودک یا نوجوان پسر یا دخترتان می‌شوید، متأسف یا خشمگین شده و از خودتان می‌پرسید چرا درباره این مسئله به من دروغ گفت؟ نخستین و مستقیم‌ترین نتیجه

دروغ بی‌اعتمادی است و اینکه از این به بعد چقدر می‌توانید به فرزندتان اعتماد کنید.

ادامه

علت لگدزدن جنین چیست؟

جنین به محرک خارجی و غذا خوردن مادر واکنش نشان می دهد

با بزرگ شدن جنین، او شروع به حرکت کردن می کند. لگد زدن جنین در واقع حرکت جنین در داخل رحم است.

ادامه

نقش ویژه مادر در پرورش یک پسر خوب

در این مطلب قرار است روش هایی برای تربیت عالی پسربچه ها را مطالعه کنید. از آنجا که پسرها شیطنت بیشتری دارند و کارهای خطرناک بیشتری هم نسبت به دخترها انجام می دهند، باید برخی موارد را در روند تربیت آنها بدانید تا در آینده، پسری موفق و با اعتمادبه‌نفس تحویل جامعه بدهید.

ادامه

مهم ترین عامل کمبود کلسیم در کودکان چیست؟

کم تحرکی مهم ترین عامل کمبود کلسیم در کودکان است.
 

ادامه

5 نشانه که فرزندتان زیاد غذا می خورد

آنها غذای داخل بشقاب را به اطراف هل می دهند و غذایشان را تمام نمی کنند. اینکه به فرزندتان بگویید "کل غذای داخل بشقاب باید تمام شود" به آنها کمکی نمی کند که بفهمند سیر شده اند یا خیر. اگر غذا خوردن او کند یا متوقف شده است، چند دقیقه به او وقت دهید تا حس کند که آیا معده اش پر است یا خالی. به او فشار نیاورید که تا آخرین لقمه غذایش را بخورد.

ادامه

هله هوله های سالم برای بچه ها

وقتی کودک از دوران شیرخوارگی و نوپایی به سنین خردسالی می رسد، اشتهای او به خوردن خوراکی ها و تنقلات رنگارنگ زیاد می شود.

در واقع دوست دارد که غذاها و تنقلاتی که می خورد از نظر طعم، رنگ، ظاهر و بو متنوع باشد. اینجاست که پای تنقلات صنعتی به میان می آید.

ادامه

اسباب بازی های مناسب برای کودکان پیش دبستانی

بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم می باشد. به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را  بر هر چیز دیگری مقدم می دارند. انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است.

ادامه

تربیت کودکان مسئولیت پذیر

کارهای منزل از نظر والدین کارهایی کوچک و تکراری هستند که همیشه در خانه انجام می شوند، اما در نظر بسیاری ازکودکان این کارها بسیار مشکل و

ناخوشایندند و معمولا با بحث و جدل های زیادی همراه است. برای واگذاری کارهای منزل به کودکان تان نکات زیر را در نظر بگیرید.

ادامه

دلم یک دوست می خواد

دوستی های کودکانه و نحوه برقرای ارتباط کودکان با همسالان خود، یکی از مشغله های اصلی والدین است. در موارد بسیاری والدین از این موضوع نگران هستند

که فرزندشان با چه کسی دوست است و چنانچه از رابطه ای خشنود نباشند، سعی می کنند تا مانع آن شوند. البته این نگرانی تا حد زیادی به جا و منطقی

است.

ادامه

معرفی خوراکی های سرشار از کلسیم

کلسیم از مهم ترین مواد معدنی موجود در بدن است که به طور طبیعی می توان آن را از انواع مختلف غذاهاٰ نوشیدنی ها و ... دریافت کرد. این ماده معدنی به حفظ سلامت استخوان ها، به حفظ عروق خونی سالم در بدن، تنظیم فشار خون و حتی پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 نیز کمک می کند.

ادامه

بازی‌های ساده در خانه

 همه ما دوست داریم کودکانی بااستعداد و باهوش داشته باشیم، اما شاید نمی‌دانیم که چگونه می‌توانیم به رشد استعدادهای بالفعل کودکمان، کمک کنیم.

ادامه

تربیت کودک مشکل گشا و مستقل

 شاید پدر یا مادر بودن بزرگ ترین مسوولیت شما در زندگی باشد و تصور کنید برای اینکه مبادا فرزند شما دچار مشکلی شود باید همه درها را بست و پرده ها را کشید. اما این طرز فکر

کاملا اشتباه است. این حمایت بیش از حد و مریض‌گونه چیزی نیست که خودتان هم از آینده آن خوشحال شوید. با دور نگه داشتن کودکان از واقعیت های زندگی در واقع آنها را از از درس

هایی که باید در زندگی یاد بگیرند دور می کنید.

ادامه

از ابتلای کودک به دیابت پیشگیری کنید

رژیم غذایی نامناسب مادر، تکامل پانکراس (لوزالمعده) جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

ادامه

چگونه غذا خوردن درست را به کودکان یاد دهیم؟

یک روانشناس کودک معتقد است: نظم و انضباط کودک در غذا خوردن اهمیتی ندارد و مهمترین مسئله پیش از رعایت نظم و انضباط، یاد گرفتن شیوه درست غذا خوردن توسط کودک است.

ادامه

چند نکته درباره خون‌دماغ شدن کودکان

خون‌دماغ شدن یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد حتی کودکان بارها آن را تجربه می‌کنند به همین دلیل لازم است همه افراد از جمله والدین با علائم اولیه این عارضه آشنا باشند.

ادامه

اختلاف بین پدر و مادر

وقتی والدین با هم نزاع می‌کنند، کودکان مضطرب می‌شوند و احساس گناه می‌کنند . برای این مضطرب می‌شوند که محیط خانه‌شان مورد تهدید واقع شده است و احساس گناه می‌کنند

زیرا در این اختلاف خانوادگی نقشی واقعی یا خیالی داشته‌اند. حال قابل توجیه باشد یا نباشد، کودک احساس می‌کند که او سبب اختلاف بین پدر و مادر بوده است.

ادامه

علل و انواع اضطراب امتحان

چرا کودکی با امتحان خود نسبتاً خونسرد و آرام برخورد می‌کند و کودک دیگر شب امتحان دچار بی‌خوابی و بی‌قراری می‌شود، تمرکز خود را از دست می‌دهد، می‌خواند اما در حافظه‌اش

نمی‌ماند

ادامه

چگونه با اضطراب مقابله کنیم ؟

 

بسیاری از اوقات ما در زمان استرس و اضطراب شروع به صحبت با خود می‌کنیم. صحبتهایی که همه بار منفی دارد و ذهن و جسم ما را خسته می‌کند. باید به فرزندان خود کمک کنیم که

این گفتگوهای منفی ذهنی را شناخته و آنها را متوقف کنند و با گفتگوی مثبت جایگزین کنند.

ادامه

روشهایی برای جدا کردن اتاق خواب کودکان

قطعاً همه شما وابستگی‌های بی‌شمار یک نوزاد به پدر و مادر و به خصوص مادر را درک خواهید کرد. وابستگی‌هایی که پدر و مادر را به گونه‌ای عاطفی وادار

می‌سازد تا از نوزاد مراقبت کرده و نیازهای او را مرتفع گردانند. اما گاهی اوقات با بکار‌گیری روش‌هایی خارج از اسلوب صحیح رفتاری‌، کودکان بیش از آن‌چه که باید به

پدر و مادر وابسته می‌شوند و همین سبب می‌شوند تا آن‌ها مدت بیشتری در حریم پدر و مادر خود سکنی داشته باشند!  
 

ادامه

اگر کودکتان بد غذا است .........

گاهی اوقات دلیل عدم علاقه بچه‌ها به غذای خاصی طعم و مزه غذا نیست بلکه احساسی که غذا در زبان و دهان کودک ایجاد می‌کند، موجب این عدم علاقه خواهد شد بنابراین اگر غذا را به شکل دیگری تهیه کنید، بچه آن را خواهد خورد.

ادامه

خاطراتی از ارتباط عاطفی امام خمینی (ره) با کودکان

یکى از ابعاد تربیتى حضرت امام نحوه رفتار و برخورد ایشان با کودکان و نوجوانان مى ‏باشد. ایشان علاوه بر اینکه همیشه با چهره‏اى خندان و دستانى مهربان از کودکان استقبال مى ‏کردند نسبت به تربیت صحیح آنان بسیار حساس و دقیق بودند و خانواده ‏ها را به تربیت سالم و الهى فرزندان دعوت مى‏ کردند؛ که از لابه ‏لاى سخنان گهربار و نیز سیره عملى ایشان مى‏ توان در این زمینه به نکات بسیار آموزنده‏اى دست یافت. در ذیل خاطراتی از خانواده و نزدیکان حضرت امام درباره ارتباط عاطفی ایشان با کودکان را می خوانید:

ادامه

چگونه فرزندانی دوستدار اهل بیت (ع)تربیت کنیم؟ (۳)

ایجاد و انتقال محبت، مانند هر کار دیگری، آفت‌ها و آسیب‌های خاص خود را دارد. برای دوری جستن از این آفت‌ها و آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها در انتقال محبت اهل‌بیت، به آسیب‌شناسی ایجاد محبت می‌پردازیم.

ادامه

چگونه فرزندانی دوستدار اهل بیت (ع)تربیت کنیم؟ (۲)

نقش دعا و توسل در رسیدن به خواسته‌ها چنان روشن است که نیازی به استدلال ندارد؛ چون همه ما در زندگی بارها آن را تجربه کرده‌ایم. اما متأسفانه نکته‌ای که شاید از آن غفلت شده، دعا کردن والدین برای فرزندان است تا در مسیر صحیح قرار بگیرند.

ادامه

اخلاص در تربیت

نکته اول پیش از پرداختن به بحث راه‌کارها که می تواند نوع نگاه ما را عوض کند و راه‌کارها را کارآمد و مؤثر سازد، توجه به بحث اخلاص است. گرچه در مکتب های مختلف تربیتی چنین بحثی جایگاهی ندارد، در مکتب اسلام یکی از شاخص های مطلوبیت امور، اخلاص است. لذا می توان به آن در امور تربیتی و به ویژه انتقال محبت حضرت به فرزندان توجه کرد تا از برکات فراوان آن بهره مند شد. در ابتدا به چند روایت در مورد اخلاص توجه کنید:

ادامه

چگونه فرزندانی دوستدار اهل بیت (ع)تربیت کنیم؟ (۱)

علی(ع) از پیامبر(ص) نقل می‌فرماید: فرزندان خود را بر سه صفت تربیت کنید: دوستی پیامبرتان، محبت اهل‌بیت او و قرائت قرآن.

ادامه

خوردنی های مجاز و ممنوعه دوران شیردهی

برای زنان باردار همیشه محدودیت های غذایی وجود دارد و آن ها باید در طی دوران بارداری از خوردن برخی مواد غذایی پرهیز کنند.

ادامه

خواص شلغم

 

شَلْغَم گیاهی است به رنگ سبز و سفید و با برگ‌هایی ناصاف و بریدگی‌های زیاد. ریشهٔ آن غدّه‌ای و به شکل‌های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه‌های بنفش می‌باشد.

ادامه

غذاهای مضر برای کودکان بیش‌فعال

کودکان بیش فعال، مصرف غذاهای شیرین از قبیل شکلات و کافئین و غذاهای تند را به دلیل محرک بودن باید کاهش دهند.

ادامه

راهنمایی هایی در رابطه با غذای کمکی کودکان

بهترین و غنی ترین غذا برای نوزادان شیر مادر است؛ با این وجود در کنار شیر مادر، تغذیه کودک با غذاهای کمکی نیز از شش ماهگی توصیه می شود. زمان آغاز تغذیه کودک با این اغذیه تازه، به خود کودک بستگی دارد.

ادامه

ویژگی‌های والدین سالم

اول خودت را اصلاح کن!مسلماً تاثیر گذاری والدین در تربیت فرزندان قابل انکار نیست. پدر و مادر اولین معلم کودک هستند. هر فرزندی با سرشتی پاک به دنیا می آید ، و این والدین هستند .

ادامه

نقش اسباب بازی در تعیین شغل آینده کودکان

تحقیقات نشان می دهد که بیش از 60درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می کنند خانه سازی با لوگوها از بازی های مورد علاقه شان بوده است. بیش از 66درصد کسانی که در مشاغل مرتبط با ریاضیات مثل بانک داری یا حساب داری کار می کنند پازل اسباب بازی مورد علاقه دوران کودکی شان بوده است.

ادامه

کودکان زیر 3 سال در مسافرت چه می‌خواهد؟

در این مطلب لیست کاملی از همه وسایل موردنیاز کودک برای سفر را برایتان نوشته ایم تا چیزی را فراموش نکنید.

کودکان زیر 3 سال وسایل، اسباب بازی، خوراکی و ... بسیاری دارند که هنگام مسافرت باید همراه خود داشته باشید.

ادامه

چگونه کودکان را با بزرگان دین اسلام آشنا کنیم!

خودم باید پیدایش کنم. بعد از مدتی سر تکالیفش نشست و من هم فراموش کردم از او بپرسم  گمشده اش را پیدا کرد یا نه؟ فردا صبح وقتی برای مدرسه رفتن آماده  شد،به جای لباسی که برایش گذاشته بودم، بلوز مشکی پارسال محرمش رو پوشیده بود که قد آستین هایش برایش کوتاه بود.

ادامه

اگـر پـسر نوجـوان در خانـه داریـد بخوانیـد ...!

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌ها و وظایفی را که والدین در مقابل نوجوانان خود دارند وظیفه تربیتی آن‌ها به شمار آورد؛ وظیفه‌ای که اگر خوب و درست از عهده آن برآیند، نتیجه‌اش آینده‌ای درخشان و مطمئن برای فرزندان است.

ادامه

مواد مغذی در کدام مواد غذایی وجود دارند؟

 

تخم مرغ

، جگر، سبزی با برگ سبز تیره،

کدو

تنبل، انبه، هویج.جگر به اندازه یک تخم مرغ متوسط، یک هویج کوچک، یک انبه کوچک، 5/1 فنجان سبزی های با برگ سبز تیره (خردشده)، یک عدد سیب زمینی شیرین متوسط، یک لیتر شیر پاستوریزه هر کدام تقریبا 500 واحدرتینول ویتامین آ دارند.


ادامه

کمی در ارتباط با کودکان دچار معلولیت دیداری

نابینایی در کودکان ممکن است مادرزادی باشد. یا بر اثر عوامل متنوعی به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود. معمولا، ارتباط دیداری مراقبان و کودک در برقراری رابطه پیوستگی نقش اساسی دارد. شیرخواران به هر رویداد تازه ای که در محیط رخ می دهد نگاه و آن را دنبال می کنند.

ادامه

خواب نوزادان تازه متولد شده و مشکلات والدین

پس از تولد نوزاد ، خواب خوب و راحت شبانه و حتی استراحت روزانه برای بسیاری از والدین تبدیل به آرزویی دست نیافتنی می گردد به حدی که آخرین مرتبه ای را که خوب و راحت خوابیده اند ، به یاد نمی آورد. به جرأت می توان گفت مشکل خواب بچه ها ، بیش از هر مسئله ی دیگری والدین را به طلب کمک وحمایت وادار می کند وممکن است بیش تر از هر مشکل دیگری دردسر ساز و مشکل آفرین شده و مبدل به جنگی تمام عیار بین آنان و کودک گردد.

ادامه

علاقه به مطالعه در کودکان

میزان علاقه به مطالعه ویادگیری دراولین سالهای زندگی و حتی قبل از ورود به مدرسه شکل می گیرد . خواندن قصه وشعر ، کشیدن نقاشی وانجام هر نوع فعالیت هنری ، اجتماعی، ورزش ومهارت های فردی در سنین پائین برای کودکان یک نوع آموزش محسوب می شود .

ادامه

منوی غذا برای باهوشی

مسوولیت‌های مادری یا پدری تمامی ندارند. وقتی بچه‌دار شوید، ناخودآگاه وظایف زیادی پیدا خواهید کرد. شما باید علاوه بر غذا دادن، شستن لباس‌ها، رسیدگی مرتب، تحمل گریه و بی‌قراری‌های کودک در ۲۴ ساعت و خواندن هزار باره داستان‌هایی که فرزندتان دوست دارد، به‌فکر درآوردن پول و درآمد کافی برای زندگی، تهیه غذا، لباس‌های قشنگ و سایر هزینه‌های لازم و غیرلازم که کودکتان را خوشحال می‌کند، باشید.

ادامه

روش ساخت خمیر بازی

بهتر است از یک ظرف کهنه، قدیمی و نسوز استفاده کنید!

بعد از مخلوط کردن مواد خمیر بازی ظرف را  روی شعله  کم قرار دهید و هم بزنید.

ادامه

تقویت هوش اخلاقی در کودکان

هوش اخلاقی موضوع تقریبا جدیدی است. همان طور که هوش هیجانی و هوش شناختی با یکدیگر فرق دارد، هوش اخلاقی هم یک هوش کاملا مجزاست. مفهوم اصلی هوش اخلاقی این است که ما بتوانیم درست را از نادرست تشخیص دهیم؛ یعنی اعتقادات محکم اخلاقی داشته باشیم و بر اساس این اعتقادات عمل کنیم.

ادامه

راهکارهای هماهنگ شدن والدین برای تربیت کودکان

راهکارهای هماهنگ شدن والدین برای تربیت کودکان،«من تمام تلاشم را می‌کنم که پسرم یاد بگیره... اما پدرش همه‌ی تلاش‌های من رو به باد می‌ده». «من هزار بار برای دخترم توضیح دادم

ادامه

مردهایی که عاشق دخترشان هستند، بخوانند

بر خلاف بسیاری از پسرها، پدر برای دختر نوعی «تایید» است و معمولاً اولین مردی است که در زندگی خود می شناسد.پدر برای دختر نوعی «تایید» است و معمولبر خلاف بسیاری از پسرها، پدر برای دختر نوعی «تایید» است و معمولاً اولین مردی است که در زندگی خود می شناسد.پدر برای دختر نوعی «تایید» است و معمولاً اولین مردی است که در زندگی خود می شناسداً اولین مردی است که در زندگی خود می شناسد

ادامه

آیا قد کوتاه بودن را باید درمان کرد؟

زمانی به یک کودک می توان «قدکوتاه» گفت که حدود 30 درصد از سن و همسالان خود کوتاه تر باشد. قد کودکان با توجه به سن و جنسیت آنها تعاریف متفاوتی دارد.

ادامه

علت خرخر کودکان

دکتر محمدرضا شریفیان تصریح کرد: لوزه سوم در کودکان به عنوان یک مخزن عفونت‌ عمل می‌کند و به دلیل ضعف سیستم ایمنی در آنان، عفونت دستگاه تنفسی بیشتر اتفاق می‌افتد. وی اظهار کرد: لوزه سوم جزو تشکیلات لنفاوی حلق است که وظیفه دفاع از بدن در مقابل تهاجم میکروب‌ها و قارچ‌ها را بر عهده دارد.

ادامه

کودکان و دیابت

 

سن ابتلا به دیابت نوع یک در کودکان بیشتر بین ۸ تا ۱۵ سالگی است. با توجه به اینکه کودک در پی کشف توانایی ها و استقلال است، این مساله که باید وابسته به انسولین باشد مشکل است و به یک تیم هماهنگ همدردی و توجه نیازمند است که کودک را با وضعیت جدید خود تطبیق دهد.

ادامه

چگونه سینوزیت کودکان را کاهش دهیم

 دکتر ناطقیان فوق تخصص بیماریهای عفونی اطفال راجع به سینوزیت کودکان گفت:عفونت گونه و پیشانی جزئی از سینوس ها است. سینوس ها گروهی از حفره های پر از هوا هستند که در اطراف چشمها و بینی قرار می گیرند.

ادامه

وقتی کوچولو از سرفه کبود می شود !

یک فوق تخصص عفونی کودکان  بر ضرورت تشخیص و درمان به موقع بیماری سیاه‌سرفه تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد با توجه به واکسیناسیون گسترده سیاه سرفه در ایران، موارد ابتلا به آن در ایران کم شده باشد، ولی بر اساس مطالعاتی مشخص شده که موارد بیماری سیاه سرفه در کشور ما بیش از حدی است که قبلا پیش‌بینی می‌شد.

ادامه

مامان فقط من را دوست داشته باش !

این احساسی طبیعی است اما اگر کودک هر بار بخواهد خودش را با بقیه مقایسه کند دچار مشکلاتی خواهد شد. به همین علت لازم است به کودکتان یاد بدهید که بتواند احساس حسادت خود را کنترل کند. بدین ترتیب نه تنها احساس بهتری خواهد داشت بلکه بهتر می‌تواند با دیگر کودکان برخورد کند و روابط اجتماعی بهتری داشته باشد. می‌پرسید چگونه؟ در این مقاله بخوانید.

ادامه

چرا بعضی کودکان دزدی میکنند؟

وقتی پسر پنج ساله‌ام از مهد کودک برگشت، در کیف‌اش یک اسباب‌بازی جدید پیدا کردم. من و پدرش به هم نگاه کردیم و از او پرسیدیم که آن را از کجا آورده و مال کیست؟! او ابتدا ابراز بی‌اطلاعی کرد اما با اصرار ما گفت که آن را از کیف هم کلاسی‌اش برداشته.

ادامه

والدین كم تمركز، كودكان بیش‌فعال

 

ADHD  با بیش فعالی اختلالی است که در آن پرتحرکی، بی‌توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشتر و شدیدتر از کودکان دیگر وجود دارد. 3 تا 5 درصد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها نیز شایع‌تر است. ممکن است در بعضی بیشتر علائم پرتحرکی و رفتارهای ناگهانی و در گروهی علائم بی‌توجهی بیشتر دیده شود. علائم این بیماری قبل از هفت سالگی شروع می‌شود ولی اغلب در دوران مدرسه مشکلات جدی ایجاد می‌كند.

ادامه

4 مشکل والدين با نوجوانان

  اگر دختر يا پسر 15-14 ساله اي در خانه داريد، حتما مي‌دانيد در مورد چه مي‌خواهم صحبت کنم. عيد که از راه مي‌رسد برعکس همه خانواده‌ها که خوشحالند، پدر و مادر نوجوان‌ها عزا مي‌گيرند...

ادامه

خاتمه‌ای خوش برای دعواهای خواهر برادری فرزندانمان

 رابطه خواهر و برادرها معمولاً مانند روابط دیگر نیست. اگر قبلاً خواهر و برادری نداشته باشید و در عوالم خود باشید و ناگهان خواهر یا برادر کوچکی که البته شما او را انتخاب نکرده اید به خانواده اضافه شود، تجربه منحصربفرد و دلیلی برای دردسر در خانواده درست می شود.
چگونه دعواهای خواهر و برادری فرزندانمان را به خوبی و خوشی تمام کنیم

ادامه

معنويت فرزندان ما، در محيط هاي غيراسلامي

تعليم و تربيت فرزندان، يکي از اصلي ترين وظايف والدين است، اما متأسفانه در جامعه ما با توجه به اين که نهادهايي همچون آموزش و پرورش و رسانه هاي جمعي قابل اعتماد تلقي مي شوند، برخي از پدران و مادران اين مسئوليت سنگين خود را فراموش کرده اند. به عبارت ديگر، نه فرصتي براي تربيت فرزندان وجود دارد، نه علم آن؛ و نه اهميتي که والدين را وادارد تا بيشتر از غذاي شب و لباس فرزندانشان، به فکر تربيت فکري و معنوي فرزندانشان باشند.

ادامه

کودک درون

کودک خودخواه است. وقتی تکه نانی به او می دهی، آن را با حرص میخورد و به هیچکس نمیدهد. ولی وقتی شکمش سیر شد، آن را به زور در دهان اطرافیان فرو میکند…

ادامه

نوزادان به دعوا‌هایتان گوش می‌کنند

 پژوهشگران دریافته‌اند که نوزادان در دوران جنینی می‌توانند بسیار واضح صدای والدین و اطرافیان و حتی صدای ماشین‌ها را بشنوند و صداهای آرامبخش می‌تواند.....

ادامه

بازیهای کامپیوتری را می توان کنترل کرد!!

بسیاری از متخصصین معتقدند که بهتر است کودکان زیر ۳ سال اصلا با کامپیوتر و بازیهای ویدیویی آشنا نشوند و تا آنجا که ممکن است با اسباب بازی های قابل لمس و واقعی مثل لگو و خانه سازی و ... سرگرم شوند.

ادامه

کودک آب زیرکاه خود را با توجه، سیراب کنید

کودکان از لحاظ شخصیتی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. شناسایی تیپ شخصیتی کودک به والدین کمک می کند تا شیوه تربیتی خود را در صورت اشتباه بودن، تغییر داده و روشهای دیگری را که به صلاح کودک دلبندشان است، جایگزی نمایند.

ادامه

ادب اجتماعی را به فرزند خود بیاموزید !

 بچه کوچولو ایستاده است در جمع خانواده و تازه با تمام قدش به سر آدم بزرگ هایی که هرهر و کرکر می خندند هم نمی رسد.
در محفل بزرگ ترها جوک هایی از قومیت ها را تعریف می کنند و هریک پیامک خنده داری در مورد یک گروه می خواند.

ادامه

چرا بچه‌ها از سبزیجات سبز بدشان می‌آید

مغز نوزادان از همان بدو تولد طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که خود را در برابر بلعیدن سموم گیاهان یا مثلاً آسیب‌ها و زخم‌های ناشی از خار و تیغ گیاهان محافظت کنند برای همین به طور غریزی سبزیجات سبز رنگ را پس می‌زنند تا خود را محافظت کنند.

ادامه

5 نشانه که فرزندتان زیاد غذا می خورد

آنها غذای داخل بشقاب را به اطراف هل می دهند و غذایشان را تمام نمی کنند. اینکه به فرزندتان بگویید "کل غذای داخل بشقاب باید تمام شود" به آنها کمکی نمی کند که بفهمند سیر شده اند یا خیر. اگر غذا خوردن او کند یا متوقف شده است، چند دقیقه به او وقت دهید تا حس کند که آیا معده اش پر است یا خالی. به او فشار نیاورید که تا آخرین لقمه غذایش را بخورد.

ادامه

بزرگ کردن پسرها سخت‌تر است یا دخترها؟

یکی از نکته هایی که در فرزندپروری اهمیت دارد، این است که کودکان متناسب با جنسیت‌شان تربیت شوند. اگر کودکی با توجه به جنسیت خود پرورش نیابد (تربیت دختران با شیوه‌های پسرانه و پسران با شیوه‌های دخترانه)، ممکن است در آینده در پیداکردن هویت جنسی ثابت خود دچار مشکل شود.

ادامه

7 اشتباه والدین در حرف زدن با کودکان

 پدر یا مادر بودن یکی از سخت ترین کارهای دنیا است. این شغل، 24 ساعته است و می تواند بسیار خسته کننده باشد. اما مهم است، با همه خستگی نیز مسایلی را رعایت کنید تا به روح، جسم و اعتمادبه‌نفس فرزندتان لطمه ای وارد نشود. باید طوری او را تربیت و با او رفتار کنید تا در بزرگسالی علاوه بر اینکه مایه افتخار شما شود، خودش نیز در سلامت روحی کامل زندگی کند.

ادامه

ارتباط شدید خشونت کودکان نوپا با مولفه‌های ژنتیکی

بر اساس مطالعات محققان دانشگاه مونترال، رشد خشونت فیزیکی در کودکان نوپا به طور قابل‌توجهی با مولفه‌های ژنتیکی و تا حد کمتری با محیط مرتبط است.

ادامه

افزایش وزن نخستین مرحله‌ی بلوغ زودرس

دوره‌ی طبیعی بلوغ باید بموقع انجام شود در غیر این صورت عواقب مختلفی به همراه دارد که بلوغ زودرس در دختران زیر هشت سال و در پسران زیر 9 سال اتفاق می‌افتد.

ادامه

ارتباط آلودگی هوا و ضریب هوشی کودکان!

یک متخصص کودکان گفت: آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان تهرانی را 5 تا 10 درصد از سایر کودکان کمتر کرده است؛ همچنین کم خونی و کمبود ویتامین D از دیگر تبعات آلودگی هواست.

ادامه

10روش‌ تشویق کودکان به خوردن سبزیجات

از آن‌جا که سبزیجات دارای خواص فراوانی به خصوص برای کودکان هستند در این‌جا چند راهکار را به شما معرفی می‌کنیم تا کودک شما به خوردن این گروه غذایی تمایل بیشتری نشان دهد. در کنار یک سبزی آشنا، یک سبزی جدید به کودک بدهید.

ادامه

با غذا خوردن کودکان ایرادگیر چه کنیم ؟

اگر کودک تان در خوردن ایرادگیر است، و از خوردن یا امتحان کردن غذاهای جدید اجتناب می کند، این توصیه ها ممکن است به شما کمک کند:

ادامه

نوشابه خنک و شیرین، سرشار از مضرات دردسرآفرین

والدین همیشه نگران تغذیه کودکان‌شان هستند. همیشه می‌خواهند بدانند چه مواد غذایی برای کودک‌شان خاصیت دارد و چه مواد غذایی مضر است. نوشابه هم یک از نوشیدنی‌هایی است که کودکان علاقه زیادی به آن دارند، ولی نمی‌دانند چه ضررهایی در آینده برای آن‌ها خواهد داشت. از همین رو از دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و استاد دانشگاه شهید بهشتی خواستیم تا شما والدین عزیز را از مضرات مصرف نوشابه در کودکان آگاه کند.

ادامه

توصیه هایی در مورد تغذیه دوران بلوغ

بعضی از نکات و توصیه های تغذیه ای، سن و سال خاصی نمی شناسد و در همه دوره های زندگی باید مورد توجه قرار گیرد.

ادامه

این دستمال ها برای کودکان ضرر دارند

این ماده نگهدارنده سبب بروز حساسیت‌های پوستی با علائمی چون ورم، خشکی پوست، تاول و ترک‌های کوچک روی پوست می‌شود.

ادامه

چگونه می‌توان غذای كودك را مقوی كرد؟

منظور از مقوی كردن غذای كودك این است كه انرژی غذای كودك بیشتر شود. بخصوص، كودكانی كه دچار اختلال رشد شده‌‌اند باید انرژی بیشتری....

ادامه

همه حرفی را نباید در حضور کودکان زد

والدین گاهی اوقات در حضور کودکان، با این گمان که آنها قادر به درک برخی موضوعات نیستند، سخنانی به زبان می آورند. البته ممکن است گمان آنها درست باشد. اما کودکان جملاتی را که شما به زبان می آورید، حتی بدون اینکه مفهوم آنها را درک کنند ، به خاطر می سپارند و آن را در زمانی نامناسب تکرار می کنند.

ادامه

چگونه در حضور فرزندان زندگی کنیم؟

من و تو تنها نیستیم، پای شخص دیگری هم در میان است. نمی‌دانم؛ شاید هم اشخاص دیگر! ما باید یاد بگیریم با حضور آنها هم در حال و هوای روزهای دو نفره باقی بمانیم. اگر نتوانیم حس و حال نخستین روزهای زندگی را حفظ کنیم، به مرور زمان و آمدن این مهمانان دوست‌داشتنی، یکدیگر را فراموش خواهیم کرد. من اگر تو را از یاد ببرم، خودم را نادیده گرفته‌ام و تو اگر مرا به خاطر نیاوری، بزرگ‌ترین جفا را در حق خودت کرده‌ای. من و تو یک نفریم.

ادامه

رابطه مادر و دختر چگونه باید باشد؟

رابطه مادر و دختری پیچیده تر از آن چیزی است که در ظاهر دیده می شود. مادرها حرف ها و اسراری را با دخترهایشان در میان می گذارند که فقط بین خودشان می ماند و کسی از آن باخبر نمی شود.

ادامه

بی علاقگی به درس خواندن

امروزه بی انگیزگی فرزندان در درس و مدرسه، علل بسیاری از مراجعات خانواده ها به مشاوران است. عباراتی از قبیل «فرزندمان درس نمی خواند»؛ «اخلاقش روز به روز بدتر می شود»؛ «با خواهر و برادرش دعوا می کند.» یا «از دست او همیشه جنگ اعصاب داریم.» برای همه ی ما عباراتی آشناست.

ادامه

روش های کنار آمدن با بهانه گیری های کودکان

تربیت کودکان کار دشواری است. به طور مثال پسر بچه ای را مجسم کنید که وسط یک فروشگاه شلوغ شروع به پرخاشگری می کند و جسورانه به والدینش پاسخ می دهد. در چنین مواقعی حتی والدینی که خیلی در مورد تربیت فرزندشان به خود اطمینان دارند نیز مأیوس و دلسرد می شوند و به دنبال روش و کلمات مناسبی می گردند تا کودک خود را آرام کنند. به شما اطمینان میدهم که با استفاده از پاره ای روشها می توانید در شرایطی که فرزندتان بدرفتاری میکند خونسردی خود را حفظ نمایید و شیوه ای مناسب در پیش گیرید، بخصوص هنگامی که با این پنج مسئله تربیتی مواجه می شوید :

ادامه

وقتی والدین اشتباه می کنند!

 والدین معمولا تمایلی به عذر خواهی از فرزندشان ندارند. زیرا فکر می کنند که عذر خواهی نشانه ضعف است. هنگامی که وارد یک درگیری ناخواسته می شویم، احساس می کنیم که باید عذرخواهی کنیم تا به درگیری پایان دهیم.

ادامه

شما نباید سدی برای بازی کردن کودکتان باشید

 زندگی آپارتمانی دردسرهای زیادی برای بچه های این روزگار درست کرده اما شما به عنوان والدین این بچه ها، مراقب باشید تا دردسرهایشان را بیشتر نکنید! اگر جزو آن دسته از پدر و مادرهایی هستید که مرتب به فرزندتان می گویید ندو، بازی نکن، نپر، بنشین و دوست دارید بچه سرش را با تلویزیون و بازی های کامپیوتری گرم کند، باید بگوییم سخت در اشتباهید. چون روانشناسان می گویند بازی کودکان موجب کنترل خشم، ترس و اضطراب آ‌نان می‌شود.

ادامه

بیماری تنبلی چشم

تا به حال حتماً افراد و مخصوصاً کودکانی را دیده‌اید که یک چشمشان را پوشانده‌اند و فکر کرده‌اید احتمالاً جراحی چشم انجام داده‌اند، اما خیلی وقت‌ها این‌طور نیست و این راهی است برای وادار کردن چشم تنبل به کار کردن و از تنبلی درآمدن.

ادامه

گل مژه کودک را چطور درمان کنیم؟


گل مژه چیست؟

گل مژه برآمدگی قرمز و دردناکی است که روی پلک بالایی یا پایینی، داخل یا خارج آنها، و در لبه پلک جایی که مژه های رشد می کنند، ایجاد می شود. پلک های غدد چربی فراوانی دارند که بدون میکروسکوپ دیده نمی شوند. ولی مایعی تولید می کنند که به مرطوب کردن جلوی چشم کمک می کند.

گاهی این غده ها با چربی کهنه، سلول های مرده پوست و باکتری های کهنه پوستی مسدود می شوند. وقتی این غدد مسدود می شوند، مایع درون آنها جمع می شود و بیرون نمی آید. در نتیجه برآمدگی کوچکی روی پلک پدید می آورد که شبیه جوش است. گل مژه ممکن است عفونی شود و بسیار قرمز و برآمده شود.

ادامه

چرا بچه ها دروغ می گویند ؟

تا به حال نشنیده ام که هیچ پدر و مادری بگوید فرزند من دروغ نمی گوید در حقیقت دروغگویی مهارتی است که تمام کودکان آن را می آموزند و برای دروغگویی آنان دلیلی وجود دارد.چه وقت بچه ها دروغ میگویند ؟

ادامه

رفتارهای نامناسب کودکان وراهکارهای آنها

بارها دیده ایم که کودکان انگشت خود را می مکند و این دلایل زیادی ممکن است داشته باشد از جمله ان می توان به این موارد اشاره کرد اگر کودک در دوران نوپایی از مادر دور بوده چنین عملی را انجام می دهد

ادامه

حتما به کودکانتان سیب بدهید !!!!

حتما درباره خواص گوناگون سیب تا به حال بارها و بارها شنیده‌اید. اینکه این میوه یکی از سلامت‌ترین خوراکی‌هاست و با مواد مغذی که دارد می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت ایفا کند.

ادامه

اگر فرزندتان اضافه وزن دارد بخوانید!!!

 حتماً شما هم با دیدن یک کوچولوی تپل گل از گلشنتان شکفته و بارها هوس کرده‌اید لپ او را بکشید. بچه‌های چاق و تپل خیلی بامزه و دوست داشتنی هستند اما متأسفانه این وزن اضافه می‌تواند دردسر ساز باشد.

ادامه

مراقبت تغذیه ای دانش آموزان

آغاز سال تحصیلی تغییر مهم هر ساله ای است که همه ی ما به شکلی آن را تجربه می کنیم. با شروع فصل مدرسه و تمام شدن سه ماه تابستان ناچاریم

تغییراتی در شیوه ی زندگی خود و خانوده مان ایجاد کنیم.از جمله اینکه برنامه ریزی بخشی از فعالیت های روز انه فرزندانمان از دست ما خارج می شود ، برخی

از این برنامه ها بناچار به بیرون از خانه منتقل می شود و در خارج از خانه همواره فرزندانمان با فرصت ها و تهدیدهای متفاوتی روبرو خواهند بود.

ادامه

باید بچه ها را به همکاری دعوت کنیم

کار کردن یکی از کلماتی است که معمولاً بچه ها دوست ندارند بشنوند چون انجام این کارها نمی گذارد آنها بازی کنند. بچه ها معمولاً بر سر اینکه چه کسی چه کاری انجام دهد و چه کسی کار بیشتری انجام می دهد و چه کسی کمتر، با هم دعوا می کنند.

ادامه

چگونه کودکمان را راحت از پوشک بگیریم؟

یکی از دشوارترین و طاقت فرساترین دوران تربیت کودک برای والدین است که به او یاد بدهند داخل توالت دستشویی کند و بتوانند او را از پوشک بگیرند.

 

ادامه

ادب در دنیای کوچک تر ها

 

یک کودک بی ادب به یک بزرگسال بی ادب تبدیل می شود و بزرگسالانی که مودب نیستند در مسائلی مانند شغل، ازدواج و دوست یابی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

ادامه

تنبیه کودکان

پس اگر با کودکمان قهر می کنیم و یا او را تهدید می کنیم که دیگر مادرش نیستیم ودر واقع هدف ما آن است که کودک گریه اش را قطع کند ولی در عمل می بینیم که او بیشتر گریه می کند و اضطراب و بی قراری بیشتری از خود نشان می دهد پس تنبیه ما مشکل کودکمان را بدتر کرده است.

ادامه

آموزش انضباط در کودکان

بیشتر والدین دوست دارند فرزندانی منظم داشته باشند اما بیشتر انها نمی دانند چرا فرزندانشان منظم نیستند...

ادامه

کودک از نگاه ابن سینا

توصیه های زیر از کتاب قانون ابوعلی سیناست که یکی از کاربران برای مان ارسال کردند.خواندن این نکته ها با توجه به اینکه خیلی از آن ها این روزها با پیشرفت علم ثابت شده ، نشان دهنده ی این است که این حکیم دانا در سال هاپیش به چه حد بالایی از علم و دانش رسید بودند.

ادامه

کودکان خواندن و نوشتن را فقط در مدرسه یاد نمی گیرند

توانستن خواندن و نوشتن مقدمات مهم برای موفق شدن دریاد گیری است کودکان بایستی بتوانند زودتر بخوانند وبنویسند . و شما بعنوان والدین این وظیفه را دارید که بایستی به آنهادر این ضمینه کمک کنید
چونکه خواندن و نوشتن را فقط کودکان در مدرسه یاد نمی گیرند .اگر شما با این نظریه از کودکان خود راضی نیستید به پیشنهادهای زیر توجه کنید .

ادامه

ترس از تاریکی

کودکان در بیشتر مواقع ترس از تاریکی دارند و در تصوراتشان هیولایی در اتاقشان مخفی شده است. به دلایل زیادی، کودکان زمانی‌که تنها هستند می‌ترسند مخصوصاً در شب و تاریکی. آن‌ها معمولاً تصور می‌کنند هر نوع موجود وحشتناکی در کمد و زیر تختشان پنهان شده است. بیشتر کودکان نمی‌توانند بین واقعیت و خیال تمایز قائل شوند، و وقتی آن‌ها نمی‌توانند چیزهایی که در اطرافشان وجود دارد را درست ببینند از تخیل خود کمک می‌گیرند.

ادامه

کودکان را از ابتدا باید با پژوهش آشنا کنیم

 

برگزیده دو دوره جشنواره پژوهشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: عنصر اول در کار پژوهشی مطالعه و کتابخوانی است و کودکان را باید از ابتدای کودکی با پژوهش و طرح سوال با پژوهش آشنا کنیم.

ادامه

کودکان دوقلو ، مسوولیت دوبرابر

هریک از ما با دیدن بچه‌های دوقلو ناخودآگاه به زحمت و فشاری که والدین آنها متحمل می‌شوند فکر می‌کنیم. داشتن فرزندان دوقلو یعنی همه چیز به توان ?!تربیت دوقلوها بویژه برای زوج‌های جوان که تجربه تربیتی ندارند کار بسیار دشواری است.

ادامه

چگونه می توان آمپول زدن را برای بچه ها راحت تر کرد؟

هر بچه‌ ای به طور معمول تا روزی که دومین شمع روی کیک تولدش قرار گیرد، باید چیزی در حدود ۲۰ آمپول بزند و تازه این در صورتی است که به مشکلاتی مثل آلرژی، آسم یا دیابت که تزریقات بیشتری لازم دارند مبتلا نباشد.

ادامه

هر دو بال برای تربیت

يکي از مهم ترين مسائل مربوط به تربيت فرزند، هماهنگي پدر و مادر است.تربيت، مانند پرنده اي است که براي پرواز به دو بال نياز دارد.

ادامه

به بچه ام چی یاد بدم

در سن 2ـ3 سال استقلال و زبان و مهارت هاي كودك رو به افزايش است اما بايد كاملاً مواظب باشيد چون او هنوز معني احتياط را به خوبي نمي فهمد.

ادامه

علل تبعيض بين فرزندان

تبعيض بين فرزندان درست نيست و پيامدهاي نامطلوبي دارد و اگر مي خواهيد به جهت امتيازات و کاميابي هاي يکي از فرزندان، توجه بيشتري به او داشته باشيد و او را تشويق کنيد، بکوشيد تا جايي که امکان دارد، در حضور فرزند ديگر نباشد و اگر مجبور شديد فرزندتان را در حضور برادر يا خواهرش تشويق کنيد، از ذکر نقاط مثبت برادر يا خواهر غفلت نورزيد که سبب کينه و حسادت او مي شود.

ادامه

بازی حمومک مورچه داره

این بازی شیوه‌ای عالی برای افزایش شناخت و درک مفاهیم مکانی در کودک‌تان است.

ادامه

کودک دروغگو نمی خواهم

وقتي كودكان دروغ مي‌گويند گروهي از والدين از خشم بر افروخته مي‌شوند، به‌خصوص وقتي كه دروغ فرزندان خيلي آشكار است؛ مثلا شنيدن پافشاري كودك در اينكه به جعبه رنگ دست نزده است يا شكلات نخورده است، وقتي كه صورت و پيراهنش خلاف گفته‌اش را مي‌رساند براي والدين بسيار خشم‌آور و ناراحت‌كننده است.

ادامه

اسرار گريه كودكان در كلام اهل بيت(ع)

اى مفضّل! از منافع گريه كودكان نيز آگاه باش، بدان كه در مغز كودكان رطوبتى است كه اگر در آن بماند بيماريها و نارساييهاى سخت و ناگوار به او رساند؛ مانند نابينايى و جز آن.

ادامه

کودک لجباز 3تا4 ساله

کودک چیزی را با زور پیش می برد یا همبازی اش را نیشگون می گیرد، یا از حرفهای بیجا و نابجا استفاده می کند. چه باید کرد؟

ادامه

کودک لجباز 2 تا3 ساله

بچه لگد و جیغ می زند، با کج خلقی اسباب بازیها را به زمین می کوبد به خاطر اینکه اسباب بازی که می خواسته، برایش نخریدید. چه باید کرد؟

ادامه

آیین دوست یابی به سبک کودکانه

کودکان، امروز با هم دوستان صمیمی هستند و فردا به ظاهر دشمن می شوند. هرکسی که با آنها از مدرسه به خانه می آید دوست لحظه ای آنهاست. به این صورت گردهمایی ها و گروه های دوستان مداوم تشکیل می شوند و از هم می پاشند. والدین زمانی که کودکشان برای دوست یابی و نگه داشتن آنها مشکل پیدا می کند، احساس ناتوانی می کنند.

ادامه

راهکار هایی برای گرایش کودکان به غذاهای خانگی


گرایش بچه‌ها به خوردن غذاهای آماده، مشکلات بسیاری از جمله چاقی مفرط را برای نسل امروز موجب شده است.

ادامه

کوچولو نباید اینها را بشنود!

بعضی از جمله‌هایی که در مواجهه با کودکان از آنها استفاده می‌کنید، همان‌هایی هستند که خودتان هم در کودکی آنها را بارها شنیده‌اید و اتفاقا همیشه هم ناراحت و آزرده شده‌اید.

ادامه

خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن


مگر مادرها چه کار می‌کنند؟ هر روز که از خواب بیدار می‌شوند، دست و روی بچه را می‌شویند، پوشکش را عوض می‌کنند، می‌خوابانندش، با او بازی می‌کنند، بهش شیر می‌دهند و این می‌شود کل زندگی‌شان! یک‌سری کارهای روزمره که هر روز و هر روز باید انجام دهند.

ادامه

کودک حسود را این گونه تربیت کنید!

پدر و مادرهاي بسياري هستند كه كودكان حسود دارند و اگر اين نوشتار را بخوانند چند راهكار ساده براي حل اين مشكل ياد مي‌گيرند.

ادامه

اگر کودکی از والدینش دزدی کرد بهترین رفتار چیست؟

گاهی هم کودک از ترس همکلاسی‌های قلدرش و برای قانع کردن آنها دست به دزدی می‌زند تا از جمع همکلاسی‌ها طرد نشود یا مورد تعارض قلدران قرار نگیرد.

ادامه

اگر می خواهید کودکتان اهل پس انداز باشد !

پارسا هنوز جمع زدن بلد نیست اما ارزش صرفه‌جویی را می‌داند. پدر پارسا آموزش صرفه‌جویی به فرزندانش را از زمانی که بچه‌هایش حتی درست نمی‌توانستند جمله بسازند، شروع کرد. کارشناسان معتقدند داشتن سواد مالی یکی از مهارت‌های زندگی است که باید از سنین کم به کودک آموزش داده شود. این مسئله باعث می‌شود در بزرگسالی کمتر دچار اشتباه‌های پرهزینه شوند.

ادامه

معرفی 6 خوراکی سالم برای زنگ تفریح

براساس اعلام مسوولان اداره سلامت وزارت آموزش و پرورش، قرار شده از امسال طرح توزیع غذای گرم در بوفه مدرسه‌ها، به‌خصوص مدارس تهران،‌ اجرا شود. طبق این طرح، بوفه‌های مدرسه‌ها در صورت برخورداری از امکانات لازم طبخ و توزیع غذای گرم، سالم و بهداشتی، می‌توانند غذاهایی مانند آش رشته، لوبیا، عدسی، ماکارونی با سویا، تخم‌مرغ و سیب‌زمینی آبپز را عرضه كنند. با این حال، کم نیستند والدینی که ترجیح می‌دهند خودشان خوراکی زنگ تفریح فرزندشان را تهیه کنند تا مشکلی از نظر بهداشت و سلامت موادغذایی او را تهدید نکند. به همین دلیل  به معرفی 6 خوراکی مغذی و خوشمزه برای زنگ تفریح بچه‌ها پرداخته‌ایم.

ادامه

راز و رمزهای نقاشی کودکان

 بچه‌ها به نقاشی علاقه زیادی دارند و آنچه می‌کشند بازتاب دنیای درونی آنهاست. بیشتر بچه‌ها به کارهای هنری‌شان فکر نمی‌کنند یا حتی آن را سانسور نمی‌کنند. در طول 40 سال گذشته نقاشی کودکان به عنوان بخش مهمی از تشخیص‌های متخصصان اطفال به کار می‌رود. نقاشی به آنها کمک می‌کند مراحل رشد کودک را در همان لحظه مشاهده کنند و درباره مشکل احتمالی آگاهی یابند. یک نقاشی ساده می‌تواند نگاهی اجمالی به جهان‌بینی کودک، نقش او در خانواده و روابطش با دیگر اعضای خانواده و البته اعتماد به نفس او باشد.

ادامه

روشی اصولی برای تنبیه کودکان

برای بسیاری از مردم واژه انضباط مترادف با تنبیه است. اغلب ما در خانواده هایی پرورش می یابیم که در آن تنبیه و پاداش روشی بوده که در مورد انضباط دهی به بچه ها به کار می رفته است. اما این روش به بچه ها فرصت انتخاب نمی دهد تا بتوانند مسئولیت پذیری را بیاموزند. گر چه پاداش و تنبیه ممکن است در سنین پایین موثر به نظر آید ولی ممکن است در دراز مدت موثر نباشد.

ادامه

تولد فرزند ورفع مشکلات زندگی

سوال :خیلی ها می گویند که بچه بیاید زندگی تان خوب میشود ولی من این اعتقاد را ندارم . لطفا ما را راهنمایی بفرمایید!؟

ادامه

آموزش خداشناسی با بازی قایم موشک

از سه سالگی به بچه مان یاد بدهیم که خدا کیست و کجاست؟ با ما چه ارتباطی دارد ؟ و اگر ما بخواهیم خدا را از خودمان راضی کنیم باید چکار کنیم ؟ این ها را در قالب قصه و بازی و رفتار باید به بچه یاد بدهیم . یک صحنه ی نمایشی ایجاد بکنیم ، خیلی از وقتها بهتر است که ما نقش بچه و بچه نقش ما را بازی کند و از او بخواهیم بعضی از رفتار غلط ما را اصلاح بکند .

ادامه

ضایع شدن حقوق فرزندان

بچه ها در سن نوجوانی و جوانی بیشتر از گروه هم سالان یاد می گیرند . اگر ما مداخله ی غیر مستقیم در انتخاب دوست برای بچه های مان شرکت نداشته باشیم بعد از مدت کوتاهی با اینکه می بینیم خانواده ، خانواده ی خوبی است اما بخاطر دوستانی که خوب نیستند بچه دچار آسیب شده است .

ادامه

فواید بادکنک برای کودکانمان

بادکنک بازی برای کودکان، جذاب و لذتبخش است. بادکنک ها به علت سبک بودن که در هوا معلق می مانند، حرکت آرام آنها جذبه و زیبایی خاصی دارد. این بازی

مورد علاقه تمامی کودکان ملل مختلف می باشد.

ادامه

از پوشک گرفتن؛بدون تنش

 

قبل از این که اقدام به «از پوشک گرفتن» کنم، مثل تمام مادران، ترس و واهمه داشتم. با دوستانی که این مرحله را پشت سر گذاشته بودند مشورت کردم ببینم آنها چه روشی در پیش گرفته بودند. چه روش هایی امکان بیشتری برای شکست خوردن دارند. چه ریزه کاری هایی را باید مد نظر قرار داد و…

ادامه

چه فاصله سنی برای فرزندان بهتر است ؟

بعضی والدین احساس می کنند که کودکان آن ها به علت فاصله سنی کم یا زیاد ، توافق و همکاری لازم را با یکدیگر ندارند و به خوبی با هم کنار نمی آیند. نظر این والدین درباره فرزندانشان ممکن است درست باشد ؛ اما یک قاعده کلی و توافق عمومی درباره فاصله سنی مناسب وجود ندارد . روابط خانوادگی تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می گیرد و در مقایسه با دیگر عوامل ، سن بین دو فرزند ممکن است تاثیر مهمی نداشته باشد .

ادامه

مامان جونم قصه بگو !!!!

اکثر ما در کودکی ها ی خود روزهایی را به یاد می آوریم که بزرگترها برای سرگرم کردن و یا کوتاه نمودن شب های بلند زمستان با قصه، مثل و چیستان اعضای خانواده را گرد هم می آوردند و لحظات استثنایی و دلپذیری را در پس این داستانهای راز گونه و پر معنا فراهم می کردند لحظاتی که تا کنون در یاد و خاطره باقی مانده است.

ادامه

بازیهای رایانه ای در دست کیست؟

بازی های یارانه ای روز به روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرند، آنها هم صنعتی برای کشورهای تولید کننده محسوب می شوند و هم رسانه ای برای ترویج ارزش ها اما این قدرت نرم امروز در چه وضعیتی به سر می برد؟

ادامه

تاثیرات اسباب بازی بر روی کودکان (2)

می‌خواهیم از اسباب‌بازی‌هایی صحبت کنیم که وارداتی‌اند و ممکن است تأثیرات منفی بر تربیت فرزندانمان داشته باشد. به خصوص در بین این اسباب بازی‌ها عروسک‌ها خیلی مهم‌تر هستند.

ادامه

موانع خلاقیت در محیط خانواده

بسیاری از والدین ، ناآگاهانه کودک خود را فقط با هدف تقویت مهارت های حافظه ای و انباشتن ذهن وی از اطلاعات عمومی ، تربیت وهدایت می کنند و برای حافظه و هوش کودک اهمیتی بیش از حد قائل می شوند.

ادامه

به فرزندانتان اجازه دهید شیرین زبانی کنند

نخستین کلمه ها: «سلام» یا «د د » به همراه حالات و حرکات بدنی متناسبشان معمولاً اولین کلماتی هستند که اکثر کودکان طبیعی و اجتماعی فرا می گیرند. تا پایان سال اول

زندگی بعضی از کودکان نخستین واژه های اسمی – عنوانی خود را بیان می کنند که این لغات نیز معمولاً مربوط به افراد – حیوانات و اشیاء می شود.

ادامه

آموزش پس انداز به کودکان

رابطه کودک و پول مسئله ای است که ذهن اغلب والدین را به خود مشغول می سازد. چگونه می توان فرزندانی تربیت کرد که در آینده از نظر مالی موفق باشند و چه طور می توان برنامه ریزی مالی را ازکودکی به بچه ها آموخت. در ادامه فعالیتی آمده که به طور عملی به بچه ها پس انداز کردن و جمع کردن پول را یاد می دهد.

ادامه

خواندن کتاب با صدای بلند برای کودکان دبستانی

در این سن علاقه ی کودکان به کتاب‌ ها و نویسندگان محبوبشان افزایش می یابد،‌ پس کتاب‌ هایی را که برابر با سلیقه آن هاست برگزینید. افسانه‌‌ ها، ‌داستان ‌های علمی - تخیلی، داستان‌ های پر ماجرا یا داستان هایی که به معرفی یک شخصیت نامدار می ‌پردازند، گزینش های خوبی خواهند بود.

ادامه

تاثیرات اسباب بازی بر روی کودکان

 می‌خواهیم از اسباب‌بازی‌هایی صحبت کنیم که وارداتی‌اند و ممکن است تأثیرات منفی بر تربیت فرزندانمان داشته باشد. به خصوص در بین این اسباب بازی‌ها عروسک‌ها خیلی مهم‌تر هستند.

ادامه

اهمیت کتاب خوانی برای کودکان

در کشور ایران میانگین مطالعه روزانه کمتر از یک دقیقه است. این درحالی است که کتاب خواندن والدین حتی باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می‌شود. خوب است فرهنگ کتاب خواندن رادر خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم‌گیری کنیم.

ادامه

مواظب باش شادی‌هایت را کِرم نخورد!

 

تو تبدیل به همان چیزی می شوی که همیشه انجام  می دهی. اگر عادت هایت به بهتر شدن زندگی ات کمک نکنند، به تو آسیب خواهند زد. در این جا به نمونه هایی می پردازیم که اگر به آنها فرصت بدهی  به مرور زمان موجب نابودی شادی هایت می شود.

ادامه

بلدیم مراقب خودمان باشیم؟

خوب صبحانه خوردن، به تمرکز در مدرسه کمک می‌کند. وقتی خوب خوابیدی، خوش‌اخلاق‌تر هستی و با دوستانت درگیر نخواهی شد. یادت باشد اگر میان‌وعده‌ی سالم بخوری دچار بیماری نخواهی شد و سیستم گوارش بهتری خواهی داشت.

ادامه

تاثیرات تربیتی محرم بر کودکان


عزاداری به ما می آموزد برای مقدسات دینی باید ارزش زیادی قائل بود و احساسات هماهنگ با آنها را دائما تقویت نمود. این ها چیزهایی است که ما و فرزندانمان باید از عزاداریهای محرم بیاموزیم.
ادامه

راهکارهايي براي تقويت دست خط کودکان

خط خوب يکي از مهارت هايي است که بايد از سن کم يعني از دوره ي آمادگي به دانش آموزان آموخته شود در غير اين صورت بخشي از فرايند ياددهي ، يادگيري دچار نقص خواهد شد (آموزش وپرورش بايد از خرد سالي شروع شود زيرا در اين مرحله اگر اموزش صورت گيرد پايدار تر خواهد بود)

از اين رو درک صحيح مکانيسم ها و عواملي که مي توانند باعث مشکلات دست خط شوند ضروري به نظر مي رسد در بسياري موارد ديده شده که مشکلات خوانايي دست خط بدون مداخلات در ماني بر طرف نمي گردد )

ادامه

جلوگیری از به ‌بار آمدن بچه‌ از خودراضی

دخترک در مهدكودك، بچه خوبی است؛ به حرف‌ها گوش می‌کند. همه مربيان مهد، از او راضی هستند و او را دختري مهربان، دوست‌داشتني و مودب مي‌دانند. پدر و مادر‌ دختر کوچک‌شان را در منزل، خودخواه، لوس، بهانه‌گير و غيرقابل تحمل می‌دانند كه همه افراد خانواده از دست او به ستوه آمده است. پدر و مادر او در عجب هستند كه چرا رفتار او در محيط مهد با خانه آنقدر متفاوت است.

ادامه

کودکی که مدام از کلمه نه استفاده می کند

گاهی پیش می آید که کودک قوانینی را که انتظار می رود از آنها تبعیت کند، زیر پا می گذارد، رفتارهای آزاردهنده ای با دیگران دارد، به هر درخواستی می گوید نه و سعی می کند همه چیز را به هم بریزد.

ادامه

مادران چه صبحانه‌ای برای فرزندانشان آماده کنند؟

کودکان همچنین چون در حالت رشد، آموختن و آموزش سریع هستند، با مصرف نکردن صبحانه اغلب دچار مشکلات یادگیری می‌شوند. از این رو، لازم است مادران نسبت به مصرف صبحانه کودکان و نوجوانان دقت لازم را بعمل آورند.

ادامه

فست‌فودها به کبد کودکان آسیب می‌رسانند

غذاهای فرآوری شده از دسته غذاهایی هستند که به هیچ عنوان نباید کودکان مصرف کنند؛ اغلب غذاهای فرآوری شده که از سوپرمارکت ها خریداری می‌کنید، حاوی نمک، چربی و شکر زیاد بوده و جزء غذاهای ضعیف هستند؛ این نوع غذاها، طعم طبیعی ندارند و حتی گاهی اوقات حاوی ترکیباتی هستند که روی برچسب شان عنوان نمی شود.

ادامه

آشنا کردن کودکان با ماه محرم

فرزند پروری یکی از پیچیده ترین و در عین حال جذابترین مسئولیت والدین بوده و هست  . اگر چه توجه به پرورش علمی و جسمی آنان غیر قابل اجتناب بوده و روز به روز به دامنه و ضرورت آن افزوده می شود ، ولی با مدرنیزه شدن زندگی ، همراه با تاکید بیشتر بر آموزش ابعاد آموزشی مانند : مراسم مذهبی ،  آداب رعایت حقوق والدین و بزرگان ، دلبستگی و کمک به دیگران روابط اجتماعی و عاطفی از سوی مسئولان امر و صاحبنظران و به تبعه آن از جانب خانواده و بخصوص والدین روز به روز کمتر مورد توجه قرار میگیرد .

ادامه

چه موقع آموزش نماز را شروع کنیم ؟

والدین چگونه باید كودك را برای نماز خواندن آماده كنند؟روایات نسبتاً زیادی در رابطه با نماز و سن شروع به آن وارد شده است.

ادامه

وقتی کودکمان می ترسد!

وقتی که بچه‌ها دچار ترس می‌شوند نیاز دارند که به آنها اطمینان داده شود. گفتن این جمله که: احمق نشو هیچ چیز زیر تخت تو نیست به کودکی که دنیای خیالی او وجود غولی را زیر تختش تایید می‌کند کمکی نخواهد کرد. پس بهتر است ترس از تاریکی را با گفتن قصه‌ای برای کودک برطرف کرد.

ادامه

بچه ها می بینند ...


چشمان کوچکی هستند که شب و روز شمارا نگاه می کنند.گوشهای کوچکی هستند که هرچه می گویید،زود می شنوند.دستان کوچکی هستند که مشتاقند هر آنچه اجام می دهید،انجام دهند.
و کودک در رویای روزی است که مثل شما شود.

ادامه

چگونه فرزندتان را به نماز خواندن تشویق کنید

از جمله روش‌های مؤثر و سریع‏الانتقال مطرح در روانشناسی رشد، روش الگوپذیری است، اگر پدر و مادر، والدین و اولیاء قبل از اینکه بخواهند کودک را با آداب اسلامی آشنا کنند، خود متخلق به اخلاق نبوی و اسلامی باشند و خود عمل کنند

ادامه

عوارض جانبی شایع واکسیناسیون

مانند تمامی داروها، واکسن ها نیز دارای عوارض جانبی هستند. البته عوارض جانبی خطرناک به ندرت دیده می شود. خطرات واکسن ها بسیار کمتر از خطرات ناشی از بیماری هایی است که در اثر عدم تزریق آنها ممکن است ایجاد شوند.

ادامه

خوردن غذاهای انگشتی برای کودکان

خوردن غذاهای انگشتی نه تنها برای کودک لذت بخش است ، بلکه حس همکاری را نیز در او به وجود می آورد .

ادامه

فوائد قصه برای کودکان

والدين گرامي، مربيان عزيز

آيا تاكنون به اين موضوع فكر كرده ايد كه چرا كودكان به قصه يا داستان علاقه دارند و چرا براي آنها قصه مي گوييم؟ آيا مي دانيد شنيدن داستان براي كودكان بسيار شيرين و جذاب است؟ آیا می دانید که داستان و قصه نقش بسيار مهمي در تكوين شخصيت كودك دارد؟

ادامه

چه اسباب‌بازی‌ای برای فرزند ما خوب و مناسب است؟

به یاد داشته باشید که دنیا جعبه اسباب‌بازی‌هاست پس می‌توان در منزل نیز برای کودک اسباب‌بازی‌های خوبی یافت.

ادامه

قوانین خرید لباس نوزاد

لباس خریدن برای نوزادان با لباس خریدن برای بزرگسالان تفاوت زیادی دارد.نوزادان مثل شما نیستند كه بتوانید هر لباس شیكی برای آنها بخرید به هوای این كه حتما در آن راحت خواهند بود و تحملش میكنند. تحمل بچه ها به اندازه شما نیست به همین دلیل زیبایی لباس، آخرین فاكتور انتخاب آن است. قبل از این كه به زیبایی لباسی كه برای فرزندتان می خرید توجه كنید، باید نكات سلامت آن را درنظر بگیرید.

ادامه

تاثیر والدین در تکالیف فرزندانشان

وقتی والدین به تکلیف شب بچه ها علاقه و توجه فعالانه ای نشان دهند، بچه ها در مدرسه موفق تر خواهند بود. این به بچه ها نشان می دهد که آنچه انجام می دهند مهم است.

ادامه

آموزش سلام کردن به کودکان

 یه روز، وقتی بابا به خونه اومد، فاطمه و مامان بهش سلام کردن و خسته نباشید گفتن، ولی محمد حواسش به تلویزیون بود و سلام نکرد. مامان محمد رو صدا کرد و گفت: ندیدم پسر گلم به بابا سلام کنه، می‌دونی هرکی اول سلام کنه هم به خدا و پیامبر نزدیکتره، هم از 70 تا ثواب 69 تا ثواب سلام مال اونه؟.

ادامه

دخترانمان را چطور با حجاب آشنا کنیم؟

یکی از دغدغه های مادران، آشنا کردن دختران با حجاب است، در این یادداشت چند پیشنهاد برای مادران در نظر گرفته شده است که امیدواریم سازنده باشد چرا که به نظر کارشناسان علوم دینی و روانشناسان برای عملی شدن این رفتار الهی می باید قدم های حساب شده برداشت تا شاهد اثرات زیبا و ماندگاری باشیم

ادامه

وقتی فرزندتان تکالیفش را به درستی انجام نمی دهد ....

وقتی کودکان تکالیفشان را انجام نمی دهند برخی والدین آن را شخصی تلقی کرده و به شدت عصبانی و ناراحت می شوند،در حالی که اصلا چنین نیست .کودک مایل نیست این کار را بکند و برای آن دلایل مختلفی دارد نه این که از شما خوشش نمی آید یا با شما لج بازی می کند؛

ادامه

انواع بازی­های کودکانه و نمونه ای از آن

بخش بزرگی از بازی ها به تقویت حواس پنجگانه مربوط می شود؛ یعنی این بازی ها کمک میکند تا حواس لامسه،  بویایی، چشایی، بینایی وشنوایی در کودک تقویت شود. تقویت این حواس موجب می شود تا مهارت های استفاده از آنها در کودک رشد کند.

ادامه

عزت نفس

یک فرد با عزت نفس بالا، در واقع فردی است که بطور واقع گرایانه نقاط ضعف و قدرت خویش را

 می داند. برای شخصیت خود ارزش قائل است و خودش را به گونه ای مثبت ارزیابی می کند و

 سعی دارد تا بصورت منطقی شخصیت خود را بهبود ببخشد.

ادامه

درس غدیر ویژه کودکان

ین مطالب برای معرفی بخشی از پیامهای پیامبر در روز غدیر برای کودکان درکلاس و.. توصیه می شود

ادامه

صبحانه خوردن بچه ها برای رفتن به مدرسه

دختر سر از پانمی شناخت و در حالی که دفتر ریاضی اش را رو به مادر می گرفت گفت: “بازم امروز نمره خوب واست گرفتم مامان جون.” آن گاه خود را درآغوش مادرانداخت وادامه داد:” می دونم، به خاطر اینه که مامان گلم هر روز صبح زود ازخواب بیدار می شه و برام صبحونه آماده می کنه.

ادامه

کارهایی که می توان روی کودکان کم توان ذهنی انجام داد

بعضي از مشكلات حسي و حركتي مثل نابينايي و ناشنوايي و يا فلج اندام‌ها تأثير زيادي بر برخي از جنبه‌هاي رشدي دارد بطوري كه كودك با وجود داشتن هوش طبيعي، بسياري از مهارت‌ها را با تأخير كسب مي‌كند. فقط وجود يك پدر و مادر آگاه و علاقمند و فعال در درمان مي‌تواند اين كودكان را در حد توانشان پرورش دهد.

ادامه

نحوه شیر دهی صحیح به نوزاد

اگر چیزی مثل نوک پستان یا انگشت در داخل دهان نوزاد قرار بگیرد آن را می مکد. این رفلکس بعد از تولد بسیار قوی است ، خصوصا در 20 -30 دقیقه اول تولد و اگر در این مدت نوزاد به پستان مادر گذاشته نشود قدرت مکیدن در طی 12 – 24ساعت بعد بسیار ضعیف است.

ادامه

رشد گفتار و زبان در كودكان

صحبت كردن، از مهم‌ترين راه‌هاي ارتباط انسان‌ها با همديگر است. نوزاد در ابتداي تولد با گريه‌كردن، اين ارتباط را ايجاد مي‌كند و خواسته‌هايش را به ما مي‌فهماند بنابراين گريه كردن نوزاد و صداهايي كه با دهانش توليد مي‌كند، مقدمه صحبت‌كردن اوست و رابطه مستقيمي با هوش و درك كودك دارد.

ادامه

حل مشكل ناسازگاري و كشمكش با فرزندان

بسياري از والدين زماني كه ناراحت و عصباني هستند، به تنبيه‌كردن پناه مي‌برند، به اين معناست كه گنجايش منطقي بودنشان در پايين‌ترين سطح خود قرار داد. اگر هدف شما، اصلاح رفتار كودكان است، بهتر است به ياد داشته باشيد كه وقتي ناراحت هستيد، نمي‌توانيد كار مؤثري انجام دهيد.

ادامه

اختلال توجه و تمرکز در دیکته نویسی

در مقالات پیشین به شناخت اختلالات شایع در دیکته نویسی و ارائه برخی تمرین های مناسب جهت رفع آنها پرداختیم. در اینجا به بررسی اختلالات مربوط به دقت و توجه در کودکان می پردازیم. یکی از مشکلاتی که کودکان در هنگام دیکته نویسی با آن مواجه هستند عدم توجه و دقت در هنگام نوشتن کلمات می باشد. این کودکان از حافظه دیداری و شنیداری خوبی برخوردارند اما در هنگام دیکته نویسی بدلیل نداشتن توجه یا دقت کافی برخی از کلمات را اشتباه می نویسد.

ادامه

گفتگوهای دخترانه درباره بلوغ

هنگامی که سخن از بلوغ به میان می آید توجه ما بیشتر به غرایز جنسی، تغییرات فیزیولوژیکی و .. معطوف می گردد که نشانگر آغاز زندگی جنسی، امکان بارورسازی و بارور شدن است. از میان این تغییرات، می توان از ازدیاد سرعت رشد، پیدایش صفات ثانوی جنسی و به طور کلی دگرگونی در شکل ظاهری بدن نام برد و ...

ادامه

می‌توان کودک بیش فعال را فیلسوف بار آورد

کارشناسان تعلیم و تربیت بر این باورند که آشناسازی کودکان با تفکر می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر رشد فکری و روند اجتماعی شدن کودکان داشته باشد. کاربرد فلسفه و کودک بصورت استفاده از مفاهیم تفکر برانگیز در قالب داستان نیز از این امر مستثنی نبوده و قطعاً در ایجاد بارقه‌های ذهنی کودکان بسیار مؤثر خواهد بود.

ادامه

تأثیر رنگها بر تفکر و خلاقیت


ما در دنیای رنگها زندگی می‌کنیم و تا حد بسیار زیادی به رنگها خو گرفته‌ایم. رنگی بودن جهان یکی از بزرگترین موهبتهای الهی است که باعث شادی و نشاط انسانها شده و موجب رسیدن به امید و آرامش در آنان می‌شود.

ادامه

تکنیک های عملی نطم آموزی کودکان

 آشنا کردن و آموزش کودکان به رعایت نظم و ترتیب  امری بسیار مهم است زیرا اولا اطفال حس تقلید شان بسیار قوی است و اطرافیان باید از این موقعیت برای انتقال مفاهیم استفاده کنند وثانیا برای کسب گام های موفقیت در عرصه زندگی به داشتن روحیه منظم نیازمند هستند.

ادامه

نکاتی برای آنهایی که فرزند دوم در راه دارند

در هنگام ورود نوزاد و فرزند دوم، مشکلاتی برای فرزند اول به وجود خواهد آمد که از دست والدین خارج است اما با دانستن و آگاهی نسبت به این واکنش‌ها می‌توان آنها را به موقع شناخت و برخورد مناسب را جهت کاهش واکنش‌های کودک اول به کار برد.

ادامه

خلاقیت و راه‌های پرورش آن در دانش‌آموزان(2)

تحقیقات علمی نشان داده است كه هوش خارق‌العاده معادل با داشتن استعداد خلاقیت نیست، به عبارتی دانش آموزانی كه دارای هوش زیادند، الزاماً‌افرادی كه ابداعی ترین ایده‌ها را خلق كنند، نمی‌باشند (قاسم‌زاده، حسن، ص 17.) همچنین محققانی چون رو، (1953) و مك كنیون (1968)، ضمن بررسی هوش افراد بسیار خلاق دریافتند، آنان از مردم عادی باهوش‌ترند ولی از همكاران غیر خلاق خویش درخشان‌تر نبودند. «والدچ» و «رانكو » ضمن تایید این مطالب اظهار می‌دارند كه داشتن حداقلی از هوش، برای خلاقیت ضروری به نظر می‌رسد .

ادامه

خلاقیت و راه‌های پرورش آن در دانش‌آموزان(1)

خلاقیت یكی از عالی ترین و پیچیده ترین فعالیت های ذهن آدمی است كه تعلیم و تربیت باید به آن توجه كند . خلاقیت نه فقط به هوش و تفكر بلكه به سازمان شخصیت فرد نیز مربوط می شود. یكی ازسؤالاتی كه در چهار دهه گذشته ذهن بسیاری از پژوهشگران و اندیشمندان تعلیم و تربیت را به خود مشغول كرده این است كه آیا می توان خلاقیت را پرورش داد؟

ادامه

چه كنيم كه فرزندانمان يكديگر را دوست داشته باشند؟

همه والدين اميدوارند كه فرزندانشان به يكديگر عشق ورزيده و احترام بگذارند، يا حداقل از آنها انتظار دارند كه همبازي خوبي براي يكديگر باشند و رفاقت و سازگاري داشته باشند. با وجود اين، سروصداها و برخوردهاي بين فرزندان تنشهاي زيادي در خانه ايجاد مي كند و پدرو مادر را درمانده مي سازد. اما چه كنيم تا فرزندانمان يكديگر را دوست بدارند، همان قدر كه ما دوستشان داريم ؟ و چگونه مي توان كمي صلح و آرامش به فضاي خانه هديه كرد ؟

ادامه

لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می نماید. در واقع لکنت عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیر ارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجامعمولا همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک در آوردن، لرزش فک، لبها و یا کج کردن سر دیده می شود.

ادامه

من برای مامان و بابا مهم هستم

در مهدکودک یا دیگر محیط‌ها، بچه‌ها زمانی کودکی را از دایره بازی خود بیرون می‌کنند که او به دیگری فحش داده یا کسی را مسخره کرده است. در سنین مدرسه معمولا دانش‌آموزانی که باادب‌ترند به غیر از نمره انضباط، در دروس خود نیز نمرات بهتری می‌گیرند. زمانی که شاگردی با حفظ احترام معلم، سؤالی می‌کند، احتمال آنکه جوابی دریافت کند. خیلی بیشتر است. روابط خوب با همکلاسی‌ها به بچه‌ها این امکان را می‌دهد تا اگر نیاز به کمک داشتند، بتوانند روی کمک بقیه حساب کنند. اگر در محیط کار هم تجربه همکاری کوتاه با فردی را داشته باشیم که چندان ادب و احترام سرش نمی‌شود، بهتر از هر کس دیگری لزوم یاددادن ادب را به افراد از همان سنین پایین متوجه می‌شویم. در این شماره راه‌های ادب‌آموزی در کودکی را مرور می‌کنیم.

ادامه

چگونه کودکانی نابغه داشته باشیم ؟

بدون شک مطالعه این کتاب برای والدین کودکان دبستانی می‌تواند ارزشمند و مفید واقع شود.نابغه در فرهنگ وبستر چنین تعریف شده است: کسی که توانایی فطری و ذهنی، یا استعدادی منحصر به فرد داشته باشد، کسی که روحیه او الهام‌بخش، یا زندگی‌بخش یک قوم باشد، کسی که والاترین استعدادهای ذهنی به صورت موهبت به او اهدا شده باشد.

ادامه

نكات پرورشى در دوره ابتدايى

كودك رفتار والدين و مربيان را به منزله يك پيام تلقى مى كند؛ پيامى كه مى رساند چه چيزهايى قابل پذيرش و مطلوب و چه چيزهايى نادرست و نامطلوب است . اگر اولياى


امور در اجراى خواسته هاى خود ترديد نشان دهند، يا يكبار رفتارى را بپذيرند و بار ديگر آن را رد كنند، در اين صورت نونهالان را در يك موقعيت سرگردانى قرار داده اند؛ چرا كه در

اين صورت آنان رفتار مشخصى را به عنوان عمل مطلوب و پسنديده يا نامطلوب و ناپسند نخواهند شناخت و دچار اضطراب خواهند شد.

ادامه

هر کتابی برای کودکتان مناسب نیست

دوران کودکی دوران تقلید و الگوپذیری و در نهایت شکل گیری شخصیت کودک است.

در این دوران طلایی آموزش اصولی و صحیح، حرف اول را در ارتقای هوش اجتماعی، عاطفی، شناختی و دینی کودک می زند.

معمولا اولین آموزش ها در خانواده و در محیط خانه به صورت غیرمستقیم و بیشتر از طریق تحریک حواس پنجگانه بخصوص حس بینایی و شنوایی کودک شکل می گیرد.

یکی از کاربردی ترین این آموزش ها الگوپذیری کودک از عکس ها، نقاشی ها و شخصیت های داستانی کتاب است.

ادامه

وقتی کودک روی اعصاب است چه واکنشی باید نشان داد؟

وقتی کودکتان روی اعصاب شما راه می رود چه واکنشی باید نشان دهید؟مادری تعریف می کرد: «اِلا، دختربچه سه ساله ام یک شب که به رختخواب رفت، به من زل زد و از ته دل اعلام کرد: "من یه مامان جدید میخوام."هنوز چهار سال نشده است که به حرفه مادری اشتغال دارم و اکنون از این حرفه کنار گذاشته شده ام. بدتر از همه، الا دائماً و هر وقت که در فروشگاه برایش چیزی نمی خرم، این جمله اش را تکرار می کند. بعضی روزها نمی توانستم جوابش را ندهم و نگویم: «خوب من هم بچه جدیدی می خواهم!»اینکه بچه از لحاظ گفتاری مهارت راه رفتن روی اعصابتان را به دست می آورد، جزو رشد زبانی و رفتاری او محسوب می شود. باید به او یاد بدهید که مؤدب باشد و اجازه بیان منظورش را به او بدهید. نباید به او حرف هایی همچون "تو سه ساله ت است" بزنید. باید بدانید که در جواب حرف هایی مثل حرف های زیر، پاسخ مناسب پیدا کنید و گاهی اصلاً جواب ندهید:

ادامه

شش بازی خلاق برای کودکان

آیا می دانید بازی های کودکان تاثیر بسیار زیادی بر هوش و استعداد آینده آنها خواهد داشت؟در این مقاله به شش نوع از این بازی ها می پردازیم:

ادامه

آغاز دوران تکلیف

دختر و پسر با رسیدن به سن بلوغ وارد مرحله جدیدی از زندگی خود می‏شوند. زندگی همراه با مسؤولیت، زیرا بیشتر وظایف دینی با فرا رسیدن اولین روز بلوغ الزامی می‏گردد. بنابراین، لحظه ورود به این مرحله را می‏توان همانند ورود از مرز یک کشور به کشور دیگر دانست. همان گونه که شخص با قدم گذاشتن به مرزهای یک کشور تابع مقررات و دستورات آن خواهد شد، دختر و پسر نیز با رسیدن به سن تکلیف باید این احساس را داشته باشند که از این به بعد عنوان «مکلف» را بر دوش می‏کشند.

ادامه

«کودکی» شادترین دوران زندگی

همواره از دوران کودکی به عنوان بهترین و شادترین دوره ی زندگی انسان نام برده شده است. کودکی دنیائی از معصومیت و پاکی در کنار شادی و سبکبالی را در ذهن تداعی می کند. بسیاری از بزرگسالان در کشاکش سختی ها و مشکلات زندگی با یاد کردن از دوران خوش کودکی خود، دمی از غم زمانه فارغ می شوند و بر بال خاطرات به دنیایی کوچ می کنند که در آن از فشار مسئولیت و مرارت خبری نیست.

ادامه

آموزشهای دینی و تقویت مبانی اعتقادی كودك

 

بدون تردید، «یادگیری‌» از مهم‌ترین فرآیندهای روانی است كه زمینه‌های آن از سنین كودكی شكل می‌گیرد و به تدریج با بالا رفتن سن كودك، استعدادهای او نیز در این راستا، بیشتر شكوفا می‌شود. كودك به دلیل وجود حس قوی تقلید در او، تلاش می‌كند تا رفتاری همسان با والدین خود بازسازی كند.

ادامه

همه چیز در مورد پول توجیبی کودکان

همان طور که می دانید، پول توجیبی یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین ابزارها و روش ها برای آموزش مسوولیت های مالی به کودکان است. در تعریف پول توجیبی آمده است؛ «یک مبلغ ثابت از پول که کودکان در یک جدول زمانی منظم و مشخص از والدین خود دریافت می کنند، با این توضیح که مبلغ مورد نظر جهت موارد مشخصی همچون بخشی از مخارج و هزینه های روزمره کودکان پرداخت می شود». در این مقاله نکاتی بسیار مهم در مورد این ابزار آموزش مالی برای کودکان ارائه شده است.

ادامه

مامان ! من تنهايى نمى خوابم

خوابيدن بچه ها براى برخى والدين، گاهى به يك دردسر تبديل مى شود. بويژه اين كه برخى بچه ها هيچ تمايلى به خوابيدن در اتاق و تختخواب خود ندارند.

ادامه

آرام باشيد تا فرزندتان هم آرامش داشته باشد

وقتي پدر يا مادر طفلي عصبي و مضطرب باشند، ناخواسته كودكي مضطرب و عصبي پرورش مي دهند.

ادامه

چیدمان اتاق کوچولوها

چیدمان اتاق کوچولوها

ادامه

توصیه‌هایی برای انتخاب لباس ورزشی کودکان

حتما بچه‌های شما زنگ ورزش هم دارند و برای زنگ ورزش باید لباس ورزشی داشت، یکی از اقلامی که این روزها والدین به سراغ خرید آنها می‌روند همین لباس و کفش ورزشی است.

ادامه

چرا نمی خواهم به مدرسه بروم !

والدین ، هیچ گاه اطمینان ندارند که آیا به اجبار کودک را به مدرسه فرستادن کار درستی است یا نه؟ آنها به طور دقیق نمی دانند که آیا کودک ، واقعا احساس ضعف و بیماری کرده یا مثل بسیاری از کودکان که گاهی دلشان نمی خواهد به مدرسه بروند بهانه گیری می کند. در خانه هایی که مدرسه رفتن کودکشان به صورت مشکل در آمده صبحهای زود، مالامال از اشک و دعوا و سر و صداست.

ادامه

چگونه قرآن را به کودکانمان آموزش دهیم ؟

پسر چهارساله ای دارم که از حافظه ی بالایی برخوردار است. ولی در یاد گرفتن سوره ها یا احادیث کوتاه و نماز به شیطنت می پردازد و اصلا گوش نمی دهد،اما وقتی از تلویزیون سرود،آواز و آهنگ به گوش می رسد خیلی زود جذب می شود. چگونه با او برخورد کنیم؟

ادامه

عوامل تربیت فرزند صالح از منظر امام حسن مجتبی (ع)


 موضوع شناختن عوامل تربیت در این مقال، افزون بر اهمیتی که در خود مسئله تربیت است، به دیدگاه های شخصیتی برمی گردد که خود، نمونه بارزی از یک انسان کامل و تربیت یافته در مکتب نبوی، علوی و فاطمی است.

ادامه

راه‌حل‌هایی برای دعوای فیزیكی بچه‌ها

 وقتی رقابت بچه‌ها صورت فیزیكی به خود می‌گیرد و فرزندان كتك‌زدن یكدیگر را آغاز می‌كنند، شاید وسوسه شوید كه كناره بگیرید و به تماشای پایان طبیعی مشاجره و ستیز بنشینید؛ این كه خودشان قضیه را حل كنند. اما این یك راه چاره منطقی به نظر نمی‌رسد وممکن به کودکان آسیبی برسد.

ادامه

آموزشهای دینی و تقویت مبانی اعتقادی كودك

بدون تردید، «یادگیری‌» از مهم‌ترین فرآیندهای روانی است كه زمینه‌های آن از سنین كودكی شكل می‌گیرد و به تدریج با بالا رفتن سن كودك، استعدادهای او نیز در این راستا، بیشتر شكوفا می‌شود.

ادامه

کودکانی که دائماً نق می زنند

حتما كودكانی را دیده‌اید كه دائم نق می‌زنند و در مهمانی و خانه پدر و مادرشان را اذیت می‌كنند. گاهی ممكن است وقتی به آنها مهربانی می‌كنید با جیغ و داد به شما پاسخ دهند.

ادامه

با کودکانی که تازه به دبستان رفته اند چگونه رفتار کنیم ؟

وقتی فرزند خود را به مدرسه می فرستید، به او بگویید دوستش دارید. وقتی مشغول انجام تکالیفش است، باز هم علاقه خود را بیان کنید. حتی نوجوانان سرکش نیز علاقه و توجه قلبی شما را رد نمی کنند.

ادامه

چرا کودکم بی احترامی می کند؟

آیا از دست بی ‌احترامی‌ فرزندتان خسته شده‌اید؟‌ آیا هر حرفی که می ‌زنید فرزند شما با چشم غره و طعنه به شما نگاه می ‌کند؟ آیا آنها بسیار حراف هستند و خیلی حرف می ‌زنند و به شما بی ‌احترامی می ‌کنند؟ اگر شما نیز در گروه این والدین قرار دارید، مقاله زیر را بخوانید تا دریابید که چگونه می‌ توانید فرزندتان را کنترل و مدیریت کنید.

ادامه

سعی کنید مادری را یاد بگیرید

یکی از افکاری که با شروع بارداری ذهن برخی خانم ها را به خود مشغول می کند این است که از عهده پرورش و تربیت نوزادشان برنخواهند آمد. به خصوص زنانی که برای بار اول باردار می شوند این ترس و نگرانی را بیشتر احساس می کنند.

ادامه

چگونه کودک کلاس اولی را برای رفتن به مدرسه آماده کنیم ؟

شما به عنوان پدر و مادر فکر می‌کنید چگونه می‌توانید فرزندتان را برای اولین روز مدرسه آماده کنید و این روز را به یادماندنی‌ترین روزهای زندگی سازید؟

ادامه

چگونه فرزندمان را برای نماز صبح بیدار کنیم ؟

بیش از هر چیز، خواب آنان باید طبق برنامه باشد. کودکان و نوجوانانی که شب ها دیر می خوابند، صبح ها به سختی بیدار می شوند. یکی از عوامل مهم دیر خوابیدن آنان، خواب زیاد روز (بعد از ظهر) است.

ادامه

بازی های مفید

 

یکی از غرائزی که خداوند حکیم در باطن کودکان قرار داده، تمایل به بازی است. کودک بالفطره میل به بازی دارد. گاهی می دود جست و خیز می کند – گاهی با اسباب بازی های خود سرگرم می شود و از جا به جا کردن آنها لذت می برد. این کار ها که به نظر ابتدایی لغو و بی اثر نشان داده می شود منشا تکامل جسم و جان کودک است. بازی عضلات را نیرومند و استخوان بندیش را محکم می کند. بازی قدرت ابتکار او را به راه می اندازد و استعداد های درونیش را آشکار می کند.

ادامه

اطلاعاتی در مورد بستنی

بستنی خوب از نظر شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ پر از تکه‌های خامه باشد؟ قوام مناسبی داشته باشد؟ یا مواد اولیه آن مرغوب باشد؟
طعم بستنی خوب، کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد، ولی آنچه متخصصان تغذیه و کارشناسان کارخانه‌های بستنی ‌سازی می ‌گویند چیز دیگری است. بد نیست با این معیارها نیز آشنا شوید:

ادامه

صحبتی با والدین درباره نوجوان و اینترنت

دارید ذوق می کنید که فرزند نوجوانتان از شما  بلدتر است با کامپیوتر کار کند، برای درس خواندنش از سی دی استفاده می کند، آنلاین تست می زند، شب ها از پشت کامپیوتر بلند نمی شود  و حسابی مشغول سیرو سیاحت پیشرفت علم در آن سوی آب هاست؟ جلوی فک و فامیل توی مهمانی پُز می دهید که نوجوان باهوشتا شده است نماد علم اندوزی.

ادامه

کودکان و مرگ والدین


كودكان تا قبل از دبستان، مرگ را قابل برگشت مي‌دانند و در مراسم سوگواري هم احساس نمي‌كنند والد وفات‌يافته ديگر برنمي‌گردد، ولي به‌تدريج مـــــتوجـه مي‌شوند مرگ جزئي از زندگي است و بايد آن را پذيرفت.

ادامه

اگر نمی خواهید بچه ها جیغتان را در بیاورند

یکی از شایع ترین شکایات والدین به هنگام خرید با کودکان این است که کودکان اصرار و پافشاری زیادی برای خرید وسایل یا اسباب بازی یا پوشاک می کنند ...

ادامه

به کودک خود کمک کنید تا حرف بزند.

کودکان به طور ذاتی به صدای انسانها علاقه دارند، همچنین به طور طبیعی مایل هستند هنگامی که فرد دیگری صحبت می کند، به حرفهای او گوش داده و توجه کنند. شما هنوز هم می توانید از این تمایل ذاتی کودک خود، مثل همان وقتی که او کوچکتر بود، بهره ببرید.

ادامه

آموزش توالت رفتن برای کودکان 2 تا 3 سال

اگر به نظر شما كودكتان هرگزتوالت رفتن را يادنمي گيرد سخت در اشتباه هستید . آمادگي كودك مهمترين اصل براي شروع آموزش است اجازه ندهيد كه اعضاي خانواده و دوستان شما را وادار كنند تا تمرين استفاده از لگن بچه را خيلي زود شروع كنید .

ادامه

رژيم لاغري در دوران بارداری

صبر کنيد تا کودکتان دو ماهه شود بعد رژيم خود را شروع کنيد . اين کار به بدن شما زمان کافي براي توليد شير را خواهد داد تا هنگام شروع رژيم لاغري و محدود شدن کالري دريافتي شما شير مورد نياز کودک شيرخوارتان کم نشود.

ادامه

باید ها و نباید هایی که قبل از باردار شدن بایدشروع کنیم ؟

رژيم غذايي خود را بهبود ببخشيد. هرچه زودتر "بهتر غذا خوردن" را آغاز كنيد، احتمال حامله شدن شما افزايش پيدا مي كند. در مردان و زنان (هر دو)، باروري و غذا به هم مرتبط است. شما بايد به استفاده از يك رژيم غذايي متعادل پايبند باشيد تا احتمال حامله شدن و به دنيا آوردن يك فرزند سالم را افزايش دهيد. هر روزه چندين وعده ميوه، سبزيجات، غلات (مانند نان گندم كامل)، و غذاهاي سرشار از كلسيم (مانند ماست، پنير و شير) مصرف كنيد.

ادامه

مسافرت با کودک

مسیری را كه كودكتان دوست دارد انتخاب كنید. كودكان معمولاً علاقه زیادی به مسافرت با اتومبیل دارند، ولی اگر بیش از دو ساعت در ماشین بمانند كسل، خسته و بی حوصله می شوند كه بهتر است در چند جا برای رفع خستگی و احساس آرامش توقف كنید.

ادامه

بچه ها وتابستان

این روزها تابستان و زمستان بچه‌ها به هم گره خورده و دیگر مانند گذشته تابستان را با شور و هیجان بازی کودکان نمی‌توان دید. یکی از دلایل این موضوع تغییر زندگی امروزه و هوشمند‌تر شدن آن است و دنیایی که افرادی تیزتر و باهوش‌تر طلب می‌کند.

ادامه

راه های مقابله با کودکان پُرخور و شکمو

پرخوری مشکل نسبتا شایعی در میان بچه‌هاست که اغلب باعث چاقی و اضافه وزن‌شان هم می‌شود و پدرها و مادرهایی که نگران سلامت فرزندشان هستند را عاصی می‌کند. به نظر شما مناسب‌ترین شیوه‌ برای برخورد با بچه‌های پرخور چیست؟

ادامه

چگونه اضطراب جدایی کودکمان را رفع کنیم ؟

چسبیدن کودک به والدین و ترس او از جدایی، واقعیت روزمره زندگی پدر‌ و مادرهایی است که فرزند یک تا 3 ساله دارند زیرا یکی از مراحل طبیعی رشد کودکان در این سن محسوب می‌شود. اما مرز باریکی میان اضطراب طبیعی ناشی از جدایی و چسبیدن بیش از حد وجود دارد.

ادامه

چند نکته برای تربیت پسر بچه ها

تربیت و پرورش صحیح فرزند مهم ترین مشغله ذهنی پدر و مادر است. با ورود نوزاد به کانون گرم خانوده، زندگی زن و شوهر وارد مرحله تازه ای می شود. آنها از این به بعد فقط همسر یکدیگر نیستند؛ بلکه در برابر فرزندشان به عنوان پدر و مادر نیز وظایفی دارند.

ادامه

تربیت کودک درآینه احادیث حضرت علی (ع)

یکی از ابعاد مهم تربیت اسلامی تربیت اخلاقی است. مراد ازتربیت اخلاقی اعمال روشها و به‏کارگیری اصولی است که در پرتوآنها فرد فضایل اخلاقی راکسب می‏کند و صفات رذیله رااز خود دورمی‏سازد. بامطالعه و بررسی سیره تربیتی امام علی(ع)به خوبی‏آشکار می‏گردد که تربیت اخلاقی در کنار تربیت دینی مهمترین واساسی‏ترین بعد تربیت‏بوده، آن حضرت بیشترین تلاش خویش را صرف‏این دو بعد تربیتی فرزندان کرده است. نامه‏ها و وصایای آن حضرت‏به فرزندان گواه صادقی بر این مدعاست. بررسی تربیت اخلاقی‏فرزندان از دیدگاه امام‏علی(ع)و سیره آن حضرت، کتابی مستقل نیازدارد. بدین سبب،تنها برخی از روشهای تربیت اخلاقی مورد نظر آن‏حضرت را مورد بررسی قرار می‏دهیم:

ادامه

شب قدر

به نام خداوند بخشایشگر مهربان  ما آن (قرآن) را در شب قدر نازل کردیم  و تو چه می‌دانی شب قدر چیست؟!  شب قدر بهتر از هزار ماه است  فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان هر امری را نازل می‌کنند  شبی است سرشار از سلامت تا طلوع سپیده. (قرآن کریم، سوره قدر)

ادامه

چرا کودکم بدغذا است ؟

والدین اگر هیجان زده باشند و به کودک فشار بیاورند سبب کندی جریان ترشح معده کودک و مانع از هضم غذای وی می شوند. بعلاوه کودک از توجه والدین لذت می برد و می آموزد که امتناع از خوردن، یکی از راه های جلب توجه آنان است. کودک معمولا غذای بخصوصی را برای مدتی دوست دارد و بعد ممکن است به غذای دیگری علاقه نشان دهد.

ادامه

کوتاهی قد؛ مهم‌ترین عارضه بلوغ زودرس

شاید شما هم در اطراف خود دختربچه‌هایی را دیده‌اید که با وجود سن پایین به یکباره قد کشیده‌اند، اندامشان تغییر کرده و به اصطلاح بزرگ شده‌اند. آن وقت پیش خودتان فکر می‌کنید چقدر زود می‌گذرد انگار همین دیروز بود که آنها را در آغوش می‌گرفتید و بازی می‌کردید و گاهی آنقدر شگفت‌زده می‌شوید که حتی فراموش می‌کنید آنها قدری زود بزرگ شده‌اند.

ادامه

آیا بچه هایی که از خودشون گنده تر صحبت میکنند باهوش ترند؟

شاید در خانواده اقوام و آشنایانتان کودکانی را دیده باشید که در تصمیم‌گیری‌های پدر و مادر خود مشارکت می‌کنند یا به قول معروف گنده‌تر از خودشان حرف می‌زنند و رفتار می‌کنند،به نظر شما این نشانه باهوش بودن کودک است یا نوعی بلوغ زودرس است؟ممکن است تصور کنید چنین کودکی نابغه است!اصولا خوب است بچه‌ها بیشتر از سن‌شان بفهمند یا خیر؟

ادامه

اثرات داستانهای ترسناک بر روی کودکان

به همان اندازه که بچه ها به شنیدن داستان های دلهره آور علاقه دارند، بازی های هیجان آوری که آنها را بترساند را هم دوست دارند. گرگ ام به هوا و قایم باشک

از جمله بازی های اضطراب آور است که در هر لحظه از آن کودک احساس ترس و نگرانی کرده و مدام جیغ می زند.

ادامه

رژیم غذایی مناسب برای زنان شیرده

تغذیه‌ی مناسب در زمان شیردهی نه سخت است و نه پرهزینه. کافیست که مواد غذایی سالمی مصرف کنید.

ادامه

چـگونه عـطـش را بـرطرف کـنیم؟

آنچه مسلم است همه براي ادامه حيات و فعل و انفعالات درون بدن به آب نياز دارند و اين ميزان نياز به‌طور متوسط 8 تا 01 ليوان است كه در كودكان كمتر است اما در بزرگسالان تغييري نمي‌كند. چه بسا افراد مسن كه نسبت به نياز بدن‌شان به آب كمتر حساس می شوند اما بايد 8ليوان آب را حتما در طول روز مصرف كنند تا سلول‌هاي بدن دچار كم‌آبي نشوند.

ادامه

آرام کردن بچه های نق نقو

 این عادت، نه فقط در صدای ما بلکه در نحوه زندگی و رفتارمان نیز اثر می گذارد! نق نق کردن، معمولا برای اظهار شکایت و جلب توجه شروع می شود و اگر به نق نق های کودکان بی اعتنا باشیم فردی غرغرو و همیشه شاکی تحویل جامعه می دهیم.

ادامه

راهکارهای تقویت معنویت در کودکان

 

بسیاری از والدین نگران هستند که چگونه کودک خود را با زمینه‌های معنوی رشد دهند و او را فردی دیندار خداجو و معنویت‌گرا بار بیاورند.

بیان تمام راهکارها در این زمینه حدیث مفصلی است که در این مجمل نمی‌گنجد؛ اما برای یادآوری، با مدد از روایات معصومین(ع) به اختصار بخشی از آن را بیان می‌داریم.

ادامه

تغییرات پوستی در دوران بارداری

ترشح هورمون ها و فشار رحم روی دیگر اندام های بدن سبب این تغییرات هستند و بیش تر آن ها نیز پس از زایمان و شیردهی خود به خود از بین رفته، به حالت پیشین بر می گردند.بسیاری از آن ها شایع هستند اگرچه، هر کدام از آن ها می تواند از زنیتا زن دیگر فرق کند.

ادامه

روزه‌های "کله گنجشکی" را جدی بگیرید

 

اگر در خانه فرزندی دارید که هنوز به سن تکلیف نرسیده است، گمان نکنید که ماه رمضان برای او معنا و مفهومی ندارد. این سالهای کودکی زمان مناسبی است تا فرزندتان عشق به انجام فرایض را تجربه کند.

ادامه

خانم های باردار، باور نکنید!

تمامی افراد فامیل دوست دارند وقتی که از بارداری یکی از خانم های خویشاوند مطلع می شوند اندوخته های ارزشمند خود درباره یک بار داری سالم را به این خانم ببخشند.

 این توصیه ها از رنگ نکردن موها تا پوشاندن پهلوها را دربر می گیرد اما چند درصد مادران باردار قبل از اطلاعت از دستور اطرافیان، صحت توصیه های آنها را بررسی می کنند و آیا سلامت مادر و جنین در این اطلاعات تجربی خلاصه شده؟ چند باور غیرعلمی شایع درباره بارداری را مرور می کنیم.

ادامه

مادران و کار مضاعف در ماه رمضان

هر چند ضعف و روزه داری ممکن است باعث شود شما بیشتر دوست داشته باشید استراحت کنید، اما فراموش تان نشود که مهم ترین کار برای شما به عنوان والدین، خاطره سازی زیبا از این ماه است. پس برای خانواده برنامه های شاد در نظر بگیرید.

ادامه

پاسخ به سوالات فلسفی کودکان

اگر خدا همه جا هست، چرا به آسمان نگاه می‌کنیم؟ برکت‌های خدا مثل باران، از آسمان فرود می‌آید. ما آدم‌ها،‌ جاهای بلند را بهتر می‌دانیم؛ به همین دلیل، نفر اول مسابقه در کشتی، بر روی سکوی بالاتر می‌ایستد.

ادامه

چگونه فرزندم را برای روزه داری بهتر یاری کنم ؟

صرف انرژی و وقت وهزینه والدین در این برهه بر رغبت فرزند قطعا تاثیرگذار می باشد. تقویت های بیرونی از قبیل پاداش وهدیه می تواند تبدیل به تقویت های درونی مثل رضایت قلبی مبدل شود. توانایی های پدر ومادر و اطرافیان در با بیان فواید روزه و استفاده از تعابیر زیبا…

ادامه

اثرات مفید روزه بر بدن انسان از نگاه پیامبر

پیامبراكرم(ص) فرمود: «المعدهٔ بیت كل داء، و الحمئهٔ راس كل دواء» معده مركز و خانه هر دردی است، و پرهیز و اجتناب (از غذاهای نامناسب و زیاد خوری) اساس و راس هرداروی شفابخش است.

ادامه

چگونه اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهیم ؟

میراث گران بهایی که همه ما به عنوان پدر و مادر برای فرزندانمان به جای می گذاریم احساس عزت نفس است. این خصوصیت هدیه ای نیست که بتوان آن را از طریق وراثت به کودکان انتقال داد. عزت نفس بر اساس تجارب ما و از روزهای اول زندگی شروع به شکل گیری می کند و والدین در شکل دادن عزت نفس کودک خود تأثیر بسزایی دارند. کودکان از نوزادی وقتی که خود را در چشم والدین می بینند حس بودن را تجربه کرده و این احساس در آنها شروع به ایجاد شدن می کند. کلمات شما و رفتار و اعمالتان به عنوان والدین بیش از هر چیز دیگر در پرورش اعتماد به نفس کودکان تأثیر می گذارد. تمامی استعدادها و توانایی های بالقوه کودک نابود خواهد شد مگر اینکه حس عزت نفس آنها را فعال کرده و به هر کدام جهت بدهید. این امر ثابت شده که در صورت داشتن اعتماد به نفس بالا با قدرت بیشتری می توانیم با مشکلات برخورد کنیم و به موقعیت بهتری دست یابیم. کودکانی که احساس خوبی در مورد خودشان دارند با تعارضات و خرده ناملایمات بهتر کنار می آیند و فشارهای منفی را بیشتر تحمل می کنند. کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند با بهره گیری از استعداد و خلاقیت خود به ابراز وجود می پردازند و به راحتی تحت تاثیر محیط قرار نمی گیرند. آنها بیشتر می خندند، بیشتر شادند و بیشتر از زندگی خود لذت می برند.

ادامه

نقش بزرگتر ها در دعوای کودکان

دعوا، یکی از مزایای داشتن خواهر یا برادر در خانه است. چون چنین کودکی، قبل از ورود به جامعه، خواهر یا برادری دارد که با او اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارد و با درگیری هایی روبرو می شود که باید سعی کند آنها را حل کند. والدین باید به فرزندان خود اجازه رویارویی با چنین مشکلاتی را بدهند.

ادامه

چگونه دخترانمان را برای پذیرفتن نقشهای آینده آماده کنیم ؟

مهم ترین هدف از تربیت دختران افزون بر خودسازی و پرورش باورهای دینی، آشنا کردن آنان با فنون و شیوه های زندگی مانند شوهرداری، فرزند پروری، همسایه داری و معاشرت با مردم است. بدین معنا که دختران در کنار فراگیری اندیشه های دینی و آموختن رفتارهای اسلامی، نقش آفرینی در عرصه های گوناگون زندگی را بیاموزند.

ادامه

خوراکی های انرژی زا برای روزه داران

روزه گرفتن در تابستان که روزهای داغ و بلندی دارد خیلی هم ساده نیست و اگر در هنگام سحری مواد انرژی زا نخورید صد در صد بیمار خواهید شد. در این پست ما شما را با ۶ خوراکی معجزه گر آشنا میکنیم.

ادامه

رمضان وکودکان

وقتی ماه رمضان از راه می رسد، وقتی سفره افطار پهن می شود، وقتی همه با هم دور سفره به انتظار می نشینیم و زیر لب زمزمه می کنیم؛ کمتر کسی است که یاد و خاطره ی سال های گذشته در ذهنش خطور نکند. یاد روزه های کله گنجشکی، یاد اولین افطار، اولین روزه و شاید جایزه ی اولین روزه.

ادامه

برای تقویت ذوق شعری فرزندان‌مان چه کنیم؟

«داره زیر لب، یه چیزی زمزمه می‌کنه. گوش می‌دم، می‌بینم داره میگه: تو پوشک خوب منی، منم ستاره می‌شم دورت میشینم.» این‌ها را یک مادر در وبلاگ پسرش نوشته است. مادران، با این دست هنرمندی‌های فرزندان‌شان، زیاد مواجه می‌شوند؛ بچه‌هایی که به‌دشواری می‌توانند حرف‌های روزانه‌شان را ادا کنند، به واژه‌ها ریتم می‌دهند و شعرهایی می‌سازند که البته بیش‌تر وقت‌ها، معنی خاصی ندارند، ولی ریتم، چرا. راستی، نکند این شعرهای زیر لبی، نشانه‌هایی است از آینده روشن بچه‌هایمان و شاید راهی باشد برای هدایت ذوق‌های نهفته آن‌ها؟

ادامه

چرا بچه ها در هرکشوری روی کره زمین می گویند «ماما»؟!

تنها یک کلمه وجود دارد که در هر زبانی که برای بشر آشناست به یک گونه تلفظ می شود و آن کلمه قطعا ماما است. ماما یک واژه جهانی است و توصیف کننده زنی است که با ارزش ترین عشق را...

ادامه

اوقات فراغت و تامین نیازها

با قرارگرفتن درجمع انسانهایی که توان رهبری جمعی را دارند شناخته می شود وبا به دست گرفتن رهبری جمع ،استعدادهای رهبری وی به شکوفایی می رسد وعلاوه برآن استعدادهایی دراورشد می کند که لازمه آن حضوردراجتماع است ، مانند رشد استعداد کلامی.نتیجه آنکه حاصل گذران اوقات فراغت دست یافتن به شکوفایی فردی وجمعی است.

ادامه

ورزش و اوقات فراغت کودکان و نوجوانان

فراغت شامل فعالیت هایی جدا از اجبار‌های شغلی، خانوادگی و اجتماعی است که در آن فرد فقط به میل خود عمل می‌کند. در نتیجه فراغت، کار یا بیکاری نیست، بلکه یک تجربه با ارزش زندگی است و به قول ارسطو، فراغت جدی‌ترین مشغله انسان است.‏

ادامه

اثرات قصه گویی بر کودکان

اکثر ما در دوران کودکی خود روزهایی را به یاد می آوریم که بزرگترها برای سرگرم کردن و یا کوتاه نمودن شب های بلند زمستان با قصه، مثل و چیستان اعضای خانواده را گرد هم می آوردند و لحظات استثنایی و دلپذیری را در پس این داستانهای راز گونه و پر معنا فراهم می کردند لحظاتی که تا کنون در یاد و خاطره باقی مانده است.

ادامه

اگر بچه باهوش می خواهید .

آیا هوش ارثی است یا تحت تأثیر محیط پرورش می یابد؟ با آنکه بخشی از آن قطعاً به ژنتیک مربوط می شود، ولی تحقیقات علمی نشان داده اند که بعضی روش ها موجب افزایش یادگیری و رشد ذهنی در کودکان می شوند.

ادامه

تربیت اقتصادی کودکان

برای آشنا ساختن فرزندان با مدیریت اقتصادی و نحوه استفاده کردن از پول، باید برنامه داشته باشیم. فرصت آزمون و خطا را به کودکمان بدهیم تا کم کم مدیریت پول و سرمایه را یاد بگیرد، بداند در صورت بی‌تدبیری در مصرف پول با بحران مواجه خواهد شد…

ادامه

4 روش برای خلاق سازی کودکان

خلاقیت یعنی خلق چیزی از هیچ. خلاقیت نه فقط به هوش و تفکر، بلکه به ساختار شخصیت فرد مربوط می‌شود و تربیت کودک در وضعیتی که والدین علایق قوی گوناگونی داشته باشند، باعث بروز صفت خلاقیت در کودکان می‌شود...

ادامه

چگونه آرامش را به کودک خود بیاموزیم ؟

روانشناسی کودکان - کودکی، دورانی از زندگی است که در دیدگاه بیشتر مردم دنیا، با آرامش، شادی و بازی همراه است. این ویژگی ها، شاید در دوران گذشته که زندگی شتاب کمتری داشت و انسان ها برای پرداختن به شادی روح و روان خود فرصت بیشتری داشتند، در زندگی کودکان جریان داشت.

ادامه

دلایل کوتاهی قد در کودکان

کوتاهی قد علت شایعی برای مراجعه کودکان و نوجوانان به متخصصان غدد است.

ادامه

شیوه ی تقویت حواس پنجگانه در کودکان

برای تقویت حواس کودک وسایل و بازی‌های گوناگونی وجود دارد اما هیچ کدام به اندازه آنچه در طبیعت یافت می‌شود، نمی‌تواند آموزنده و جالب توجه باشد. مثلا شما می‌توانید با رنگ سیب باعث افزایش حس بینایی، با بوی سیب موجب بالا رفتن حس بویایی و با خوردن سیب باعث پرورش حس چشایی او شوید. با هم برخی راه‌های افزایش حواس پنجگانه را مرور می‌کنیم.

ادامه

تربیت جنسی کودک

تربیت در لغت به معنای رشد و نمو دادن آمده است و در اصطلاح به معنای پروراندن استعدادهای درونی است. اسلام هم به تربیت جسمی و هم به تربیت روحی و معنوی کودک اهمیت داده است؛ ولی از آنجا که روح هویت واقعی انسان را تشکیل می دهد، با اهتمام ویژه ای به تربیت روحی پرداخته است.

ادامه

دلایل دیر به حرف آمدن کودکان

متخصصان بر این باورند که در طول مرحله رشد سریع واژگان ، یعنی فاصله ی بین 12تا 18 ماهگی، فعالیت های کلامی در خانه ، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. فعالیت هایی مثل : خواندن شعر و سرود ، انجام بازی های تصوری ، خواندن کتاب برای طفل ، تعامل چهره به چهره با وی و ...

ادامه

چگونه به کودکم آموزش دهم که حجاب زیبایی ها را کم نمی کند؟

می توانید برای انتخاب رنگ لباس و یا چادر، از او نظر خواهی کنید. دختر بچه ها لباس های چین دار و دنباله دار را بسیار دوست دارند. سعی کنید در حجاب و پوشش آنچه را که او دوست دارد انجام دهید و تنها شرط شما، پوشش اسلامی باشد.

ادامه

تولد فرزند دوم چه تاثیری بر خانواده دارد؟

تحقیقات زیادی درباره جایگاه فرزندان در خانواده و تاثیر خواهران و برادران بر یکدیگر انجام شده است. یکی از محققان در این باره می گوید: « فرزند اول مدتی تنها فرزند خانواده بوده است و در آن مدت تمام توجه والدین را به خود اختصاص می داده است. با تولد فرزند دوم، این حالتی که طبیعی بنظر می رسیده، ناگهان از بین می رود.

ادامه

درگوشی‌های مادر و دختری!!

دختران،در پی تغییرات جسمانی و در جستجوی تعریف خود، دو نوع هویت مرتبط به هم  را بررسی می کنند: یکی زن بودن(در مقابل مرد بودن)، یعنی از لحاظ نقشی
 
که زن بودن به عهده او می گذارد،و دیگری هویت جنسی.
ادامه

قسمتی از مسئولیت زندگی را به دستش بده !

آیا تا به حال فکر کرده اید، چگونه به کودکان و نوجوانان مهارت های رهبری را آموزش دهیم؟ آیا در راستای بالا رفتن اعتماد به نفس کودکانتان قدمی برداشته اید؟ چقدر سعی کرده اید به عنوان مربی و والدین کودکانتان تجربیات خود را در خصوص رهبر گروه بودن به آنها بازگو کنید؟ کودکانی که خود آگاهی و خویشتن داری دارند از توانایی بیشتری برای رهبری بهره مند هستند. در این میان نقش والدین و مربیان کودکان در تربیت فرزندانی با این خصوصیات حرف اول را می زند.

ادامه

به دختران باید بیشتر توجه کنیم .

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «كسی كه به بازار برود و برای خانواده‌اش چیزی به عنوان هدیه یا سوغات بخرد،...باید [به جهت رعایت روحیه لطیف دختر] ابتدا هدیه یا سوغاتی را به دختر بدهد؛ زیرا هر كس دخترش را شاد كند، گویی فردی از فرزندان اسماعیل علیه السلام را از بند رهانیده است.‌»

ادامه

از سوپ‌های آماده استفاده کنیم یا نه ؟

سوپی که در منزل تهیه می‌شود ترکیبات آن در اختیار خودمان است ولی این مسئله در مورد سوپ‌های آماده صدق نمی‌کند.

ادامه

تغذیـه درســال دوم زندگی

در سال دوم زندگی، تغییرات قابلتوجهی در کودک رخ ميدهد. دیگر شیر غذای اصلی نیست و فقط یک سوم کالری مورد نیاز کودک با شیر تامین ميشود. از طرف دیگر رشد کودک کند و نیازهای تغذیهای و اشتهای او کمتر ميشود و باید غذای خانواده به عنوان غذای اصلی کودک تلقی گردد.

ادامه

صمیمیت قبل از خواب با کودک

شما میتوانید قبل از خواب کودکتان علاوه بر مسواک زدن و کتاب خواندن و لالایی و ... یک کار دیگر هم به برنامه تان اضافه کنید و آن صحبت کردن درباره روزی که گذشت بود.

ادامه

چگونه حس شنیداری کودکمان را تقویت کنیم ؟

برای تقویت حساسیت شنیداری کودک می توانیم به انجام برخی تمرینات تاثیر گذار بپردازیم .

ادامه

رمز‌گشایی از نقاشی‌های کودکانه

 

در این مطلب، با هم برخی از نقاشی‌های معمول بچه‌ها را تحلیل می‌کنیم.

ادامه

تأثیر رفتار والدین بر کودک

پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم فرموده است: یکی از حقوق فرزند به عهده ی پدر، احترام کردن او به مادر اوست.

ادامه

چند روش ساده براي جلوگيري از لجبازي كودكان

پدران و مادران با كمي خلاقيت و ابتكار مي توانند بدون نگراني و عصبانيت راه حل هاي مناسبي را براي برخورد با كودكان خود در زمينه هاي رفتاري مختلف پيدا كنند.
ادامه

اگر فرزندتان کابوس می بیـند، بخوانید

 کابوس‌ها و وحشت‌های شبانه دو عامل رایج اختلالات خواب در کودکان و ایجاد اضطراب در آنها هستند.

ادامه

جملاتی که کودک شما دوست دارد بشنود

گفتن جمله «دوستت دارم» به کودکان بسیار خوب است و به او آرامش می دهد. اما فقط همین یک جمله برایشان کافی نیست. کودک شما جملاتی همچون «دوستت دارم، تو زیبا هستی، تو هر کاری را اراده کنی می توانی انجام دهی » را بسیار شنیده اند. این جملات بسیار مفید و خوب هستند و شما برای بیان آنها به هیچ نوع یادآوری کننده ای نیاز ندارید. اما جملات دیگری نیز وجود دارند که می توانند به افزایش اعتماد به نفس کودکان و تقویت مهارت های آنها کمک کند. 

ادامه

آموزش آداب غذا خوردن سر میز به کودک

این پرسش و پاسخ ها حول کودکان پیش دبستانی می چرخد که هنوز بلد نیستند درست پشت میز بنشینند و غذا بخورند. 

ادامه

7 راهنمایی برای آنکه والدین بهتری باشیم

یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر این است که به فرزندانشان احترام – به فرهنگ، والدین، بزرگترهایشان – بیاموزند. موضوع این است که آنها چطور باید در فرهنگ امروزی احترام گذاشتن را به بچه ها یاد بدهند؟

ادامه

مدیریت شب امتحان و روز امتحان

حتما شما به اندازه خودتان درس خوانده اید وسعی کرده اید برای فردای امتحان آماده شوید معمولا نگرانی از امتحان و نتیجه آن از شایع ترین دغدغه ها و مشغولیت های ذهنی دانش آموزان است.

 

ادامه

چه عاملی باعث نابودی زنان و مردان آینده ی کشور ها است؟

آیا تا به حال حس کرده اید که فرزند پسرتان با فرزند دخترتان فرق دارند؟ آیا حس کرده اید ، دختران آمریکایی که زنان آینده اند بیشتر از پسران ( مردان آینده ) اجتماعی هستند؟ آیا متوجه شده اید میلیونها مرد جوان آمریکائی رفتاری مثل زامبی ها دارند و کلاً پلکان اخلاقیات و رفتارهای انسانی را سر و ته طی می کنند؟

ادامه

نکات طلایی برای شب امتحان

اگر جزو دانش‌آموزانی هستید كه شب قبل از امتحان درس می‌خوانید بهتر است به ساعات فكر كنید نه به دقایق. فكر كنید چه مطالبی را می‌توانید در زمان كوتاه یاد بگیرید.

ادامه

چرا کودکم آب زیر کار است ؟

عوامل پدید آورنده:وجود شکست های زیاد و موفقیت های کم،مورد توجه و محبت دیگران نبودن(مخصوصاً خانواده)،سخت گیری بیش از ظرفیت بر وی،و....

ادامه

یکی از اصول کارهای تربیتی

گاهی مربیان و مجریان تربیتی، انتظار زود بازدهی زحمات تربیتی خویش را دارند و می‌خواهند تمامی رفتارها و حرف‌هایشان، طرح‌ها و برنامه‌های‌شان و هزینه‌های خرج شده، نتیجه بدهد.

ادامه

آيا براي بچه دار شدن آماده هستيد؟

اين سوال براي برخي از افراد، ساده ترين سوالي است كه مي تواند مطرح شود: آنها همواره آمادگي آن را داشته اند كه صاحب فرزند شوند، زندگي شان بر همان منوالي مي گذرد كه دوست دارند، و واقعا مي توانند يك كودك را به زندگي خود راه بدهند. اما برخي ديگر ممكن است چندين سال براي آماده شدن جهت ورود يك كودك به زندگي شان تلاش كنند، يا احساس كنند كه پيش از بچه دار شدن بهتر است كمي تمرين كنند. كساني هم هستند كه هيچ وقت به فكر بچه دار شدن نمي افتند. وضعيت شما هرچه كه باشد، حتي اگر مي دانيد كه مي خواهيد بچه دار شويد، باز هم مي توانيد تصميم آگاهانه تري بگيريد.

ادامه

صبحانه ی مفید برای دانش آموزان

ارده و عسل یا مربا، کره و عسل یا مربا، حلوا ارده، شیر و عسل، نان و خرما، حلوای سنتی، خوراک عدسی با گلپر، فرنی یا شیر برنج به همراه مربا، نان شیرمال و عسل، تخم‌مرغ (مصلح تخم‌مرغ آویشن یا گلپر است)، البته میوه یا آب‌میوه طبیعی فصل هم گزینه‌های مناسب دیگری هستند.

ادامه

ویژگی های یک دوست خوب

پیدا کردن دوست خوب همیشه مشکل است اما اینکه تشخیص بدهیم که دوست ما واقعا” دوست خوبی است یا خیر کار سخت تری است.

اما دانستن مشخصات یک دوست خوب در یافتن یک دوست واقعی به ما کمک می کند.

ادامه

آموزش محرم و نامحرم به كودكان و نوجوانان

شناخت صحيح احكام الهى به عنوان يك عنصر مهم, در تربيت دينى فرزندانمان محسوب مى شود. اگر بخواهيم فرزندان خود را طورى تربيت كنيم كه احكام الهى رعايت نمايند بايد از همان زمان كودكى بر طبق دستورات دينى عمل نماييم.

ادامه

اثر لقمه ی حرام بر قلب کودک ما

اسلام نوع شیر را در کیفیت پرورش کودک مؤثر می داند .

از این رو توصیه می کند که در موقع انتخاب همسر که مادر آینده فرزندتان خواهد بود ،

ادامه

قواعد دنیای کودکان

 حرف زدن بچه ، به معنای شروع فکر بچه نیست . توضیحات ، وارد مغز بچه دو ، سه ساله نمی شود . این که بگوییم " قند نخور و گرنه دندان هایت خراب می شود " ، وارد مغزش نمی شود . توضیحات برای یچه های بالای 4 سال کاربرد دارد .

ادامه

شناخت روش های آموزش محيط زيست به کودکان

پژوهشگران معتقدند بهترین شیوه نهادینه کردن عادت های مثبت، آموزش، آن هم آموزش این عادت ها از دوران کودکی است. حفاظت از محیط زیست هم عادتی است که باید از کودکی آموخته شود تا به یک باور ذهنی تبدیل شود. این باور کودک را موظف می کند تا از یگانه زیستگاهی که در آن زندگی می کند به بهترین وجه ممکن پاسداری کند.

ادامه

پیشنهادهایی برای مطالعه هنگام خواب با کودکان نوپا

بیش تر کودکان دوست دارند هنگام خواب شما را بغل کنند و صدای تان را بشنوند . به این ترتیب احساس می کنندکه زمان آماده‌شدن برای خواب فرا رسیده است.  کتابخوانی به مدت فقط  ده دقیقه در روز ، در رشد آن ها  تاثیر چشمگیر خواهد داشت.

ادامه

درک کودک تان را از طنز گسترش دهید.

  شوخ طبعی می تواند زندگی خانوادگی را شیرین و جذاب کند. شما می توانید روی شکم نوزادتان فوت کنید، یک کلاه مسخره بپوشید و کودک سه ساله تان را تعقیب کنید، یا تظاهر کنید که در توده ای از برگ ها افتاده اید، تا یک کودک کلاس اولی را سرگرم کنید.

ادامه

وظایف والدین در ایام امتحانات فرزندان

امتحان را در نظر دانش‌آموز بيش از حد بزرگ جلوه ندهيم، بلكه از امتحان به‌عنوان راهي براي تعيين سطح يادگيري و رفع مشكلات درسي، سخن بگوييم. در اين صورت دانش‌آموز امتحان را به‌عنوان عامل مثبت در تحصيل مي‌شناسد، نه عامل منفي كه هدف آن مچ‌گيري اوست.

ادامه

چگونه نوزادم را به حرف در بیاورم

نوزادان از بدو تولد و اولین ساعت های حیات در حال یادگرفتن زبان هستند؛ بسیار قبل از اینکه کودک شروع به حرف زدن کند، ارتباط برقرار می کند. هرچقدر بیشتر به او گوش کنید و با او حرف بزنید، او بیشتر با شما ارتباط برقرار می کند. شما خودتان هم یاد می گیرید که چگونه صداهایی را که او از روی لذت یا نیاز از خودش درمی آورد، تفسیر کنید.

ادامه

بازی بابا و مامان و عمو یادگار

تحقیقات نشان می دهد : یک رابطه ی عاطفی قوی با تحت تاثیر قرار دادن سیستم های بیولوژیکی کودک ،اضطراب را کاهش می دهد

ادامه

نقاشی در تاریکی

برای همه افراد خانواده یک کاغذ و مداد تهیه کنید سپس هدف این بازی را برای همه شرح دهید. به این صورت که با خاموش شدن چراغ اتاق؛هر یک از افراد خانواده می بایست یک تصویر به همراه نام خود روی کاغذ رسم کنند.

ادامه

آموزش چپ و راست از طریق بازی

به کودک سه ساله ی خود همه ی چیزهایی را که عروسک خیمه شب بازی با دست هایش می تواند انجام دهد نشان دهید: دست زدن، تکان دادن و نوازش کردن، هم چنین چیزهایی که عروسک خیمه شب بازی می تواند با سرش انجام دهد: تکان دادن سر، با سر بله گفتن و با سر نه گفتن را به کودکتان نشان دهید.

ادامه

آغوش مادر را دست کم نگیرید

مادرهای زیادی را مادرهای زیادی را این روزها می‌بینیم که معتقدند بچه را باید از بچگی مستقل بار آورد. نباید اجازه داد بچه وابسته شود و مرتب بغل پدر و مادر باشد.این روزها می‌بینیم که معتقدند بچه را باید از بچگی مستقل بار آورد. نباید اجازه داد بچه وابسته شود و مرتب بغل پدر و مادر باشد.

ادامه

قد آینده فرزندتان را پیش بینی کنید!

اختلالات عاطفی و عدم برخورداری از مهر و محبت مادری می تواند در کوتاهی قد دخالت داشته باشد.

ادامه

اصلاح تنبلي چشم در کودکي

تشخيص تنبلي چشم توسط پزشک در صورت توجه به آن، آسان مي باشد. به همين علت همه تلاش هايي که پزشکان امروزي انجام مي دهند براي تشخيص به موقع و درمان مناسب آن است.

ادامه

چگونه هوش فرزندانمان را بالا ببریم ؟

همه والدین دوست دارند همه امکانات و آموزش های لازم را در اختیار فرزندان خود قرار دهند. یکی از بهترین کارها نیز تقویت هوش آنها است. برای این منظور چند راهکار بسیار ساده برایتان نام برده ایم که ضریب هوشی فرزندتان را افزایش می دهند.

ادامه

مسواک‌زدن دندان کودک؛ چرا و چگونه؟

اگر خمیردندان مخصوص کودک می‌خرید، مراقب باشید فرزندتان به دلیل طعم و بوی خوب، آن را نخورد. اگر فرزندتان این عادت را پیدا کرده، به اندازه یک نخود از خمیردندان بزرگسالان برایش استفاده کنید. بسیاری از خمیردندان‌های کودکان رنگ‌هایی جذاب و طعم‌های خوشایند دارند تا کودکان به مسواک‌زدن تشویق شوند؛ فرزندتان را به داروخانه ببرید و بگذارید خمیردندان را خودش انتخاب کند.

ادامه

چگونه کودکی مهربان داشته باشیم

نیاز به عشق و محبت از تولد با کودک است. کودک به‌واسطه‌ این ارتباط ابتدا با مادر و بعد با پدر و بتدریج با سایر نزدیکان رابطه نزدیکی پیدا می‌کند. این ارتباط اساس تمام روابط بعدی کودک را تشکیل می‌دهد که علاوه بر خانواده، شامل ارتباط او با همسر و فرزندان، دوستان، همکاران و اطرافیان او نیز می‌شود.

ادامه

چگونه به کودکم بفهمانم که دوستش دارم

ین جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح ها ، پس از بیدار شدن از خواب می شنوند و نیز آخرین جمله ای باشد که پس از شنیدن آن به خواب می رود . موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارند بگویید که دوستش دارید .

ادامه

تربیت چند​كودك زیر یك سقف

​ به گفته روان‌شناسان باید نسبت به خلق و خوی هر كودك روش تربیتی مناسب آن كودك انتخاب شود. درخصوص كودكانی كه زیاد می‌نالند و نمی‌توانند آرام بگیرند، بدترین حالت این است كه آنها را با خواهر یا برادرشان مقایسه كنید یا بر سرشان فریاد بزنید، زیرا این كار درست مانند این است كه به او آدرنالین تزریق كرده‌اید و او پرانرژی‌تر از قبل فریاد می‌زند و سروصدا راه می‌اندازد. گاهی اوقات می‌توانید شرایط را برای كودك با زبان خودش شرح دهید و از او بپرسید اگر قانونی را زیر پا گذاشت بهترین تنبیه چیست؟ مطمئن باشید كودكان همیشه تنبیهی سخت‌تر از تنبیه والدین برای خود در نظر می‌گیرند.

ادامه

مراحل پرورش مذهبی کودک

درست است که پرورش مذهبی از آغاز تولد انجام می شود ولی قبل از تولد مراقبت هایی باید انجام شود که آن هم جزو پرورش مذهبی است. پرورش مذهبی به حقیقت از حین انتخاب همسر و بعد از ارتباط زناشویی شروع می شود. افکار مادر در دوران حمل ، غذاها ، برخوردها و رفتارها در آن مؤثر است.

ادامه

با دوست ناباب کودک تان چه می کنید؟

مادری نگرانی خودش را از دوست تازه کودکش این گونه ابراز می کرد: «از وقتی ما به آپارتمان جدیدمان نقل مکان کرده ایم، بچه ای که در همسایگی ما است با دخترم دوست شده و اوقات زیادی را با هم می گذرانند. این بچه گستاخ و حرف نشنو است و من نگرانم که رفتارش تأثیر بدی روی دخترم داشته باشد. من و همسرم سعی کردیم در این مورد با مادر دختر صحبت کنیم اما فایده ای نداشت. چه کار باید بکنیم.»

ادامه

راز خوشبختی فرزندانمان

بایددددد به فرزندانمان احترام بگزاریم تا در مقابل احترام دریافت کنیم .

ادامه

5جمله ای که ذهن کودکمان رادرگیر میکند .

گاهی ساکت ماندن بهتر از گفتن یک کلمه یا واژه آزاردهنده است. در واقع با این نحوه عملکرد به فرزند خود یاد می‌دهید چگونه در موقعیت مشابه با شما رفتار کند. سعی کنید الگوی مناسبی باشید به خصوص در لحظات سخت و پرچالش زندگی. والدین با نگفتن این جملات می‌توانند موقعیت‌های ناامیدکننده و نامطلوب را به یک وضعیت مناسب تبدیل کنند.

ادامه

مشکلات شبانه در خانه‌ی ما

وقتی کودک با اضطراب از خواب بیدار می شود، پدر و مادر باید ترس او را از بین ببرند و به او آرامش دهند و لزومی ندارد تا از او بپرسند چه چیزهایی در خواب دیده است. اما مهم ترین عامل، کم کردن مشاجرات خانوادگی است چرا که این مسائل عوامل تهدید کننده ذهن است. به علاوه باید تلویزیون دیدن فرزندان نیز کاملا کنترل شود و اصلا تصاویر ناراحت کننده و خشن نبینند.

ادامه

کودکانتان را لای پر قو بزرگ نکنید

سال جدید بهتری برای فرزندانمان بسازیم. عادات سالم در افراد از سنین ابتدایی زندگی شکل می‌گیرند، در سال جديد به فرزندانتان کمک کنید زندگی بهتری داشته باشند.

ادامه

آیا برهنه شدن کودکان دلیل بر رفتار جنسی آنهاست ؟

یکی از مسائلی که امروزه والدین با آن مواجه هستند و با شیوه صحیح برخورد با آن آگاه نیستند همین مسئله برهنگی ویا برخی مسائلی که از سوی کودکان مشاهده می شود که جنبه جنسی دارد می باشد

ادامه

چه زمانی از شیر گاو برای نوزادان استفاده کنیم؟

متخصصان معتقدند نباید تا پیش از یک سالگی به کودک شیر گاو داد. کودکان نمی توانند شیر گاو را به راحتی شیر مادر یا شیر خشک هضم کنند. شیر گاو سرشار از پروتئین و مواد معدنی است و به کلیه نارس زن فشار می آورد. در ضمن، شیر گاو به اندازه کافی  ویتامین C، آهن و دیگر ویتامین های لازم برای کودک را ندارد.

ادامه

با گیرکردن اجسام در گلوی بچه ها چه کنیم؟

بچه‌های کوچک که به تازگی خزیدن را شروع کرده‌اند یا بچه‌های نوپایی که به تازگی چند قدمی برمی‌دارند بیشترین بچه‌هایی هستند که در معرض چنین خطری هستند چون آن‌ها کنجکاو‌تر و در عین حال نا‌آگاه‌ترند و ممکن است به خودشان صدمه بیشتری بزنند آجیل و به خصوص بادام زمینی، دانه‌های برشته غلات، تکه‌های میوه و هسته آن‌ها، آبنبات، ذرت، تخمه آفتابگردان و هندوانه، اسباب‌بازی‌های کوچک، اجسام گرد و براق از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین اجسام هستند که باید مراقب بود همیشه دور از دسترس بچه‌ها باشد.

ادامه

انواع بازی های كودكان

کودکان نقاط قوت و ضعف خود از جمله تمايل به فرمان دادن يا فرمان بردن، تهاجم يا تسليم، اجتماعي بودن يا منزوي بودن و همچنين احساسات دوستانه يا خصمانه، افسردگي يا شادي، اميال و آرزوهاي خود را از طريق بازی نشان مي دهند.

ادامه

هرگز به کودکان دوقلو این 10 جمله را نگویید

«کتک بخوری، خواهرت/برادرت هم دردش می‌آد!» این تصور غلط است. اگرچه دوقلوها ارتباطی بسیار قوی با هم دارند، اما دلیل نمی‌شود قانون عمل و عکس‌العمل نیوتن را با آنها مرتبط بدانیم.

ادامه

مراقب خطرناک ترین اتفاق دوران کودکی باشید .


این اتفاق مخرب‌ترین رویداد زندگی فرد است و تاثیر خود را برای همیشه به شكل‌های مختلف نشان می‌دهد. تمام افراد پدوفیل - افراد بزرگسال تعرض كننده به كودكان - در دوران كودكی مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

ادامه

با بچه های بی ادب در مهمانی ها چه کنیم؟


او کوچک‌ترین عضو جمعی است که باقی اعضایش، وارد چهارمین دهه زندگی‌شان شده‌اند. فرزند آرام شما که هنوز سنش دو رقمی هم نشده، به محض ورود به چنین جمعی، آدمی دیگر می‌شود. تمام رفتارهایی که همیشه در مقابلش منع می‌کردید را از خود بروز می‌دهد و دوست دارد به تک‌تک مهمان‌ها و تمامی وسایل صاحب خانه، صدمه بزند.

ادامه

پوششمان در مقابل فرزند پسرمان چگونه باید باشد ؟

بعضی ها فکر می کنند که فرزند ما محرم هستند و نباید جلوی آنها پوشش رعایت بشود . البته این درست است ولی اگر فرزند شما در سن قبل از آموزشگاهی ، قسمتی از بدن شما را ببیند ، آزار نمی بیند ولی از آن عکس می گیرد و بعدا او را آزار می دهد یعنی در زمان بلوغ جنسی . اگر فرزند شما در زمان بلوغ و نوجوانی قسمتی از بدن مادر را ببیند بالفعل او را اذیت می کند و ممکن است که دچار انحرافات اخلاقی بشود . درست است که فرزند شما به شما محرم است ولی باید محدودیتی باشد .

ادامه

غذاهای مضر برای یادگیری دانش آموزان

تحقیقات اخیر نشان مى‌دهد که مصرف قند زیاد باعث ایجاد استرس در مغز می شود. براى مثال نیم ساعت پس از خوردن یک ماده ی شیرین، کالرى آن به سرعت مى‌شکند و گلوکز خون کودک بالا مى‌رود. اگرچه ماهیچه‌ها و دیگر بافت هاى چربى آن را براى استفاده های بعدی ذخیره مى‌کنند، ولی بافت مغز نمى‌تواند این کار را انجام دهد.

ادامه

نقش محبت در فرآیند یاددهی و یادگیری

یکی فرادهنده و دیگری فراگیرنده که با بررسی آنها به عنوان دو نظام مجزای محاط در نظام کلی تعلیم و تربیت می توانیم با نگرشی جدیدتر و دقیق تر با تعلیم و تربیت برخورد کنیم و جهت اصلاح و بهبود آن درحد توان و امکانمان گام برداریم . لازمه این امکان جداسازی یکی از اجزای کوچک پیکره بزرگ تعلیم از دیگر اجزای آن است که با نگرشی تحلیلی و دقیق می توان از آن به عنوان ابزاری سودمند و کاربردی در تعلیم و تربیت استفاده کرد.

ادامه

دیکطه من ظعیفه / اختلال دیکته نویسی

از سال 1950 روان شناسان، پزشکان و متخصصان آموزش ویژه به گروه خاصی از دانش آموزان و آموزش آنان علاقمند شدند . این گروه ازدانش آموزان از نظر جسمی و مغزی دچار هیچ گونه عارضه مشخصی نیستند، ولی در یادگیری اشکالاتی دارند.

ادامه

در ذهن دختران نوجوان چه می گذرد؟


خیلی از مادران با مراجعه به اتاق مشاوره دبیرستان به دنبال جواب این سوال هستند: «نمی دانم با دختر نوجوانم چطور رفتار کنم؟ دیگر خسته شده ام. هر کاری که فکرش را بکنید انجام داده ام اما او عوض شده، دیگر حرف ما را گوش نمی دهد، مدام با ما جر و بحث می کند. همیشه روبروی آینه نشسته. مدام گوشی موبایلش دستش است. به حرف دوستانش بیشتر از ما گوش می دهد و ...»

ادامه

خلاقیت و اهمیت ساخت کاردستی

لفرانکويس خلاقيت  را به عنوان  کنجکاوی ، اشتياق به کشف  و آزمايش  کردن ، توليد پاسخ  های  جديد  به مساله ، حساسيت  به مساله  و توجه  به رفتار خلاق خود تعريف می  کند. خلاق بودن  يعنی پديده های  عالم را متفاوت از ديگران  ديدن  همانند نيوتن   وقتی  که سيب از  درخت بر زمين  می افتد  او چرخش سيب را به گونه متفاوت تر از ديگران میبيند و به دنبال طرح  مساله  و پاسخ  به چرايی افتادن  سيب از درخت می شود .

ادامه

عوارض و درمان مکیدن انگشت کودک

وقتی فرزند شما نوزاد است، انگشت مکیدن او برای شما بسیار جالب و جذاب است. اما حالا که به سن مهدکودک یا مدرسه رسیده، نگران شده‌اید که چرا انگشت او دایما در دهانش است. حدود 20 تا 40 درصد کودکان 2 تا 6 سال، انگشت شست خود را می‌مکند.

ادامه

آلودگی هوا روی زنان باردار و كودكان


گاز سمی مونواكسید كربن موجود در هوا در سه ماهه‌ی اول بارداری به راحتی از جفت عبور كرده و در صورت شدت زیاد مسمومیت به سقط جنین منجر می‌شود.آلوده‌كننده‌های هوا زیاد هستند، اما منواكسید كربن یكی از خطرناكترین و مهمترین این آلوده‌كننده‌ها به شمار می‌رود و این گاز در نتیجه‌ی سوخت ناقص مواد آلی ایجاد و مهمترین منابع تولیدكننده‌ی این گاز اگزوز اتومبیل‌ها، بخاری‌های گازی و نفتی است.

ادامه

اثر شش میم در تربیت کودک

کافیست کمی فکر کنید؛ شما بیشتر توسط کسانی
که محبت و عشق خود را ابراز می کنند و در ایفای آن خساست به خرج نمی دهند جذب می
شوید یا افرادی که مدام با تحقیر شما در جهت لطمه به شخصیتتان فعالیت می کنند؟!

ادامه

بچه ها می بینند

پیرمردی ضعیف و رنجور تصمیم گرفت با پسر و عروس و نوه ی چهارساله اش زندگی کند.دستان پیرمرد میلرزید،چشمانش تار شده بودو گام هایش مردد و لرزان بود.

ادامه

آشنا کردن کودک با مرگ

شاید یکی از سخترین کارها برای والدین توضیح دادن وازه مرگ و تعریف ان برای کودکان باشد . مرگ یک جز جدایی ناپذیر در زندگی می باشد و کودک هم نسبت به آن کنجکاو خواهد شد بنابراین دانستن اینکه چگونه کودک را با وازه مرگ آشنا کنیم لازم و ضروری است .

ادامه

بهشت زیر پای مادران است چیست؟

مادر این موهبت الهی،‌و این فرشتة زمینی در قرآن و روایات به کرّات مورد تمجید قرار گرفته و خدا ضمن ارج نهادن به مقام و منلت والدین، تکالیف فراوانی بر عهدة فرزند قرار داده است.

ادامه

وفای به عهد با کودک

لزوم وفای به عهد، ریشه در فطرت انسان دارد و عقل بشر، سرپیچی از پیمان را کاری نکوهیده می‌داند. هرکس با دیگری عهد می‌بندد، از او انتظار پای‌بندی دارد. گروهی که به تعهد خویش وفادار بماند، امور اجتماعی‌اش سامان می‌یابد و به سبب اعتماد و گمان نیک که به یکدیگر دارند، در آسایش و آرامش روانی به سر می‌برند. هرچه آدمی به تعهد خویش وفادارتر باشد، آسایش و آسودگی خاطرش بیشتر خواهد بود. در مقابل، آن‌که به عهد و گفته‌های خود وفادار نماند، بی‌نظمی و سرآسیمگی به زندگی‌اش رخنه خواهد کرد.

ادامه

نهادینه کردن حجاب و عفاف در کودکان و نوجوانان (1)

تربیت دینی و قرآنی فرزندان یک ضرورت است. کسانی که تربیت کودکان و نوجوانان خود را از وظائف خویش به حساب نمی آورند، عواقب این بی توجهی به صورت آسیب های ماندگار در فرزندان آنها پدیدار می گردد. عمق بخشیدن به آموزه های دینی در کودکان و نوجوانان، آنان را از آسیب های اخلاقی و اجتماعی مصون می دارد.

ادامه

جداسازی اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک را به سلیقه خودش تغییر دهید. چسباندن عکس یا پوسترهایی که او آنها را دوست دارد می تواند مشوق خوبی برای خوابیدن کودک در اتاق خودش باشد. به هر حال خوابیدن در جایی که آن را دوست داریم برای همه ما لذت بخش تر است. این احساس را از کودکتان دریغ نکنید. لذت خوابیدن در محیطی دلپذیر می تواند خیلی از مشکلات را حل کند.

ادامه

آیا بن تن دوست مناسبی برای کودکان ماست؟

کارتون «بن تن» تولید سال 2007 در کشور آمریکاست که تاکنون در 4 فصل و 52 قسمت به بازار عرضه شده و تاثیرات بسیاری بر کودکان تمام سنین گذاشته است. تاثیر این کارتون بر بچه ها به حدی است که در بازی های خود از شخصیت این کارتون الگوبرداری می کنند، به وسایل و اسباب بازی های مرتبط با این شخصیت علاقه شدیدی دارند و حتی نگرش آنها در مورد جهان و زندگی نیز تحت تاثیر این کارتون قرار گرفته است.

ادامه

20 بازی بدون اسباب‌بازی

یک اسباب‌بازی صدادار را در کنار یا پشت شیرخوار به صدا درآورید یا چند نخود را داخل یک بطری پلاستیکی بریزید و آن را تکان دهید تا کودک به صدای آن توجه کند و به دنبال صدا بگردد.

ادامه

احساس جنسی کودک را زود بیدار نکنید

پدر و مادر نقش اصلی را در تربیت جنسی کودک به عهده دارند. آموزش زودرس، شتاب‌زده و ناشیانه مسایل جنسی به کودکان، هم‌اندازه به تاخیر انداختن این آموزش‌ها آسیب‌زاست. پای صحبت‌های دکتر سوزان قلعه‌باغی، دکترای مدیریت بهداشت درمان و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی نشسته‌ایم تا در این باره بیشتر بیاموزیم و بتوانیم در تربیت جنسی کودکمان موفق شویم.

ادامه

جنین خوش اخلاق من!

تربیت نه از 7 سالگی شروع می شود، نه 3 سالگی ونه چند ماهگی بلکه از دوران جنینی است که همه چیز شکل می گیرد. البته روایت های بسیاری وجود دارد که در آن بر اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی و روانی مادر باردار تأکید شده؛ بنابراین، این دوران نه تنها برای جنین بلکه برای مادر هم بسیار مهم و تأثیر گذار است.

ادامه

نسخه حسینی برای تربیت فرزند

نمونه کامل مدرسه تربیت در خانه امیرالمؤمنین علی (ع) و حضرت فاطمه (س) وجود دارد. این مدرسه با هدایت و رهبری حضرت فاطمه (س)، کمک امام علی (ع) و نظارت رسول خدا (ص) شکل گرفت تا شیوه های تربیتی صحیح را به ما یاد بدهد؛ خانواده ای که فرزندانی چون امام حسن، امام حسین (ع)، زینب و ام کلثوم (س) تربیت کرد که هر یک از آنان نمونه بارزی از انسان کامل هستند.

ادامه

چگونه خود را برای درس خواندن آماده نماییم؟

برای درس خواندن، دلایل خاص خود را به وجود آورید. چون " توقعات دیگران از شما" دلیلی برای درس خواندن شما است، اما اگر واقعاً تصمیم دارید خود زمام امورتان را به دست گیرید، ‌بهترین کار این است که دلایل محکمی برای خود داشته باشید.

ادامه

تکلیف درسی و وقت درسی را مدیریت نماییم

دقت کنید که ارزش هر تکلیف، ‌در ارزشیابی کلی دوره ی تحصیلی، چه قدر است. منطق حکم می‌کند که از وقت و انرژی خود به طور مناسبی استفاده کنید. فراموش نکنید، ‌بیش‌تر نمره ای را که می‌گیرید، ممکن است به کیفیت و کمیت مروری بستگی داشته باشد که انجام می‌دهید- اطمینان حاصل کنید که حتماً در کنار تکالیف روزمره خود، به دوره دروس نیز بپردازید، و این کار را برای موقعی نگذارید که "فرصت آن را داشته باشید".
2- ذهن خود را خیلی مشغول تکالیف "فوری" نکنید.

ادامه

سؤال‌های مهم برای مادران باردار

* آيا خوردن تن ماهي براي مادر باردار يا جنين ضرر دارد؟ * مصرف چه مقدار نوشيدني حاوي کافئين در اين روزها مجاز است؟* آيا مصرف فراورده‌هاي گوشتي در دوران بارداري مجاز است؟* مي‌توان در دوران بارداري از قرص‌هاي مسکن استفاده کرد؟

ادامه

رشد مغزی کودکان با بازی

کودک به بازی های متفاوت در سنین مختلف نیاز دارد ، بازی باعث رشد مغزی اش می شود….

کودک شما در سنین متفاوت نیاز به انجام بازی‌های متفاوتی دارد که با رشد مغزی او تطبیق داشته باشد.

ادامه

نقش جفت در بدن جنین

جفت,  اندامی است که جنین را به دیوارهای رحم متصل می کند تا جنین بتواند از طریق خون مادر, اکسیژن و مواد غذایی دریافت کند!

ادامه

بهترين رفتارباکودکاني که ديوارهاي خانه راخط‌خطي مي کنند


بسياري ازکودکان بعد از مرحله حسي- حرکتي (سن ۲يا۳سالگي) سعي مي کنند آموخته هاي خود و آن چه در تخيل دارند را به شکل عملي انجام دهند. کودک در اين سن انجام هر حرکت، ايراد صدا و... را براي خود نوعي خلاقيت و اکتشاف مي شمارد، والدين آگاه اين ميل کودک را سرکوب نمي کنند و حتي جهت مي دهند،

ادامه

آموزش الفبا به کودکان قبل ازمدرسه

کودک 5 ساله اي دارم که علاقه زيادي به يادگيري دارد. آيا مي توانم با توجه به اين که هنوز به مدرسه نمي رود، خودم در خانه الفبا را به او آموزش دهم؟ در ضمن او بسيار پر تحرک است طوري که من يا پدرش نمي‌توانيم هم پايش بازي کنيم، در اين مواقع چه بايد کرد؟!

ادامه

چرا بعضی کودکان فحش میدهند؟

طور کلي بچه ها هر چيز جديدي را که ياد مي گيرند برايشان جذاب و جالب است و سعي مي کنند که ان را مدام تکرار کنند و حتي يک جورايي سعي مي کنند واکنش ديگران را ببينند يا اينکه کنجکاو مي شوند  ببينند با انجام اين کار بعدا چه اتفاقي مي افتد.تکرار رفتار هاي بد بچه به واکنش شما بستگي دارد .برخي والدين طوري برخورد مي کنند که انگار تا حالا چنين حرف ها و رفتار هايي را در عمرشان نشنيده و نديده اند و کنترل رفتار خود را از دست مي دهند و بسيار عصباني مي شوند در حاليکه بچه ها با ديدن واکنش تند والدين برعکس بيشتر مشتاق مي شوند که آن حرف ها ي بد را تکرار کنند.

ادامه

کودک درون چیست؟

کودک درون، خردسال پنهان ماست که نیاز به مراقبت و محبت دارد و با برآورده شدن این نیازاو ، استرس و غم درون ما کاهش می یابد. در مقاله قبل به توضیح در باره شیوه های عملکرد افراد در سه سطح والد، بالغ، و کودک پرداختیم، ویزگی های کودک درون و نیاز های او را بررسی کردیم و طریقه شناخت آن را در مواقع مختلف زندگی ذکر نمودیم. در ادامه چگونگی مراقبت و پرورش مناسب او را شرح می دهیم.

ادامه

میوه، میوه‌های خوشمزه

هیچ هیجانی مثل تماشای اولین روز میوه خوردن بچه‌ها نیست. وقتی که میوه را به سر و صورت‌شان می‌مالند و صحنه‌های بدیعی را به وجود می‌آورند. برای همین والدین همیشه منتظر رسیدن این روز هستند و در مورد مصرف میوه در تغذیه کودک‌شان سوالاتی دارند. این‌که مصرف میوه را از چه سنی شروع کنند، چه مقدار میوه به کودک‌شان بدهند، حساسیت به میوه را چطور تشخیص دهند و چه میوه‌هایی را در اولویت قرار بدهند.

ادامه

نوزاد تازه متولد شده باید چه شکلی باشد؟!

قسمت نرم روي قسمت جلوي سر (فونتانل ):والدين ممكن است قسمت مثلثي شكل بدون استخواني را روي جلوي سر كودك متوجه شوند.به طور طبيعي اين قسمت از سر اين گونه بوده تا عبور از كانال زايماني و رشد سر همگام با رشد بدن كه ضامن رشد سريع مغز مي باشد را تسهيل نمايد

ادامه

چرا كودكان از دكتر رفتن مى ترسند؟

 

اطفال معمولاً نگرانى خاصى از مراجعه به پزشك دارند كه اين ترس وصف ناپذير است. اما بايد ديد آياپزشك به كودك صدمه مى رساند؟ آيا كودك مجبور است لباسش را در آورد؟ آيا پزشك حتما به وى آمپول مى زند؟

ادامه

خوشحالم که مادر هستم چون ...

 

 برخی از زنان تصور می کنند اگر مادر شوند از زندگی شخصی، کاری و حتی روابط عاشقانه خود عقب خواهند افتاد. آنها فکر می کنند چگونه می توان با کودک اهداف حرفه ای خود را دنبال کرد؟ چگونه می توان به درجات بالای خودشناسی رسید و آیا می توان با فرزندی در بغل همان روابط عاشقانه قبل را با همسر خود داشت؟

ادامه

با دوست خیالی پسرم چه کنم؟!

کودکان 3 تا 5 سال تفاوتی بین واقعیت و تخیل قائل نیستند. از نظر آنها هرچه به ذهن‌شان خطور کند، واقعی است. دقت کنید که در حدود 4سالگی به احتمال زیاد متوجه وجود یک دوست خیالی می‌شوید که مدتی هم با شما و فرزندتان زندگی خواهد کرد.

ادامه

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

شما هر چه زودتر اخلاق و مسوولیت کاری را به کودکان آموزش دهید، آنها زودتر به وضعیت با ثبات پولی خواهند رسید.
امروزه کودکان بیشتر از گذشته، نیاز دارند تا در مورد مهارت های اولیه پولی آموزش ببینند، اما آموزش مباحث پولی به کودکان، در صورتی که خود والدین در این زمینه آموزشی ندیده باشند، کار بسیار سختی است. به همان میزان که شناخت در مورد اینکه والدین چه کارهایی را باید در آموزش مهارت های پولی به کودکان انجام دهند، انجام ندادن یکسری کارها نیز بسیار اهمیت دارد.

ادامه

احترام به کودکان و نوجوانان

کودک یک انسان است و هر انسانی به شخصیت خویش علاقه‏مند است. میل دارد دیگران قدرش را بدانند و به شخصیت او احترام بگذارند. منظور از احترام رفتار، عملی و ذهنی متقابل است که احساس ارزشمندی و رضایت و خشنودی برای طرف مقابل ایجاد می‏کند. پدران و مادرانی که به شخصیت فرزندان خویش علاقه ‏مند هستند باید همواره احترام آنها را رعایت کنند و وجودشان را گرامی بدارند. احترام به کودک یکی از عوامل مهم در پرورش
شخصیت کودک به شمار می‏رود.

ادامه

شیوه‏ های تکریم کودکان و نوجوانان

یکی از طرق احترام به شخصیت مردم سلام کردن است. سلام در تعالیم اخلاقی اسلام یکی از سنتهایی است که بر آن تأکید بسیار شده است و دو فرد مسلمان وقتی به هم می‏رسند، موظفند قبل از شروع به گفتگو، سلام کنند.

ادامه

تقویت و پرورش حافظه دیداری در کودکان

در الفبای فارسی حروفی هستند که از لحاظ آوایی یکسان تلفظ می‌شوند اما از لحاظ شکل متفاوت هستند .دو گروه چهار شکلی (هـ - ـهـ - ـه – ح ) و ( ض – ظ – ز – ذ) و یک گروه سه شکلی وجود دارد (ث – س – ص ) و حرف‌های دیگری مثل ( ق – غ )، (ت – ط)، (ع – ا).
کودکانی که در حافظه دیداری دچار مشکل هستند معمولاً پس از شنیدن کلمه‌ای در حین نوشتنِ املای فارسی این حروف را جابه‌جا می‌نویسند مثلاً خطاهای زیر نمونه‌ای از این نوعند :

ادامه

مشکل حساسیت شنیداری در کودکان

یکی از مشکلات کودکان در دوره دبستان که در دیکته نویسی خودش را نشان می دهد، ضعف حساسیت شنیداری کودکان است. کودکی که ضعف حساسیت شنیداری دارد معمولا" دردیکته نویسی این نوع اشتباهات را تکرار می کند :

ادامه

اختلالات یادگیری در کودکان 3 تا 6 سال

یک کودک  3 یا  4 ساله باید مفاهیم زیر را بدرستی درک کند و توانایی هایی ذیل را دارا باشد. مفاهیمی که باید بداند، درک کند و در صورتی که از او سوال شد بدرستی جواب دهد. کم و زیاد، بزرگ و کوچک، دور ونزدیک، جلو وعقب، بالا و پایین، سطح و عمق (ارتفاع)، کوتاه و بلند، کلفت و نازک

ادامه

کودک و فشار های روانی در مدرسه

معمولاً فشار به اندازة كم مي‌تواند امري مثبت باشد. بعضي اوقات ما تحت فشار، وضعيت بهتري داريم. وقتي فشار روز به روز بيشتر شود و به صورت يك الگوي دائمي درآيد،‌ مي‌تواند باعث ايجاد اختلال در افكار، عقايد و حتي سلامتي ما شود. كودكان فشار رواني را در زمينه‌هاي بسيار متفاوتي تجربه مي‌كنند. اما آنچه والدين مي‌خواهند بدانند اين است كه چطور مي‌‌توانند فشار رواني كودكانشان را براساس تجارب روزانه كاهش دهند

ادامه

نقش والدین حمایت گر در افزایش استعداد و هوش کودکان

تغییرات در محیط منزل می‌تواند به اندازۀ قابل توجهی باعث تحریک ذهنی کودکان شده و آن‌ها را به آموختن و افزایش توانایی‌های مغز در حال رشد شان کمک کند. به همین قیاس محیط نامساعد می‌تواند رشد ذهنی کودکان را متوقف کند و استعدادهای آنان را محدود نماید. نوع ارتباطی که والدین می‌توانند با کودکان داشته باشند وهمچنین رفتاری را که در طول رشد کودک با وی انجام می‌دهند، تأثیر بسزایی در افزایش توانمندی‌های کودک دارد. هدف از این مقاله این است، تا جایی که برای والدین امکان دارد محیط خانه را تبدیل به مکانی ایده‌آل برای آموزش و افزایش توانمندی‌های کودکان بنمایند .

ادامه

والدین چطور سبب مرگ خلاقیت در کودکانشان می شوند؟

خلاقیت همچون گل لطیفی است که تحسین، آن را به شکوفایی وا می دارد. در حالی که مایوس کردن ، غالبا آن را در غنچه می خشکاند. تشویق در خانواده ، با ارزش تر از هر جای دیگری است.

ادامه

تاثیر طلاق بر رشد هیجانی و اجتماعی کودک

طلاق تنها رویداد در زندگی والدین و فرزندان نیست، بلکه تحولی است که بشر به شرایط زندگی تازه ای منجر میشود که با تغییرات در مسکن ، درآمد و نقش ها و مسئولیت های خانواده همراه است. قطع زندگی زناشویی برای کودکان بسیار استرس زاست.

ادامه

خلاقیت لازمه‌ی مادری کردن

بچه‌ها همیشه دنبال بازی کردنند. برای آنها هر چیزی بازی محسوب می‌شود. اگر بازی را از آنها بگیریم، آنها را از چیز مهمی محروم کرده‌ایم، اما اگر قواعد بازی را عوض کنیم، بچه از بازی جدید لذت خواهد برد. البته این کار نیاز به خلاقیت بالا دارد. مادر باید بتواند از زاویهء دیگری به وضعیت پیش رویش نگاه کرده و سعی کند در ذهن خود راه حل‌های مختلف را برای تغییر آن موقعیت امتحان کند.

ادامه

روش هاي کاهش استرس در کودکان

ترس از تاريکي، استرس ناشي از انجام تکاليف مدرسه و رقابت درسي با همکلاسي ها و... را هر کودکي تجربه مي کند. براي رهايي از اين فشارها خوب است روش هاي موثر و آرام بخش را به کودکانتان بياموزيد تا بتوانند با استرس هاي روزانه خود کنار بيايند.به نقل از سايت «نيوزويک» روش هاي متفاوتي براي کاهش استرس و ايجاد آرامش وجود دارد که هر يک تأثير متفاوتي دارد. در ابتدا به کودک يک يا ۲ روش را ياد بدهيد و سپس به مرور زمان بر حسب آمادگي وي اين روش ها را اضافه کنيد.

ادامه

حوصله نصیحت نداااااااااااارم !

 جوانی دوران شیرین و البته سرنوشت‌سازی برای همه آدم‌ها محسوب می‌شود. وقتی به دنیای یك جوان نگاه می‌كنی با كوله‌باری از دغدغه‌های متعدد مواجه می‌شوی. پدر‌ها و مادر‌ها در مدیریت این دوران از زندگی فرزندشان به واقع نقشی محوری بازی می‌كنند و به نوعی جهت دادن به این دغدغه‌های جوانان تا حد زیادی بر عهده والدین است.

ادامه

نگاه کنجکاوانه یک نوجوان

نوجوانی مرحله انتقالی بین كودكی و بزرگسالی است، نوجوانان از بعضی جهات شبیه كودكان هستند، با این حال تغییرات بسیاری كه در این مرحله روی می دهد، آنها را متقاعد میسازد كه تفاوتهای زیادی با كودكان دارند، به همین دلیل، ما بعضی رفتارهای بزرگسالان را در نوجوانان می بینیم، اما در غالب اوقات آنها مانند بزرگسالان رفتار نمی كنند. به تدریج كه نوجوانان بالغ می شوند، همانندی كمتری با كودك و شباهت بیشتری با بزرگسال از آنها مشاهده می شود

ادامه

اشتغال مادران و تاثیر آن بر رشد فرزندان

 

خانواده هسته نخستین جامعه و از عوامل اصلی انتقال فرهنگ، اندیشه، اخلاق و سنت ها و عواطف از نسلی به نسل دیگر است. در میان اعضای خانواده بیشترین سهم تاثیرگذاری بر فرزند از آن مادران است همه روزه و درهمه جای دنیا به تعداد مادرانی که به کار درخارج ازخانه روی می آورند، اضافه می شود

ادامه

تأثیر پدر بر رشد روانی دختر

آنچه پدران باید درباره طرز برخورد با دخترشان بدانند:هنوز از زمانی که پدرها نقش رییس خانه را بازی می‌کردند، مدت زیادی نگذشته. اما این روزها برخلاف آن روز و روزگار، پدرها به فرزندان‌شان بسیار نزدیک‌تر شده‌اند….

ادامه

ترس از تاریکی نشانه هوش کودک است

ترس از تاریکی نشانه هوش است نه حماقت و بی‌عرضکی، بنابراین هرگز یک کودک هراسان را مسخره نکنید.

ادامه

چگونه با ترس او برخورد کنم؟

همه کودکان در دوران کودکی به نوعی می ترسند که عموماً عادی بوده و بخشی از رشد آنان محسوب می گردد . این ترس در زمانی غیر عادی تلقی می شود که فعالیت های کودک را تحت الشعاع قرار داده و والدین نمی توانند به او اطمینان دهند که ترسش بی مورد است...

ادامه

جعبه رنگی تخیل کودک


کودکان معمولاً کشیدن علائمی بر صفحه کاغذ را از حدود 18 ماهگی به بعد آغاز می‌کنند. از دیدگاه بیشتر پژوهشگران این خط خطی‌کردن‌ها، حرکاتی بی هدف و ناهماهنگ است. کودکان برای رسیدن به درجه‌ای از توازن بصری به خط خطی کردن کاغذ می‌پردازند یا یک خط را بالای خطی که قبلاً کشیده‌اند، می‌کشند. خط خطی کردن برای کودکان جذاب است.

ادامه

آموزش ترجمه گریه کودک

چند روز اول بعد از تولد، نوزاد احتمالاً تمام شبانه روز را خواهد خوابید و به ندرت گریه خواهد کرد. البته هنوز زود است که به این خاطر به خودتان تبریک بگویید. گریه ی نوزاد اغلب چند هفته بعد از تولد شروع و در شش هفتگی به اوج می رسد.

ادامه

هشت پیشنهاد برای خوش طعم شدن ماهی فیله سوخاری

ماهی از مواد غذایی ارزشمندی است که به والدین توصیه می‌شود فرزندانشان را از همان سنین کم (البته بعد از 2 سالگی) به خوردنش عادت دهند.

ادامه

5 اشتباه عمده والدین در برخورد با نوجوانان

 

فرزند شما دیگر یک کودک نیست، او دیگر سال‌های نوجوانی و جوانی‌اش را می‌گذراند،یک روز می‌بینید که خیلی مودب و خوش رفتار است و روز دیگر در خود فرو رفته و اخلاق خوشی ندارد. او دیگر به مسایل متفاوتی فکر می‌کند و از شما توقعات تازه‌ای دارد. مثلاً دلش می‌خواهد در زمان رفت و آمد او محدودیتی وجود نداشته باشد و با دوستان خود بیرون برود بدون اینکه از او استنطاق شود.

ادامه

نزاع بچه ها در خانه

 

  یکی از مشکلات بزرگ خانواده ها، دعوای بچه هاست. وقتی تعداد بچه ها بیش از یک نفر می شود، حس رقابت و حسادت در آنها شعله ور شده و جنگ و نزاع میان آنها بالا می گیرد، آن یکی، دیگری را نیشگون می گیرد، دیگری او را هل می دهد و داد و بیداد راه می اندازد.

ادامه

از چه زمانی و چگونه تربیت جنسی فرزندان را آغاز کنند؟

 یک روانشناس و مشاوره اختلالات جنسی با تاکید بر اینکه «والدین بایستی از دوران کودکی تربیت جنسی فرزند خود را آغاز کنند»، گفت:« اگر والدین با برنامه‌ریزی درست و بلند مدت اطلاعاتی در خصوص بلوغ و مسائل جنسی در اختیار فرزندان خود قرار دهند و آرام و آرام و به تناسب سنشان این اطلاعات را در اختیار وی قرار دهند از بروز بسیاری از مشکلات رفتاری و اختلالات جنسی در فرزندانشان جلوگیری خواهند کرد.»

ادامه

بدون خجالت بپرس

نگران نشوید! پنهان کاری نکنید... نیازی به طفره رفتن نیست. بگذارید فرزندتان بدون آن​که از سوالاتش دچار شرم یا ترس شود، در قبال حس کنجکاوی اش، بهترین پاسخ ها را از والدینش که امین ترین افراد در زندگی اش هستند، دریافت کند.یکی از بزرگ ترین مسئولیت های تربیتی والدین، دادن پاسخ های مناسب به سوالات فرزندانشان در مورد منشا تولد، چگونگی به دنیا آمدن، جنسیت و سوالات دیگری از این دست است که در سنین مختلف برای کودکان و نوجوانان مطرح می شود.

ادامه

بررسی علل پرخاشگری در جوانان و نوجوانان

اصولا در هر خانه ای که یک جوان و نوجوان در آن زندگی می کند یک سری هیجانات و روحیات خاص وجود دارد، جوان یعنی شور و نشاط، یعنی شادمانی و طراوت. جوان آدم را به یاد هوای تازه صبحگاهی و شبنم روی گلبرگ می اندازد. اینها مسائلی است که بارها و بارها در تلویزیون می شنویم یا در کتاب ها می خوانیم. اما چرا

ادامه

روان پزشک کودکان و نوجوانان:با اضطراب امتحان چه کار کنیم؟

نوبت به امتحان که می رسد، بعضی دانش آموزان بی خیال اند و بعضی از آنها استرس زیادی دارند؛ آنقدر استرس دارند که با اینکه درس می خوانند و تنبلی هم نمی کنند، نمی توانند نمره خوبی بگیرند.

ادامه

در مقابل غذا نخوردن كودكان، عكس‌العمل طبيعي داشته باشيد!

دكتر نسرين اميري در گفت‌وگو با ايسنا گفت: يكي از مشكلاتي كه امروزه خانواده‌ها با آن روبرو هستند بد غذا خوردن و يا به نوعي خوب غذا نخوردن فرزندان‌شان است. اين مشكل در كودكان، معمولا از حدود 18 ماهگي و زماني كه بچه‌ها به غذا خوردن روي مي‌آورند، شكل مي‌گيرد و اغلب كودك از غذا خوردن امتناع مي‌كند.
وي گفت: تغذيه يك امر طبيعي است كه متاسفانه امروز آن را به شكلي غيرطبيعي نشان مي‌دهند. روند تغذيه به گونه‌اي است كه كودك بايد در آن احساس گرسنگي كند و به ميزاني كه گرسنگي‌اش برطرف شود، از مواد غذايي استفاده كند.

ادامه

كنار نوزاد خوابیدن؛ خوب یا بد

سال‌هاست كه روانشناسان و پژوهشگران در مورد خوابیدن نوزادان در كنار والدین و تختخواب آنها به توافق نظر نرسیده‌اند. برخی می‌گویند كه لازم است در ماه‌های نخست، نوزاد كنار مادر خود بخوابد و برخی دیگر معتقدند این مسئله ممكن است سلامت نوزاد را به خطر بیندازد.

ادامه

نکاتی در مورد کودک مبتلا به آسم و آلرژي

در بعضي کودکان آلرژي شديد نسبت به شير گاو و فراورده هاي آن ديده مي شود که بهتر است از شير هاي حاوي پروتئين سويا(با نظر پزشک معالج) استفاده شود.

ادامه

آیا کنترل پسرها سخت تر است؟

به نظر می رسد پسرها بیشتر دارای رفتارهای سخت و غیر قابل کنترل هستند.چیزی که روانشناسان آن را « رفتار ظاهری و برون گرا» می نامند و لازمه آن فعالیت بیرونی است که از نظر والدین فعالیت بیش از حد، تلقی میشود.چنین رفتاری شامل حرکات تهاجمی،پرخاشگرانه و فعالیت بدنی بیش از حد است.

ادامه

آرام کردن ذهن کودک

برای برخی کودکان،آرام کردن افکار مضطرب، دشوارتر از دستیابی به آرامش جسمانی است.اغلب اوقات، آنها وقتی می خواهند در پایان روز استراحت کنند، نتیجه برعکس می شود.

ادامه

غذاي سالم براي سنين مختلف نوزادان

 

بهتر است مادر، نوزاد خود را تا 2 سال شير دهد تا مواد غذايي لازم به بدن نوزاد به حد کافي برسد. مادران اين نکته را به ياد داشته باشند که به هيچ عنوان شکر به غذاي نوزاد خود اضافه نکنند و از همان ابتدا فرزند خود را به روش درست و سالم غذا خوردن، عادت دهند. اين نکته را نيز به ياد داشته باشند، که هر چه غذاي سالم به کودک بدهند، به همان اندازه سلامتي آينده کودک خود را رقم زده اند.

ادامه

کدام چای برای کودک شما مناسب است؟

 

اگر شما اهل نوشیدن چای یا قهوه هستید و در طول روز چندین فنجان چای یا قهوه می‌نوشید بی‌تردید کودک خردسال شما نیز به تقلید از عادت‌ها و رفتارهای شما علاقه زیادی به نوشیدن چای یا قهوه پیدا می‌کند و دیر یا زود تمایلش به نوشیدن چای یا قهوه را با شما در میان می‌گذارد. اگر چه نوشیدن چای یا قهوه به دلیل وجود کافئین می‌تواند موجب افزایش میزان انرژی، هوشیاری و تمرکز در زمان انجام کار یا برنامه‌های روزانه‌ شود اما باید بدانید که همین ماده می‌تواند تاثیرات معکوسی بر سلامت کودکان و خردسالان داشته باشد که از میان آنها میتوان کاهش تمرکز، کاهش توانایی‌های حرکتی و ناهماهنگی عضلات را نام برد.

ادامه

دوستی ماداران و پسران

بیشتر زنان می‏گویند که نوزاد دختر احساس اعتماد به نفس و آرامش بیشتری به آنها می‏دهد. آنها حس می‏کنند که به صورت ذاتی می‏دانند با نوزاد دختر چطور برخورد کنند. اما یک پسر! پس از تولد پسر، بیشتر اوقات می‏شنویم که مادران با وحشت می‏گویند که نمی دانند با یک پسر چگونه رفتار کنند!

ادامه

راه های مبارزه با کم تحرکی کودکان

 آپارتمان‌های نقلی امروز حیاط ندارند ولی با کتاب و صندلی و دیوار هم که توی هر خانه‌ای هست، می‌شود ورزش کرد اگر اهل تماشای تلویزیون یا دنبال کردن اخبار روزنامه‌ها باشید، حتما آمارهای نگران‌کننده فقر حرکتی بین کودکان ایرانی، به گوش‌تان خورده است. خمیدگی پشت، ضعف عضلات، چاقی، دیابت و...، همه و همه، نتیجه مشکل ساده‌ای به نام کم‌تحرکی است که در سال‌های اخیر، به دلیل کوچک بودن محیط زندگی، نبود فضای مناسب بازی و ورزش برای کودکان، گرایش بی‌رویه بچه‌ها به استفاده از بازی‌های رایانه‌ای، نشستن پای برنامه‌های تلویزیونی و...، ایجاد و به دلیل ناآگاهی والدین، تشدید شده است.

ادامه

خودبینی و خودگرایی نوجوانان

زمانی که کودک پا به سن بلوغ می گذارد و خود را در مرحله ای می یابد که بسی از گذشته دورتر شده و تفاوت های زیاد فیزیکی و روحی نسبت به گذشته یافته، ناخواسته در جریان موجی از احساسات قرار می گیرد که در اصطلاح روانشناسی به آن "تشخیص هویت" می گویند؛ یعنی به عبارتی روشن تر، فرد تازه به دوران رسیده خود را در صحنه جدیدی از ایفای نقش اجتماعی می یابد که در چنین مرحله ای آرزو می کند خویشتن خویش را به خوبی بشناسد.

ادامه

فرزندسالاری

بى گمان فرزندسالارى پديده اى است نوظهور و از محصولات تمدن جديد و جوامع توسعه يافته و يا در حال رشد به شمار مى رود و مشكل بتوان براى آن پيشينه اى عمومى و رايج جستجو كرد. زيرا فرزندسالارى برآيند فرهنگى و اجتماعى اين گونه جوامع است كه پيش از اين با اين گستردگى ، سابقه اى نداشته است. و ما پيش از پرداختن به قسمت اصلى پاسخ ، به برخى ريشه هاى مهم اين پديده در سطح خانواده ، اشاره مى كنيم.

ادامه

ویژگی های مادر نمونه

خداوند عشق والدين و بخصوص مادر به فرزند را بويژه در دوران كودكى و نياز او به آنان را به صورت غريزى در نهادشان قرار داده و مراقبت از او را به توصيه و دستور واگذار نفرموده است, زيرا تخلف از دستور و فرمان مولى به وفور ممكن است, ولى سرپيچى از حكم غريزه بسيار نادر و مشكل است و او با اين تدبير خود از تلف شدن و دور انداختن كودك به جهت رنج زياد آن به وسيله والدين, جلوگيرى و پيش گيرى كرده است.

ادامه

عفونت گوش بچه ها وعلائم آن در فصل سرما

در فصل سرما یکی از مشکلات شایع بین بچه ها درد گوش و عفونت های گوش است. به خصوص که این عفونت ها معمولا بعد از یک دوره سرماخوردگی سر و کله شان پیدا می شود. با این حال تشخیص درد گوش در یک نوزاد یا یک بچه کوچک به خصوص که هنوز زبان باز نکرده باشد خیلی کار راحتی نیست. اگر مایع چسبناک و آبکی از گوش بچه ها بیرون نیاید که در واقع یکی از اصلی ترین نشانه های عفونت گوش است، باید حواس تان به تب کردن آن ها و گریه های بی دلیل شان باشد که می توانند از دیگر نشانه های گوش درد باشند.

ادامه

۱۰ روش مناسب برای صرف صبحانه کودکان

اگر هر روز سر میز صبحانه می نشینید تا صبحانه لذیذی صرف کنید، بدون شک فرزند شما نیز چنین خواهد کرد. پس اگر فرزند شما صبحانه نمی خورد،اشکال را خود شما باید رفع کنید. اما اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب ، هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می کند، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

ادامه

ده راز پرورش کودکی شاد

والدین در پی معلمان و مربیان ی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند . به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد . داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است .

ادامه

آموزش عذرخواهي به فرزندان

ممکن است متعجب شوید، اما باید بدانید عذرخواهی هیچ گاه ساده نیست-حتی برای بزرگسالان-اما برای یک کودک سخت ترین بخش این است که بداند عذرخواهی به چه معناست و چه لزومی دارد؟ تلاش زیادی لازم است تا شما با مهربانی و آرامش به فرزندتان عذرخواستن را بیاموزید.

ادامه

همیشه مثبت فکر کنید تا موفق باشی

 

ذهن‌ آدمی کارگاه تولید فکر است که از منبعی به نام ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می‌گیرد. ضمیر ناخود آگاه نمی‌تواند خوب را از بد و درست را از غلط تشخیص دهد ولی چنان قدرتی دارد که اگر از آن غافل شویم می‌تواند سرنوشت ما را بدست گرفته و آن را به هر جایی که دوست دارد ببرد

ادامه

اصول تربیت کودکان و نوجوانان

تربيت» اصولي‌داردكه بايد رعايت شود تا اسباب آدم‌ شدن فرزندان و دانش‌آموزان عزيز فراهم آيد، و البته تربيت را در زمان‌ها و مكان‌ها تفاوت‌هايي است.

مثلاً بديهي است كه نونهالان امروزي را با اسلوب 40 سال پيش نمي‌توان تربيت كرد و بايد به اصول و روش‌هايي جديد دست يافت.

ادامه

همبازي ها در رشد شخصيت کودک

در عين حال که وجود رابطه اي صميمي و همبازي شدن با بزرگسالي مهربان براي ايجاد احساس اعتماد و ارزش، رفع نيازمندي ها، پاسخ به پرسش ها و حل مشکلات کودک الزامي است، کنش متقابل با کودکان ديگر نيز در اين فرايند نقشي عمده بازي مي کند.

ادامه

چیدمان اتاق درس خواندن بچه ها

 

می خواهیم با استفاده از سلیقه فرزندانمان بدون نیاز به صرف هزینه ای برای آنها فضایی مناسب برای درس خواندن فراهم كنیم. البته با كمك خود آنها. باید از ابتدایی ترین كار برای تزیین اتاق آنها و اگر اتاقی نیست برای بخشی از خانه كه قرار است بچه ها در آن كارهای مدرسه را انجام دهند استفاده كنید. اجازه بدهید آنها در خصوص نحوه قرار گرفتن میز و صندلی و همچنین محل قرار گرفتن كتب درسی خود اظهار نظر كنند. اجازه بدهید چند تصمیم اصلی در خصوص اتاق را خود بچه ها بگیرند و در عین حال هسته مركزی و اصلی اتاق را خودتان طراحی كنید.

ادامه

بازي با كودكان 2 تا 3 ساله

بازي با كودكان 2 تا 3 ساله بازي زير براي كودكان 2 تا 3 سا له است و به مهارت خاصي نياز ندارد.

ادامه

خطرات جنسي براي کودکان

وقتي صحبت از تمايلات و کشش هاي جنسي به ميان مي آيد اکثر افراد ذهنشان به سوي دوران نوجواني و جواني معطوف مي شود و فکر  مي کنند که در اين دوره است که بايد آموزش هاي جنسي و پيشگيري ها و ... شروع شود. اين در حالي است که کودکان در سنين خيلي پايين حتي از 4 سالگي به آموختن در اين زمينه نيازمندند و بايد اطلاعات فراواني را در حيطه مسائل جنسي و محافظت از خود و آگاهي در مقابل خطرهاي محيطي کسب کنند.

ادامه

با کودکان گستاخ چگونه برخورد کنيم؟

گستاخي در كودكان آن هم با والدين خود موضوعي است جدي كه متاسفانه در ميان خانواده‌هاي ما خيلي به آن توجه نمي‌شود.
اين‌كه شما به عنوان پدر و مادر چگونه از پس گستاخي و بي‌ادبي كودك بر بياييد مقوله‌اي است كه بايد با آن اصولي و علمي برخورد شود، چرا كه برخوردهاي تند و خشن هرگز حلال مشكل نيست.

ادامه

راه هاي برقراري ارتباط با ديگران

اگر دقت کنيد هر چه سلام خود را با صداي رساتر و واضح تر داشته باشيم پاسخ رساتر و مشخص تري را دريافت مي کنيم. بنابراين براي قدم اول بايد براي خويشتن احترام و اهميت کافي قايل باشيد تا با اعتماد به نفس بيشتري رفتار کنيد.

ادامه

قاطع، اما با محبت

معناي لغوي قاطعيت در ارتباط با کودک به معني استواري و ثبات در رأي است. بطوري که با دليل خاصي کاري انجام شود و ادامه پيدا کند و براحتي تغيير نکند. و منظور از محبت همان پذيرش و صميميتي است که والدين در مقابل کودک از خود نشان مي‌دهند.
روش ارتباطي توام
ديده مي‌شود که والدين مختلف شيوه‌هاي متفاوتي را براي ارتباط کودکان خود بکار مي‌برند. اين شيوه ها را با وجود تنوع آن ها مي توان در چهار دسته طبقه بندي کرد. اين دسته بندي بر اساس دو ويژگي مهم در ارتباط با کودک، شامل محبت و قاطعيت صورت مي‌گيرد . با احترام با کودک در پيش بگيريد. به اين طريق او خود را موجودي ارزشمند خواهد دانست و عزت نفس او رشد پيدا خواهد کرد

ادامه

ذائقه کودکان چگونه شکل مي‌گيرد؟

«من ماهي دوست ندارم»، «واي بازم شير؛ من از شير متنفرم»، «من نون و پنير و سبزي نمي‌برم مدرسه، ميشه ژامبون مرغ برام درست کني»... شايد شما هم اين جملات را از زبان کودک خود شنيده باشيد و حتي با شنيدن اين جملات مجبور شده‌ باشيد طبق خواسته‌ فرزندتان عمل کنيد....


 اما سوال اينجاست که چرا اين اتفاق مي‌افتد؟ چرا گروهي از کودکان از خوردن بعضي غذاها امتناع مي‌کنند؟ اگر مي‌خواهيد به پاسخ اين سوالات برسيد و بفهميد چگونه مي‌توان ذائقه کودکان را به سمت غذاهاي سالم تغيير داد، گفت‌وگوي اين هفته‌ سلامت را با دکتر ناصر کلانتري، متخصص تغذيه کودکان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيد بهشتي بخوانيد.

ادامه

مي زنم چون برام مهمي !

به نظر ميرسد تنبيه، عاملي است كه مانع از تكرار يك رفتار ناخواسته مي شود. از نظر تئوري، تنبيه بايد يك رفتار نامناسب را كاملا سركوب كند اما به ندرت چنين نتيجه اي حاصل مي شود. پدر و مادر بايد به خاطر داشته باشند كه تنبيه (مخصوصا تنبيه بدني) با انضباط فرق دارد. تربيت كردن كودكان هميشه بر تنبيه آنها اولويت دارد، زيرا كودكان هنوز دارند ياد مي گيرند و رشد مي كنند و اين حق را دارند كه با آنها به خوبي رفتار شود تا بهتر شوند.

ادامه

ويار حاملگي چيست و چه بايد كرد

بيش از نيمي از مادران در سه ماهه اول حاملگي دچار استفراغ هاي خفيف يا شديد مي گردند كه معمولاً در صبح ها شديدتر و در بعدازظهرها كمتر مي باشد و غالباً تا 4 ماهگي بسيار كمتر مي شود.

ادامه

علائم نوزاد سالم

گاهي ممكن است سر نوزاد كاملاً گرد نباشد و كشيده تر از حد معمول باشد كه علت آن ممكن است فشار بيش از حد سر در هنگام زايمان طولاني باشد كه در طي چند هفته اول اين حالت خود به خود اصلاح خواهد شد و جاي نگراني نيست. به همين علت نياز به بستن دستمال به دور پيشاني و سر نوزاد نيست. در بعضي موارد ممكن است برآمدگي هايي بر روي سر نوزاد به دليل خونريزي زير پوستي حين زايمان طبيعي مشاهده شود كه خود به خود برطرف مي شود.

ادامه

رهنمودهایی برای رشد زبانی کودکان

چه چیز بهتر از این که در تعطیلات، برنامه هایی برای فعالیت مشترک با  فرزندان خود سپری کنید! به این معنی که  به همراه کشف محیط‌ های جدید، فرصت بسیار مناسبی به وجود می آید که رشد زبانی فرزندتان را پرورش دهید.

ادامه

خاله بازی

خاله بازی در کنار مامان بازی یکی از مهم‌ترین بازی‌های نمایشی و گروهی از بازی‌های کودکان است. در خاله بازی و مامان بازی کودکان نقش بزرگ‌ترها را بازی می‌کنند.

ادامه

چگونه کودکانمان را کتاب خوان کنیم

 

وقتي صحبت از مطالب خواندني براي بچه‌ها مي‌شود، هر چقدر بر اهميت در دسترس بودن كتاب تاكيد كنيم باز هم كم است . بچه ها نبايد فكر كنند كه خواندن كاري است كه فقط در مدرسه انجام ميشود.

ادامه

نکاتی چند درباره تغذيه با شير مادر

 

همیشه برای مادری که فرزندشو با شیر مادر تغذیه می کنه جای سوال هست که آیا فرزند من سیر شده؟بچه هایی که از طریق بطری تغذیه می کنن همیشه مشخصه که چند سی سی شیر خورده اند اما در مورد بچه هایی که از سینه تغذیه می شن فقط از روی علائم ظاهری می شه حدس زد که چقدر شیر خورده اند و آیا کافی بوده و سیر شده اند یا خیر.

ادامه

اگر فرزند پسر داريد


در اين مرحله پسر كوچولوي شما بي صبرانه در تلاش براي ورود به دنياي مردان
است. او در تمام مدت و حتي بدون آنكه والدين متوجه شوند در حال الگو برداري
از تمام نمادهاي دنياي مذكر است،

ادامه

زمان و نحوه از شيرگرفتن کودک


1- کودک خود را دست کم به مدت يک سال شير بدهيد- از شير گرفتن نوزاد در سنی بين يک تا دوسالگی زمان مناسبی است، زيرا در اين سن کودک از نظر فيزيکی قادر است با راه رفتن از مادر دور شود، می‌تواند غذا را با دست خود بگيرد و در دهان بگذارد و با حرف زدن خواسته‌های خود را بيان کند.

ادامه

كودكان ،تشنگان محبت

كانون خانواده بايستي محيطي جذاب و شيرين باشد تا بهترين لحظات زندگي اعضا در فضاي گرم و صميمي خانواده بگذرد . خانواده به عنوان محيطي طبيعي ، رشد جسماني ، عاطفي و اجتماعي فرزندان را تحت تاثير قرار مي دهد .

ادامه

پرحرفی در دنیای کودکانه

آیا می‌دانید كه روند منطقی و درست رشد كودكان از لحاظ دستیابی به مهارت‌های ارتباطی چگونه طی می‌شود؟ كودكان تا قبل از سه سالگی، فقط از طریق حسی ـ حركتی و لامسه نسبت به جهان اطراف خود آگاهی كسب می‌كنند، اما همین كودك پس از سه سالگی می‌تواند جمله بسازد و مفاهیم را متوجه شود و شروع به صحبت كردن كند.

ادامه

چگونه فرزندتان را به نماز خواندن تشویق کنید ؟

با چند روش کاربردی که والدین می‌توانند، با به کارگیری آنها اثر مثبت در نهادینه نمودن نماز در فرزند خود به جا بگذارند، آشنا شوید .
سوال : روش‌های مؤثر در جذب کودک به نماز و آموزه های دینی کدام است؟ دغدغه بسیاری از مادران و مربیان در جامعه امروزی این سوال است و از آنجا که درباره روش‌های موثر در جذب کودک به آموزه‌های دینی سخن فراوان است و بنای ما بر اختصار است، به صورت مختصر چند روش کاربردی که والدین می‌توانند، با به کارگیری آنها اثر مثبت در نهادینه نمودن نماز در فرزند خود به جا بگذارند، توضیح داده می‌شود :

ادامه

دلیل کاهش کارایی فرزند شما در حل تکالیف ریاضی

یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی بخصوص برای کودکان و نوجوانان ـ که در حال رشد هستند ـ وعده صبحانه است و البته باید گفت کم نیستند دانش‌آموزانی که از خوردن آن طفره می‌روند.
خوردن صبحانه برای کودکی که آماده رفتن به مدرسه می‌شود، بسیار مهم است و مادران عزیز باید به این وعده غذایی اهمیت ویژه دهند؛ زیرا حدود ٢٠ تا ٢٥ درصد انرژی روزانه از طریق صبحانه تامین می‌شود.

ادامه

روش‌های ایجاد تفکر خلاق در دانش آموز

معلم به دانش آموزان کمک کند تا با استفاده از چیزهایی که قبلاً می‌دانستند، در موقعیتی مشابه، به اطلاعات، حقایق و اصول تازه‌ای دست یابند. به آن‌ها نشان داده شود كه چگونه محصولات علمی بر اساس موقعیت‌های مشابه شکل گرفته‌اند.

ادامه

والدین موفق در خانواده موفق

آيا مي دانيد انسان وقتي به خود و خانواده اش احترام نگذارد هيچ کس به او و خانوادهاش احترام نمي گذارد؟ در اين مطلب که برگرفته از سايت واحد مرکزي خبر است اصلا قصد بر اين نيست که به افراد آموزش داده شود که چگونه به خانواده خود احترام بگذارند بلکه قصد بر اين است که ببينيم چگونه مي توان والدين موفقي بود؟ شما والدين عزيز بايد بدانيد وقتي تصميم مي گيريد که صاحب فرزند شويد، در واقع مسئوليت سنگين و بلند مدت تربيت او را پذيرفته ايد. تربيت به معني تعليم دادن و پروراندن است.

ادامه

استعداد مرا پیدا کن!

ما از فرزندانمان توقّع داریم تا چشم بسته تابع دیدگاه ما باشند و بدون در نظر گرفتن استعدادها و امکاناتی که دارند از آن ها انتظار داریم برای پیشرفت و ترقّی خود در مسیری حرکت کنند که ما برای آن ها ترسیم می کنیم، در حالی که آن ها در درون خود به دنبال چیز دیگری هستند، اما نمی توانند آن را بیان کنند، چون سیستم آموزشی و اجتماعی به آن توجه نمی کند. به همین خاطر هم والدین و هم معلمان در رابطه با دانش آموزان با مشکلات زیادی مواجه می شوند. ما با خطر انحطاط سیستم آموزشی مواجه هستیم زیرا در مسیر استعدادهای طبیعی فرزندانمان قدم برنمی داریم.

ادامه

تربیت نسل مهدوی

یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین مراحل تکوینی شخصیت هر فرد، مرحله ی تشکیل و انعقاد نطفه ی او می باشد. طریقه ی انعقاد نطفه ی هر فرد و حلال زاده بودن او، یکی از مهمترین و اساسی ترین زمینه ها برای پذیرش ولایت اهل بیت (ع) و قبول معرفت و محبت و پیروی عملی از آنان است، به عبارت بهتر و ساده تر نسل امام زمانی بایستی نسل پاک و حلال زاده باشد وگرنه مانع بزرگی برای پذیرش حق و حقیقت خواهد داشت، در روایتی، رسول خدا (ص) به این مورد اشاره کرده و می فرمایند:

ادامه

تربیت نسل مهدوی

یکی از رسالتهای تربیتی خانواده های مهدوی تربیت نسل مستعد و مهیا از نظر علمی و عملی برای یاوری و اجرای منویات امام زمان (ع) است. خانه های نورانی به نور ولایت و امامت، کانون تربیت سربازان امام زمان (ع) و عهده دار پرورش دادن یاوران جان بر کف برای حضرت هستند که تربیت دینی آنان بر اساس، قرآن و عشق پیامبر و آل پیامبر (ص) می باشد. پیامبر اکرم(ص) در روایتی می فرمایند:
(أدَّبوا أولادَکم عَلی ثلاث خِصالٍ: حُبَّ نَبِیِّکم و حُبَّ أهلِ بیتهِ و قراءَ هِ القرآن....) (1) «فرزندانتان را بر سه پایه و خصلت تربیت کنید: محبت پیامبرتان، محبت اهل بیت او و قرآن.»

ادامه

درونی کردن انضباط

به یاد داشته باشید کودک بد وجود ندارد بلکه این رفتار اوست که گاهی مواقع ناشایست یا بد می شود و علاوه بر آن شما هم در شکل گیری رفتار بد فرزندتان نقش دارید چرا که کودکان شناختی از دنیا نداشته و دنیا را از دریچه چشم والدین خود می نگرند و از آنان الگوبرداری می کنند.
تعیین حد و حدود و رعایت آنها از مهم ترین اصول تربیت کودکان می باشد و تجربه ثابت کرده است که اغلب والدین ایرانی در این زمینه دچار مشکل هستند .

ادامه

چه بخوریم تا سرما نخوریم

 

فصل ، ‌فصل سرماخوردگی است. علاوه بر توصیه‌های عمومی درباره پیشگیری از ابتلا به انواع ویروس‌های آنفلوانزا و سرماخوردگی که شامل شستن دست‌ها ، استفاده از ماسک، رعایت فاصله با فرد مبتلا، دست ندادن با فرد بیمار و ... است، توصیه‌هایی نیز در مورد تغذیه برای پیشگیری و درمان انواع سرماخوردگی‌ها وجود دارد.

ادامه

تربیت «نصیحت کردن» نیست!

ه مسلم است این است که بخش عمده ای از شخصیت کودکان که سهمی بارز و عمده در زندگی دارد در آن دسته از رفتارهایی شکل می گیرد که به صورت «غیر کلامی» پنهان و خاموش ارائه می شود. تنها بخش اندکی از اثرگذاری های تربیتی آن هم در سطح بسیار ناپایدار و گذرا از طریق زبان و در قالب نصیحت و پند و اندرز حاصل می شود.

ادامه

راه درمان «اسهال تابستانی» كودك


چاقله بادام و گوجه سبز به عنوان نوبرانه‌های تابستان است و علاقه کودکان به مصرف این خوردنی‌ها باعث شده که ابتلای آنها به اسهال که معمولا در فصل تابستان شیوع پیدا می‌کند، از بهار آغاز شده بود.

ادامه

بهترين وضعيت براي خواب نوزاد

 

بهتر است کودک را عادت دهيد به جهات مختلف خوابانده شود چون استخوان‌هاي جمجمه نرم است، به خصوص اگر نوزاد نارس باشد. اگر هميشه يک طرف بخوابد، بعد از مدتي عضلات او به همان حالت عادت کرده و حالت شل يا سفت پيدا مي‌کنند. فشار روي يک نقطه سر کمي استخوان را صاف‌تر مي‌کند. خواباندن نوزاد به جهات مختلف خوب است اما اگر والدين فکر کنند خواباندن به يک جهت سبب برطرف شدن شکل نامناسب سر مي‌شود و مي‌توانند به سر بچه شکل دهند، اين‌طور نيست و بايد بدانند که اين يک عقيده غلط است.

ادامه

مشكل دير به خواب رفتن در كودكان

خواب براي كودك همانند تغذيه لازم و ضروري است، بسياري از كودكان براي به خواب رفتن مشكل دارند و به موقع نمي خوابند، در كودكان معمولا بي خوابي اوايل شب اتفاق مي افتد و به اصطلاح به آن بي خوابي شبانه گفته مي شود.

ادامه

لالایی برای رشد کودکان

لالایی نوعی آهنگ و آواز ملایم است که برای به خواب رفتن کودک توسط مادران خوانده می‌شود از زمان باستان و بخشی از فرهنگ سراسر جهان به حساب می‌آمد. موسیقی در تمامی فرهنگ‌ها وجود دارد و سال‌ها تحقیق نشان می‌دهد که موسیقی و کلمات آرام، مثل لالایی، امواج دلتای مغز را تحریک کرده و موجب آرامش نوزادان می‌شود و او راحت‌تر می‌خوابد. قابلیت فوق‌العاده کودکان در موسیقی اکتسابی نیست و مادران همیشه و همه‌جا برای کودکان آواز می‌خوانند و کودکان آن را درک می‌کنند؛ چرا که موسیقی قسمتی از میراث زیست شناختی انسان‌ها است.

ادامه

مراقبت از نوزادان در منزل

 

1- نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی باید به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می‌شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می‌شود، مقدار شیر هم زیادتر می‌شود.

ادامه

معجزه ماساژ نوزاد

 

ماساژ نوزاد معجزه می کند. تحقیقات نشان می دهد زمانیکه پدر یا مادر از طریق ماساژ( ارتباط از طریق پوست، پوست پدر یا مادر با پوست نوزاد) با نی نی خود ارتباط برقرار می کند، باعث ایجاد حس آرامش- کاهش دل درد و آرام شدن نوزادان کولیکی*- افزایش وزن- خواب راحت و طولانی- کاهش ابتلا به سرما خوردگی- می شود. همچنین ماساژ نوزاد در درمان بیماری هم موثر می باشد ،

ادامه

غذاي سالم براي سنين مختلف نوزادان

بهتر است مادر، نوزاد خود را تا 2 سال شير دهد تا مواد غذايي لازم به بدن نوزاد به حد کافي برسد. مادران اين نکته را به ياد داشته باشند که به هيچ عنوان شکر به غذاي نوزاد خود اضافه نکنند و از همان ابتدا فرزند خود را به روش درست و سالم غذا خوردن، عادت دهند. اين نکته را نيز به ياد داشته باشند، که هر چه غذاي سالم به کودک بدهند، به همان اندازه سلامتي آينده کودک خود را رقم زده اند.

ادامه

دندان های شیری پوسیده

اگر دندان های شیری این کودکان درمان نشود این مساله می تواند مشکلات متعددی را برای سلامت دهانی، دندانی وکلی کودک به همراه داشته باشد. والدین بایستی به این نکته به عنوان یکی از وظایف اصلی توجه داشته باشند و برای پیشگیری از ایجاد این مشکلات آموزش لازم را فرا بگیرند تا در هنگام رویش دندان ها به شروع مراقبت های اولیه مبادرت ورزیده و در دوره های زمانی مشخص برای کنترل این بیماری ها به دندانپزشک مراجعه کنند.

ادامه

آیا شما یک مادر متولد دی ماه هستید؟

برای فرزندان​ تان زیاده​روی می‌کنید، اگر برای اجرای نظم و انضباط همه خانواده را جان به لب می‌کنید و اگر نفس همه اعضای خانواده را در سینه حبس کرده‌اید تا در زندگی خانوادگی​تان دیسیپلین حرف اول و آخر را بزند، اصلا عجیب نیست! در واقع مادران متولد دی ماه تمام هم و غم خود را روی کار برای خانواده می‌گذارند و توقع دارند در این تلاش سخت بقیه اعضای خانواده هم آن‌ها را همراهی کنند.

ادامه

آیا کودک من افسرده است؟

انسان‌ها در هر سنی كه باشند گهگاه هیجانات را تجربه می‌كنند؛ به این معنا كه همه‌ی ما گاهی غمگین یا افسرده می‌شویم؛ از شنیدن یك خبر ناراحت كننده یا رو به رو شدن با یك اتفاق ناخوشایند مضطرب می‌شویم؛ گاهی با ترس دست و پنجه نرم می‌كنیم و خلاصه با انواع هیجان به گونه ای آشنایی داریم؛ اما آنچه هیجان غیرطبیعی را از نوع طبیعی آن متمایز می‌كند، شدت، مدت و نیز درجه و حدی از هیجان است كه به زندگی روزمره آسیب می‌رساند. چنین هیجانی در زندگی روزانه‌ی فرد اختلال وارد می‌كند و عملكرد او را به پایین ترین سطح می‌كشاند. این حالت به طور مستمر ادامه می‌یابد و به بروز افسردگی می‌انجامد.

ادامه

آیا کودک بیش فعال دارید؟

در این مقاله برای شما استفاده از غذاهای مناسبی را بازگو می‌نماییم، که در بهبود این اختلال می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. ADHD یا اختلال بیش فعالی و فقدان توجه، یک اختلال رفتاری شایع است که حدود 10-8 درصد کودکان را مبتلا می‌کند. احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است ولی علت این تفاوت هنوز مشخص نشده است. اما در این مقاله برای شما  استفاده از غذاهای مناسبی را  بازگو می‌نماییم، که در بهبود این اختلال رفتار کودک شما می‌تواند، بسیار کمک کننده باشد.

ادامه

خطر همیشه در کمین است!

از تصادف با اتومبیل، از پرتگاه و یا از یك اسلحه واقعی و... این موارد واقعاً وحشتناك هستند و طبیعی است كه شما از آن‌ها بترسید، اما آیا به این فكر كرده‌اید كه یك هسته آلو، یك بالش، سر خودكار و یا حتی یك پاك‌كن نیز می‌تواند آلت قتاله باشد البته نه برای شما بلكه برای كودكتان.

ادامه

يادگيري موسيقي

اگر شما تصمیم دارید که فرزندتان نواختن یک ساز را یاد بگیرد، نیازی نیست که تا ۸-۷ سالگی او صبر کنید و آنگاه او را به کلاس بفرستید؛ مغز کودکان همیشه آماده دریافت اطلاعات جدید است. آنها... ابتدای امر سؤالی را که در ذهن بسیاری از شماست مطرح می کنیم.

ادامه

زمان مناسب ورود به مهد كودك

فرآيند تربيت كودك در خانواده از همان بدو تولد آغاز مي‌شود و به تدريج و با افزايش سن از حمايت مطلق و همه‌جانبه پدر و مادر كاسته و به استقلال فرزند افزوده مي‌شود. والدين براي افزايش استقلال بايد در مناسب‌ترين زمان فرزندان خود را به مكان‌هايي مانند مهدكودك، پيش‌دبستاني و... بفرستند. تعامل كودك با همسالان، آشنا شدن آنها با قوانين اجتماعي، ايجاد روابط اجتماعي، بازي‌هاي گروهي و رشد توانايي‌هاي فردي از مزاياي مهدكودك است كه زمينه‌ساز مدرسه‌پذيري و به دنبال آن جامعه‌پذيري افراد مي‌شود.

ادامه

دردسرهای کودک بد غذا

تمركز بيش از حد روي كودك زماني كه او در حال غذا خوردن است مي‌تواند باعث شود او از خوردن غذا سر باز بزند. مورد ديگري كه باعث گيج شدن كودك مي‌شود اين است كه در وعده ناهار يا شام انتخاب‌هاي زيادي براي خوردن داشته باشد.

ادامه

10 روش تشویق کودکان به خوردن سبزیچات

گاهی اوقات کودکان سبزی‌جات را به خاطر اینکه بد پخته شده و یا له شده دوست ندارند. در این صورت، سبزیجات سرخ کرده را امتحان کنید. تجربه نشان داده بسیاری از کودکان از سبزیجات سرخ کرده به خاطر این که روی آن‌ها ترد شده و درونشان پخته می‌شوند استقبال خوبی می‌کنند. سعی کنید سبزیجات را با کمی روغن زیتون مخلوط کرده و قبل از سرخ کردن مقداری پنیر پارمسان نیز روی آن‌ها بریزید.

ادامه

چگونه کودکان را با تاریخ آشنا کنیم؟

کودکان برای آنکه هویت یابی کنند، باید بدانند از کجا آمده اند، چه گذشته ای دارند و گذشتگان برای آن ها چه میراثی به جا نهاده اند. کودکان تنها به کمک آگاهی از تاریخ خود می توانند مناسبات دنیای کنونی را درک کنند، بدانند که امروز از دیروز شکل گرفته است و از امروز برای ساختن آینده درس بگیرند.

ادامه

چگونه توانایی خواندن نوزاد و نوپای خود را ارزیابی کنیم؟

مادر و پدر نقش مهمی در هر مرحله از رشد توانایی خواندن فرزندان خود دارند. در حالی که پیشرفت کودکتان را زیر نظر دارید، به یاد داشته باشید خودتان هم باید خلاقیت به خرج دهید و فکر کنید چه کارهایی می توان کرد تا علاقه و مهارت های او را افزایش داد.

ادامه

نوزادان دانشمند

 کودکان  بسیار پیش از آنکه راه رفتن و سخن گفتن را بیاموزند، می توانند به طور منطقی فکر کنند! آنها به مثابه پژوهشگرانی کوچک جهان خویش را کشف می کنند. ولی بسیاری از آنان خیلی زود کنجکاوی خویش را از دست می دهند زیرا حس کشف در آنها به اندازه کافی تقویت نمی شود

ادامه

آیا کودک من طبیعی است ؟

از بدو تولد، والدین مشتاقانه در انتظار رسیدن روزی هستند که فرزندشان شروع به غلتیدن کند، چهار دست و پا برود و روی دو پا بایستد و راه بیفتد. برخلاف تکامل کلامی و زبانی، بررسی مراحل مربوط به تکامل جسمی قابل ارزیابی و سنجش است. تکامل جسمی کودک شامل بخش های جداگانه ای است که در هر یک از آنها کودک می تواند به شیوه ای خاص، کاری را انجام دهد. از زمانی که کودک راه رفتن را فرا می گیرد، ارزیابی چگونگی راه رفتن او اهمیت دارد. آیا او یکی از پاها را در مقابل پای دیگر قرار می دهد؟ طرز راه رفتن او چگونه است؟ آیا قدم هایش را محکم بر می دارد؟

ادامه

چطور با فرزند دخترتان برخورد کنید؟

کودک از زمانی که به دنیا می‌آید، دارای غریزه‌ها و تمایل‌هایی می‌باشد که برخی از آنها، بالقوه ‌هستند و مانند آتش زیرخاکستر به وقت خود، فعلیت پیدا می‌کنند . مانند ثروت‌اندوزی، امورجنسی و …

برخی دیگر از تمایل‌های کودک، بالفعل هستند یعنی پس از تولد، رشد ونمو می‌کنند مانند خوردن، گریه کردن، خوابیدن و …

ادامه

اهمیت تربیت فرزندان از دید امام علی (ع)


تربیت از حیاتی ترین ابعاد زندگی انسان است و در پرتو آن ، انسان به سعادت مطلوب نائل مي‏آید . بزرگ مربی اسلام، علی علیه‏السلام در سخنان دربار خود بارهاوبارها از این امر مهمّ پرده برداشته و آثار و نتائج مثبت تربیت فرزند و پیامدهای منفی بي‏توجهی به آن را بیان داشته‏اند. امّا پیش از بیان دیدگاههای حضرت در این زمینه، مناسب است نوع نگرش و برداشت آن حضرت را از فرزند ارائه نمائیم. بر خلاف برداشت و نگرش برخی افراد كه از فرزند بیشتر به عنوان ابزاری برای پاسخگویی به نیاز عاطفی والدین و نیز عضوی برای تأمین و خدمت به خانواده و مایه فخر و مباهات والدین نگریسته مي‏شود،

ادامه

دعـــــــــــواي ميــــــان فــــــــــرزندان

رقابت و هم چشمي ميان فرزندان يك خانواده، پاسخي طبيعي به داشتن رقيب دائمي در جلب محبت پدر و مادر است. اگر دعواي آنها مهار نشود، روي روابط عاطفي ميان فرزندان اثر مي گذارد و شور و نشاط آنها را از بين مي برد .

ادامه

بهانه گیری کودکان و رفتار مناسب

تربيت كودكان كار دشواري است. به طور مثال پسر بچه اي را مجسم كنيد كه وسط يك فروشگاه شلوغ شروع به پرخاشگري مي كند و جسورانه به والدينش پاسخ مي دهد. در چنين مواقعي حتي والديني كه خيلي در مورد تربيت فرزندشان به خود اطمينان دارند نيز مأيوس و دلسرد مي شوند و به دنبال روش و كلمات مناسبي مي گردند تا كودك خود را آرام كنند. به شما اطمينان ميدهم كه با استفاده از پاره اي روشها مي توانيد در شرايطي كه فرزندتان بدرفتاري ميكند خونسردي خود را حفظ نماييد و شيوه اي مناسب در پيش گيريد، بخصوص هنگامي كه با اين پنج مسئله تربيتي مواجه مي شويد :

ادامه

۱۲ روش برای اینکه فرزندانتان به حرفهای شما گوش کنند

پیش از آنکه به آن دستور دهید, با او ارتباط برقرار کنید.
به چشم های او نگاه کنید تا کاملا توجه خود را به او معطوف کنید به عنوان مثال :”نسرین از تو می خوام کاملا به من نگاه کنی “و یا ” آرین خواهش می کنم کاملا به من گوش بده” باید دقت کنید نگاه کردن به چشم کودک طوری باشد که او تصور این که شما می خواهید او را کنترل کنید نداشته باشد .

ادامه

پوشيدن لباس مارك دار و شخصيت

بروز حالات و واکنش های شدید هیجانی و رفتاری از سوی نوجوان و جوان در این سنین بیش از هر چیز دیگری موجب می شود تا در نظر اطرافیان این حالات ، بد و بحرانی جلوه کند زیرا در دوره نوجوانی به علت تغییر و تحولات درونی که نوجوان در خود احساس می کند ، مانند آتشفشانی است  که در درون خود غوغایی دارد و از آنجا که علت این حالات را به خوبی نمی داند سعی می کند این گونه رفتارهای متنوع را به شکلی توجیه کند. برای رسیدن به چنین توجیهاتی نوجوانان و جوانان به چند دسته(از لحاظ نوع واکنش) تقسیم می شوند:

ادامه

فوت و فن والدین موفق

همه کسانی که فرزند دارند، استرس های ناشی از فرزندپروری را تجربه کرده اند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که کسانی که فرزند دارند بیش از دیگران از عوارض افسردگی رنج می برند. این مطالعه نشان می دهد که والدین در کنار مراقبت از سلامت هیجانی فرزندان خود، به این مراقبت در مورد خودشان نیز نیاز دارند و باید به دنبال جذب حمایت های اجتماعی کافی برای خود و خانواده شان باشند. آنچه در زیر آمده است گام های مهمی است که والدین باید برای این منظور بردارند:

ادامه

بترس، اما خودت را ترسو نخوان

در مورد احساسی که داری لزومی نیست که حس بدی داشته باشی و آنقدر ناراحت شوی که لقب‌های ناشایست را روی خودت بپذیری. بگذار احساساتت بدون اینکه ذهن تو نگران بدنام شدن باشد در وجودت جاری شوند و جلوه‌گری کنند و محو شوند. تو آنها را نظاره کن.

ادامه

خلاقیت چیست؟

بعضی ها فکر می کنند خلاقیت یعنی خلق چیزی از هیچ اما این طور نیست؛ در حقیقت خلاقیت نوعی توانایی در تولید ایده های نو از طریق ترکیب، تغییر و دوباره به کارگیری آنها در یک ترکیب و طرح جدید است. گاهی ممکن است در اثر این ترکیب و تغییر، ایده ای بسیار خلاقانه، برجسته و عالی ظهور کند و گاهی هم یک ایده ساده، خوب و عملی. در هر حال هر دو توانسته اند تأثیر شگفت انگیزی از خود برجای بگذارند. مطمئنم شما هم آرزو کرده اید که جزو آدم های خلاق باشید، نه؟

ادامه

روز پژوهش

 

۲۵ آذر ماه "روز پژوهش" است و این بهانه ای است تا مردم و به ویژه کودکان و نوجوانان، آینده سازان این مرز و بوم را با اهمیت پژوهش در بالا بردن کیفیت زندگی مادی و معنوی ملت ها آشنا سازیم.

ادامه

مقرراتی برای نه گفتن

 

در این حالت فردی که تمایلات و خواسته های خود را ترجیح می‌دهد، ناچار است در مقابل خواسته‌های دیگران مقاومت کند.

براستی چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ ...

پژوهش ها نشان داده است برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، ایجاد رفتار قاطعانه از اهمیت خاصی برخوردار است. به نظر می رسد خیلی از افراد قاطعیت را با رفتارهای پرخاشگرانه و تند اشتباه می گیرند، قاطعیت به معنای پرخاشگری، عصبانیت و حمله کردن به طرف مقابل نیست،

قاطعیت به معنای ایستادن روی خواسته های خود، نشان دادن مخالفت و عدم موافقت با پدیده ای و ماندن روی نیازهای خود بصورت واضح و مشخص است.

ادامه

اغمال خشونت در خانواده

"خشونت" و "تنبيه" در خانواده گاهي تبلور ترس و دلهره است زيرا فرزنداني كه از كودكي فقط آموخته‌اند كه به همه درخواستهاي موجود پاسخ "آري" بدهند و اگر "نه" بگويند در معرض تنبيه قرار مي‌گيرند، در بزرگسالي احتمال آنكه هرگاه "نه" مي‌شنوند ،از ابزار خشونت استفاده كنند بيشتر است ، همانطور كه فرزندان خانواده‌هاي پدرسالار، غالبا يا خشونتگرا هستند و يا از افسردگي رنج مي‌برند

ادامه

دانستنيهايي درباره ژله

دانستنيهايي درباره ژله ژلاتین، نوعی فراورده پروتئینی است که از هیدرولیز جزئی کلاژن تهیه می‌شود. کلاژن را از پوست، استخوان، غضروف و دیگر اتصالات بدن حیوانات استخراج می‌کنند. ژله یا لرزانک نوعی غذای ژل مانند شور یا شیرین است که معمولاً با اضافه نمودن ژلاتین و یا پکتین (ژلاتین گیاهی) تهیه می‌شود.

ادامه

فواید گریه کردن کودکان(از زبان امام صادق

ای مفضّل، از فایده ای که گریه کودکان دارد هم آگاه باش و هم خوب بفهم که در مغز کودکان رطوبتی وجود دارد که اگر بخواهد در آنجا ماندگار شود، هر نوع بیماری و نارسایی مثل نابینایی و غیر آن به او می رسد. اما گریه کودک باعث می شود رطوبت از سر کودک خارج شده و در نتیجه هم بدن و هم چشم او سالم بماند.

ادامه

روش دارو خوردن کودکان

 

 

کودکان از نوجوانان بیشتر نسبت به داروها حساسند و اگر در مقدار و اندازه اشتباه یا زمان نادرست به آنها دارو بدهید می‌تواند برای آنها کاملاً بی‌اثر یا حتی مضر باشد پس به این موارد ساده توجه کنید تا از داروها بهترین نتیجه را بگیرید.

ادامه

جنين چرا و چگونه سقط مي‌شود ؟بارداري با همه مصايب و شيريني‌‌هايش، ممكن است خطراتي هم در پي داشته باشد. بيشتر اين خطرات در سه ماهه اول و سه ماهه سوم اتفاق مي‌افتد. بنابراين بهتر است مادر، در اين دوره يعني سه ماهه اول و سه ماه سوم بيشتر مراقب خود باشد و با مشاهده هر گونه عامل خطر به پزشك خود مراجعه كند.

ادامه

تاثير تصاوير ترسناك تلويزيوني بر رفتار كودكان

روان‌شناسان معتقدند ديدن صحنه‌هايي از خشونت مانند اين رخداد در تلويزيون و يا سايت‌هاي اينترنتي، روي رفتار كودكان اثرات مخرب مشخصي را بر جاي مي‌گذارد. پرفسور <كاسلو> رئيس بيمارستان رواني شهر آتلانتا و استاد دانشگاه پزشكي <ايموري> معتقد است: هنگامي كه كودكان تصاوير ترسناك و يا صحنه‌هايي از تيراندازي را در فيلم‌ها مشاهده مي‌كنند، برخي از آنها در پي انجام موارد مشابه آنها در بازي‌هاي كودكانه خود برمي‌آيند، در حالي كه گروهي ديگر از ديدن چنين صحنه‌هايي نگران، ناراحت و وحشت‌زده مي‌شوند.

ادامه

کودکان عکاسان خوبی هستند!

هر فردی از نظر روحی و جسمی دارای دو نوع سرمایه است: اول سرمایه ای است که نه راه وراثت در اختیارش قرار داده می شود و او از پذیرش آن چاره ای ندارد. دوم اندوخته ای است که با تلاش و کوشش و بهره مندی از زمینه ارثی فراهم می آورد و شخصیت او نیز وابسته به همین دو حیثیت ارثی و اکتسابی می‌باشد.

ادامه

فعالیتهای تابستانی و ناهنجاری بیش فعالی

بهتر است کودکان در فعالیتهای تابستانی شرکت داشته و وقت آزاد کمتری داشته باشند تا از به وجود آمدن دردسر و مشکلات جلوگیری شود...

بنا به گفته‌ی دکتر راشل بارکلی، اگر چه تحقیقات کمی در این باره انجام شده است اما عقل سلیم ما را راهنمایی می‌کند.

ادامه

آزار کودک (قلدری )

اگر کودک شما مورد آزار و اذیت و قلدری دیگران قرار گرفته است، روش هایی وجود دارد که به کمک او بروید تا هرچه بیشتر بر این مشکل غلبه کند و از آثار منفی آن بکاهد. حتی اگر اکنون کودک شما با این مشکل رو به رو نیست، لازم است در این زمینه با او حرف بزنید و او را برای حل چنین مشکلات احتمالی آماده کنید.

ادامه

فرزند 5 ساله ام صبحانه نمی خورد. از چه راهکارهایی می توانم او را به صبحانه خوردن وا دارم؟

 

مهم ترین عامل صبحانه نخوردن کودکان، نداشتن الگوی مناسب خانوادگی است بدین معنا که والدین و خواهر و برادر بزرگ تر، اهمیت چندانی به صبحانه نمی دهند. سعی کنید صبحانه را به صورت گروهی و با آرامی صرف کنید. تکروی اعضای خانواده و شتاب در صرف صبحانه، کودکان را بی رغبت می کند.

ادامه

راهکار از شیر گرفتن کودک چیست؟

از مکان و زمانی معنوی( زیارتگاه، مسجد- روز تولد امامان) آغاز کنید. رو به قبله بنشینید و سوره مبارکه « یس» را تلاوت، و ثواب آن را به روح مقدس حضرت علی اصغر امام حسین(ع) هدیه کنید.

ادامه

 کدام بچه ها بلندقد خواهند شد؟

 یکی از دغدغه های جانبی پدر و مادرها در سن رشد فرزندانشان به قد آنها مربوط می شود. کدام پدر و مادری را سراغ داریدکه دوست داشته باشد فرزندش کوتاه قد بشود؟ در این خصوص اهمیت ژنتیک در رشد قد افراد بر کسی پوشیده نیست اما دانشمندان دریافته اند که کوتاهی قد با عوامل تعجب برانگیزی همچون اختلالات عاطفی و عدم برخورداری از مهر و محبت مادری هم ارتباط دارد. آنها می گویند برخی کودکان پرورشگاهی با نسبت بیشتری در قیاس با بچه های معمولی به کوتاهی قد دچار می شوند.

ادامه

پرحرفی در دنیای کودکانه

آیا می‌دانید كه روند منطقی و درست رشد كودكان از لحاظ دستیابی به مهارت‌های ارتباطی چگونه طی می‌شود؟ كودكان تا قبل از سه سالگی، فقط از طریق حسی ـ حركتی و لامسه نسبت به جهان اطراف خود آگاهی كسب می‌كنند، اما همین كودك پس از سه سالگی می‌تواند جمله بسازد و مفاهیم را متوجه شود و شروع به صحبت كردن كند.

ادامه

5 چیزی که نباید به بچه ها گفت

 

والدین باید به نحوه رفتار و ارتباط خود با فرزندشان توجه بیشتری نشان بدهند . آنها باید در انتخاب کلمات و نحوه بیان آنها دقت کنند و بدانند حرف هایشان مستقیما روی فرزندان تاثیر می گذارد . یک جمله ساده ناامید کننده از سوی والدین می تواند ذهن کودک را مدت ها درگیر کرده و او را سرخورده کند .

ادامه

آیا والدین مدرن، والدین خوبی هستند؟

پسر هفت ساله تان با عجله به سراغتان می آید تا نقاشی تکراری دایناسورش را به شما نشان دهد، درست شبیه همان هایی که چند روز و چند هفته قبل کشیده بود. آیا شما به او می گویید که مراقب رنگ آمیزی بین خطوط باشد یا اینکه قربان صدقه اش می روید و می گویید به به عجب پسر باهوشی! این بهترین دایناسوری است که در تمام عمرم دیده ام؟

ادامه

بچه‌ها از چه سنی بايد در اتاق خودشان بخوابند؟

به هیچ وجه خواباندن کودکان، غیر از سال اول در اتاق والدین توصیه نمی شود و جایز نیست. در سال اول هم فقط به دلیل نشانگان مرگ ناگهانی نوزادان خواباندن شیرخواران در کنار والدین توصیه می شود. البته این خواباندن باید در تخت جداگانه به شکلی که در معرض دید والدین باشد، انجام شود.

ادامه

چگونه فرزندان خود را پای‌بند مقررات کنیم؟


کودکان هم باید در تعیین مقررات و محدودیت ها، حق صحبت داشته باشند. باید فرصتی به آنان داده شود تا آن چه را که فکر و احساس می کنند، بازگو کنند. حتی یک کودک پنج تا شش ساله نیز می تواند با شما صحبت کند و شما را در وضع مقررات منصفانه، کمک کند اما شنیدن حرف های او به این معنا نیست که به طور حتم، به حرفش گوش بدهید و از خواسته های خود پرهیز کنید. البته برخی از محدودیت ها را می توانید به کمک کودکان وضع کنید و برخی دیگر را باید خود مقرر نمایید.

ادامه

بچه هم این قدر پر توقع

 

مادر هزار مغازه را گشت تا این که بالاخره  توانست از یک مغازه در بهترین پاساژ بالاشهر یک بلوز و شلوار شیک برای تولد پسرش خریداری کند. بسیار خوشحال از این خرید به خانه برگشت و هدیه اش را با  بیان هزاران آرزو به فرزندش تقدیم کرد.هنگامی که پسر هدیه را باز کرد، مادر انتظار تشکر و  قدردانی از پسر داشت، اما در کمال نا باوری با این رفتار پسر مواجه شد: این چیه، بعد این همه سال شما متوجه نشدی سلیقه من این طوری نیست، مارک دار هم که نیست، ای کاش به جای این خرید پولش را می دادی تا خودم بهترین را می خریدم ...

ادامه

آموزش سرگرم شدن به کودکان

بچه ها مدتها قبل از پاگذاشتن به دوران بزرگسالي فشار رواني را تجربه مي‏كنند. برخي کودکان مجبورند با مشکلاتي چون کشمکش هاي خانوادگي، طلاق، تغييرات دائمي مدرسه، همسايه ها، توافقات مراقبت از کودک، فشار گروههاي هم سال و بعضي وقت ها حتي با خشونت در خانواده يا جامعه شان دست و پنجه نرم کنند.

ادامه

7 درمان فوری برای سرماخوردگی

آب ریزش بینی، بی حالی، کیپ شدن دماغ و غیره از علائم شایع سرماخوردگی است که احساس ناخوشایند به همه می‌دهد. در این مقاله چند روش سریع برای درمان این علائم ارائه می‌دهیم.

ادامه

با بدخوابی کودکان چه کنیم؟

بی خوابی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانواده ها با فرزندانشان دارند. این مشکل گاهی اوقات می تواند به بچه ها آسیب هایی را نیز وارد کند و بهتر است تا خیلی زود از آن جلوگیری شود.

ادامه

چگونه ذهن نوزاد خود را تربیت کنید

 

پدر و مادر شدن برای هر انسانی شیرین و لذت‌بخش است، به خصوص اگر تجربه اول آن‌ها نیز محسوب شود. برای این‌که لذت این لحظات را صد چندان کنند لازم است شناخت خود را نسبت به مراحل رشد و نمو تازه وارد خود بالا ببرند. آنچه والدین باید در مورد نوزادان خود بدانند این است که همان‌گونه که به تقویت و رشد جسمی نوزاد خود اهمیت می‌دهند لازم است به تقویت و رشد ذهنی آن‌ها نیز توجه كنند که اين مستلزم شناخت کافی نسبت به این امر است. با ما همگام شوید تا مراحل رشد ذهنی کودک را تا ۲سال مورد بررسی قرار دهیم.

ادامه

قفل زبان کودکان را چگونه بگشاییم ؟


- شروع لکنت به طور شایع در سنین 7- 2 سالگی است. معمولاً بعد از 12 سالگی ابتلا به لکنت زبان دیده نمی.شود، مگر در مواردی که سانحه مغزی جدی اتفاق افتاده باشد. لکنت در زمانی که کودک با سرعت زیاد در حال یادگیری زبان است به شکل تدریجی شروع می.شود.

ادامه

ارزش غذایی هلو

درخت هلو از زمان های قدیم در چین وجود داشته و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است . در قرون وسطی از آن بصورت یك داروی

گیاهی استفاده می کردند. درخت هلو درختی است زیبا به بلندی تقریبا 5 متر كه دارای شاخه های زیادی می باشد

ادامه

اهمیت بازی پدران با فرزندان


باید هر دوی شما به عنوان همسر وقتتان را با یكدیگر بگذرانید  
سر ساعت محل كار خود را ترك كنید
سعی كنید تا به موقع كار خود را تمام كنید . از این كه همسرتان از فرزندتان نگهداری می كند سوء‌استفاده نكنید . یك ساعت اضافه در عصر گاه  برای همسرتان كه تمام روز مشغول نگهداری از كودكتان بوده زمان زیادی است

ادامه

مصرف بادام‌زمینی در کودکان زیر یک سال ممنوع

 یک کارشناس تغذیه در یزد گفت: از آن جایی که بادام‌زمینی از مواد غذایی حساسیت‌زاست، مصرف آن برای کودکان زیر یک سال مجاز نیست.

ادامه

فست‌ فود به کبد کودک آسیب می‌رساند

یک کارشناس صنایع غذایی با تاکید بر عدم مصرف فست فود ها در کودکان بیان داشت: فست فودها از نظر مواد مغذی بسیار ضعیف هستند و فقط کالری بالایی دارند و از طرف دیگر؛ زیاده روی در مصرف آنها به کبد آسیب می رساند.

ادامه

وقتی آشپزخانه مطب می‌شود!

 

بعضی وقت‌ها سرماخوردگی یا گریپ آن قدر شدید نیست که نیاز به دکتر داشته باشید و خودتان می‌توانید با برخی از داروهای خانگی درمانش کنید.

ادامه

دانستنیها در مورد سرماخوردگی کودکان

 

نوزادان در فصل پاییز به دلیل متغییر بودن هوا و سرد شدن هوا در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند و به طور کلی سرماخوردگی های شایع در نوزادان را می توان به عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، بینی و گلو نوزاد تقسیم کرد.

ادامه

بازی با کودکان زیر یک سال

زمان بازي با کودکتان فقط زمان بازي و سرگرمي نيست، بلکه زمان آموزش درسهاي زندگي به کودکتان هم مي‌باشد.تازه‌ترين تحقيقات حاکي از آن است که خلق و خو و عادات انسان از دوران جنيني و 2 سال اول زندگي وي ناشي مي‌شود و اين نکته اهميت آموزش و روش صحيح تربيت در سنين ابتدايي تولد کودک را نمايان مي‌سازد.در اين مقاله ما بازيهايي را به شما پيشنهاد مي‌دهيم که علاوه بر سرگرم کردن کودکتان آموزشهايي را در جهت ايجاد خلاقيت و تقويت هوش و افزايش سطح هوشياري کودک دلبند شما فراهم مي‌آورد.

ادامه

خريد كفش براي كودك نوپا !

خريدن كفش براي بسياري از افراد كاري بسيار لذتبخش به شمار مي‌رود، تماشاي مغازه‌ها، پوشيدن كفش‌هاي مطابق مد روز و بالاخره خريد كفش مورد علاقه در واقع نوعي تفريح است. اما خريد كفش براي كودكان نوپا چطور؟ اغلب والدين دوست دارند براي تزيين هم كه شده، براي نوزاد خود كفش بخرند و به محض اين‌كه كودك شروع به چهار دست و پا رفتن يا خزيدن كرد، ده‌ها مدل كفش براي او مي‌خرند. در اين مواقع بهتر است كفش‌هاي نرم را انتخاب كنيد تا نوزاد فقط پا‌هاي خود را حس و احساس تعادل كند. وقتي كودك شروع به راه رفتن كرد از كفش‌هاي محكم‌تر كه نقش محافظتي دارند استفاه كنيد مانند كفش‌هاي كتاني مخصوص كودكان.

ادامه

حمام نوزاد !

استحمام اسفنجي بهترين روش پيشنهاد‌ي براي حمام کرد‌ن نوزاد‌اني است که بند‌ ناف آن‌ها هنوز نيفتاد‌ه و يازخم آن کاملاً خوب نشد‌ه است. براي شستشوي نوزاد‌ با اسفنج به سطح مناسب و پاکيزه‌اي با ارتفاع مناسب نسبت به قد‌ خود‌ احتياج د‌اريد‌، براي اين منظور از سطح کابينت آشپزخانه نيز مي‌توانيد‌ استفاد‌ه کنيد‌. وسايل حمام را د‌ر د‌سترس خود‌ و د‌ر نزد‌يکي سطح حمام کرد‌ن نوزاد‌ قرار د‌هيد‌.

ادامه

وقتی فرزند شما از دنده چپ برمی خیزد !

 

آیا هنگامی که از فرزند خود درباره اتفاقات روزش در مدرسه سوال می کنید، احساس می کند که از او بازجویی می کنید؟ آیا شما می خواهید با زور از آن ها اطلاعات بگیرید؟ نتایج بررسی ها نشان داده است، به کار بردن روش های برقراری ارتباط می تواند به شما کمک کند تا با فرزندان راحت تر ارتباط برقرار کنید. اگر برای سوال هایی مانند این که «امروز چه یاد گرفتی»،«تکلیف شب داری»، «دوست جدیدی پیدا کردی»با جواب کوتاهی مانند بله و خیر مواجه می شوید، جای نگرانی ندارد.

ادامه

شیوه صحیح تربیت کودکان از زبان کارشناسان

 

همه والدین دوست دارند فرزندانشان خوشحال، خوش رفتار و قابل احترام از سوی دیگران باشند.

فرزندانی که بتوانند به راحتی با دیگران تعامل ایجاد کنند. هیچ کس دوست ندارد به داشتن فرزندی بی تربیت متهم شود. روش های موثر آموزش، مسائل تربیتی و کمک گرفتن از مشاور می تواند به بهترین وجه ممکن به والدین در این راستا کمک کند.

ادامه

تاثير بازي در رفع اختلالات رفتاري کودکان

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: بازی شیوه‌ای موثر در رفع اختلالات رفتاری و در مواردی اختلالات عصبی مانند ناخن جویدن کو...

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: بازی شیوه‌ای موثر در رفع اختلالات رفتاری و در مواردی اختلالات عصبی مانند ناخن جویدن کودکان است.

ادامه

كمبود این ویتامین از رشد قدی كودكان می‌كاهد!!

شروع رشد از دوران جنینی آغاز می‌شود. پس باید برای رسیدن به قد بلندتر، از دوران بارداری مراقبت از رشد كودك را آغاز كنیم. در دوران بارداری تغذیه مادر تأثیر زیادی بر قد كودك متولد شده دارد.

ادامه

5 غذايی كه باعث افزايش هوش كودكان می‌شود

بهتر است روز را با تهیه املت خوشمزه با تخم‌مرغ‌های تازه آغاز كنید. تخم مرغ‌های خانگی منبع غنی از چولاین كه باعث گسترش فعالیت مغزی و حافظه می‌شود، هستند و برای كودكان بسیار مفید است. چولاین نوعی ویتامین حلال در آب بوده و جزو گروه ویتامین‌های ب است.

ادامه

آب میوه ای که اشتهای کودکان را افزایش می دهد

مصرف آب مرکبات تازه مانند آب پرتقال در وعده صبحانه می‌تواند اشتهای کودکان بی میل را افزایش دهد.
سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس توانا اظهار داشت: تغذیه دانش‌آموزان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در رژیم غذایی آنها از همه گروه‌های غذایی وجود داشته باشد.

ادامه

میوه ای که باعث یبوست در کودکان می شود


واحد علوم پزشکی ایران، یبوست را در تمام سنین کودکی شایع‌ترین بیماری برشمرد و افزود: علاوه بر علل داخلی و جراحی، وراثت و ژنتیک نیز می‌تواند از علل ایجاد یبوست در کودکان باشد. در خانواده‌هایی که این مشکل بیشتر وجود دارد، احتمال ایجاد آن در کودکان نیز بیشتر خواهد بود.

ادامه

ارتباط حالت تهوع مادر باردار و ضریب هوشی جنین!؟

به نظر می‌رسد حالت تهوع صبحگاهی در دوران بارداری با ترشح هورمونهای مادر در ارتباط است و در نتیجه روی هوش كودك تاثیر می‌گذارد.
ادامه

تربیت چه چیز نیست؟

 

هرگاه سخن از تربیت می شود ناخودآگاه به یاد بایدهاونبایدها می افتیم اما در این نوشتار می خواهیم بگوییم تربیت چه چیزی نیست تا در تعامل با فرزندانمان به آنها توجه داشته باشیم ودر امر تربیت تاثیرگذار وموفق باشیم.

ادامه

رابطه احساسي پدر و فرزند از دوران بارداري شكل مي گيرد


اساس رابطه بين پدر و فرزند در طول دوره بارداري زماني كه جنين در شكم مادر است شكل مي گيرد. سپري كردن بارداري بدون همراهي و يكدلي مرد، براي زن، كاري دشوار است. زن مي تواند مرد را با عمق تغييراتي كه در طول بارداري با آنها روبرو است آشنا كند. به خاطر داشته باشيد، مردان به تنهايي قادر به درك هيچ نشانه اي از علائم بارداري نيستند. اين مشكل به راحتي قابل حل است. درباره اهميت توجه مرد و تاثير آن در سلامت رشد جنين، با او صحبت كنيد. زماني كه مي خواهيد براي پياده روي به بيرون از منزل يا در ملاقات هايي كه با پزشك متخصص داريد، سعي كنيد تا پدر را نيز با خود همراه كنيد.

ادامه

علت و روش های درمان ناخن جویدن در کودکان

 

این عادت تا ۱۰ سالگی به اوج خود می رسد و در مواردی تا ۶۰ درصد کودکان افزایش می یابد. همچنین بیشترین میزان ناخن جویدن در پسران ۱۴ ۱۳ ساله است. ناخن جویدن در دختران حدود ۱۱ سالگی به بیشترین حد خود می رسد. جالب این که تقریباً ۲۰ درصد نوجوانان کماکان درگیر این مشکل هستند و ۲۰ ۱۰ درصد این عده نیز تا بزرگسالی عادت ناخن جویدن را حفظ می کنند.

ادامه

کودکان از یک قرن پیش از کم خوابی رنج می‌برند

 

گروهی از پژوهشگران استرالیایی در بررسی‌های خود نشان دادند که از یک قرن پیش و با آغاز زندگی مدرن، کودکان شب‌ها یک ساعت کمتر می‌خوابند

به گزارش خبرگزاری مهر، 3 محقق دانشگاه جنوب استرالیا در آدلاید دریافتند که از سال 1894 با اختراع برق و لامپ، نور مصنوعی شب‌ها را روشن کرد و به همین علت کتاب‌خوانی قبل از خواب رواج یافت.

ادامه

نقش دوستان و همسالان در اجتماعی شدن كودك


همسالان و دوستان از مهمترین عوامل اجتماعی شدن كودكان و نوجوانان به شمار می آیند. آنها از طرق مختلف بر یكدیگر تأثیر می گذارند و از یكدیگر تأثیر می پذیرند. بسیاری از محققان بر این عامل تأكید دارند و از  آن به عنوان ارتباط افقی یاد كرده اند، یعنی ارتباطی كه در بین افرادی نسبتاً هم سطح از لحاظ سنی، طبقه اجتماعی، تحصیلی، اقتصادی و ... برقرار است.

ادامه

چطور لکه قطره‌ آهن را از روی لباس پاک کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام دادن قطره‌آهن به کودک خود و ممانعت کودک به دلیل مزه ناخوشایند آن، مقداری از آن روی لباس او ریخته و با وجود سعی در از بین بردن آن با مواد مختلف مجبور به دور انداختن آن شده‌اید.

متاسفانه لک قطره‌آهن، به رنگ قهوه‌ای و با چند بار شستشو به صورت نارنجی روی سطح پارچه باقی می‌ماند.

ادامه

کودکان از والدین خود چه انتظاراتی دارند ؟

 

به نیاز های من توجه کنید وپاسخ مناسب بدهید

از من انتظار های بجا ، مناسب وواقع بینانه داشته باشید

انتظارهای خود را با توانائی های من متناسب کنید

ادامه

کودکم اسباب بازی هایش را به دوستانش نمی دهد

آن‌چه که در این مورد گفتنی است، این که هرچقدر سن کودک کمتر باشد به همان اندازه نیز خودمحوری و خودبینی کودک بیشتر می‌شود. کودک اشیای اطراف خود را جزء وجود خود قلمداد می‌کند و نمی‌تواند تحمل کند که دیگری به حیطه وجودی او تجاوز کند.

ادامه

كودكان زير سه سال مهدكودكي آسيب پذيرتر هستند

دكتر شاهين ثمري، دكتراي علوم تربيتي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه آذربايجان‌غربي با اعلام اينكه كودكاني كه قبل از سه سالگي وارد مهدكودك مي‌شوند، بيشتر دچار بيماري‌هاي رواني مي‌شوند، اظهاركرد: دلبستگي، پيوند عاطفي مستحكمي بين كودك و مراقبت‌ كننده است و اساس انطباق اجتماعي و شناختي آتي كودك است.

ادامه

پوشش مادر درمقابل فرزندان پسر؟

بعضی ها فکر می کنند که فرزند ما محرم هستند و نباید جلوی آنها پوشش رعایت بشود . البته این درست است ولی اگر فرزند شما در سن قبل از آموزشگاهی ، قسمتی از بدن شما را ببیند ، آزار نمی بیند ولی از آن عکس می گیرد و بعدا او را آزار می دهد یعنی در زمان بلوغ جنسی . اگر فرزند شما در زمان بلوغ و نوجوانی قسمتی از بدن مادر را ببیند بالفعل او را اذیت می کند و ممکن است که دچار انحرافات اخلاقی بشود . درست است که فرزند شما به شما محرم است ولی باید محدودیتی باشد .

ادامه

پنج خصلت کودکانه

پيامبر خدا (صلي الله عليه وآله): کودکان را به خاطر پنج چيز دوست ميدارم:

اول آن که بسيار مي گريند.

ادامه

کودکان از طریق نقاشی اضطراب خود ‌را برو‌ز می‌دهند‌

یک متخصص آموزش کودکان استثنایی گفت: کودکانی که نمی تواند مشکلات خود را در قالب کلامی منتقل کنند می‌توانند از طریق کشیدن نقاشی تصور خود را از محیط پیرامون به ما انعکاس دهند.

کاوه مقدم در حاشیه نخستین کنگره بین‌المللی اضطراب اظهار کرد: نقاشی درمانی یکی از رویکردهای هنر درمانی است و از تکنیک هنری برای برطرف شدن مشکل بیمار که روانشناختی، حرکتی ، هیجانی و عاطفی است استفاده می‌شود.
 

ادامه

شيوه‌هاي ابراز محبت به کودکان

ا کودکان خود زياد حرف بزنيد و برايشان آواز بخوانيد و داستان بگوييد. کودک را غرق در کلمات کنيد تا ياد بگيرد چگونه پاسخ بدهد و خوب حرف بزند. مي‌توانيد او را روي دوش خودتان سوار کنيد تا با گرمي بدن شما احساس امنيت کند و در عين حال همه چيز اطرافش را ببيند. با او قايم باشک يا دالي موشه بازي کنيد. خودتان را پشت دست‌هاي خودتان و يا پشت درخت پنهان کنيد و يا چيزي روي صورت او بيندازيد و بعد به طور ناگهاني ظاهر شويد البته به طوري که موجب وحشت او نشويد.

ادامه

خطر پوشک در سلامت پوست بچه

 

پرسش های زیادی در مورد نحوه مراقبت از پوست بچه ها وجود دارد، به خصوص اینکه درماتیت پای بچه ناشی از پوشک،مشکل شایعی است و تقریبا تمام کودکان به نوعی دچار درماتیت در ناحیه پوشک می شوند. درماتیت پوشک ممکن است در اثر رطوبت، ادرار یا مواد تحریک آمیز موجود در پوشک یا در اثر حساسیت ایجاد شود. در تمام بچه ها در صورتی که استفاده از پوشک قطع شود،

ادامه

چرا كودك من از حمام کردن بدش مي‏آيد؟

 

اگر مي‌خواهيد كودك شما بدون ايجاد دردسر حمام برود، دست و صورتش را بشويد يا مسواك بزند، بايد قبل از رسيدن زمان اين كارها، بارها و بارها اين مسئله را برايش يادآوري كنيد. كودكان دوست‌ ندارند كه بازي آنها را ناگهان متوقف كنيد و آنها را به حمام ببريد.

ادامه

مامان خدا شبیه چیه ؟

بعضی‌ها خیال می‌کنند خدا شبیه یک پرنده است که آن سوی ستاره‌ها پرواز می‌کند.
برخی نیز فکر می‌کنند خدا شبیه خورشید است و آن طرف دنیا قرار دارد.
افرادی هم خدا را در ذهنشان، به یک پیرمرد ریش‌سفید تشبیه می‌کنند که خانه بزرگی در آسمان دارد.

ادامه

تشويق مؤثر

تشويق بجا و موثر از ابزارهاي بسيار مهم تربيتي محسوب مي‏شودبسياري از اوليا نگران هستند كه تشويق زياد آنها باعث لوس شدن فرزندشان شود ولي كودكان ما از اين بابت نه تنها لوس نمي‏شوند بلكه اعتماد به نفس پيدا مي‏كنند. تنها زماني بايد نگران بود كه تشويق ما صورت رشوه يا باج پيدا كند.از نظر بسياري از والدين، ترتيب به معني ايجاد رفتارهاي مطلوب در كودك و حذف رفتارهاي ناخواسته و گاهي آزار دهنده كودك است.اما، ابزار كار مورد استفاده اوليا در تربيت كودك چيست؟ در مباحث روانشناسي كودك، اين ابزار، توجه يا عدم توجه به رفتارهاي كودك است

ادامه

هرگز ميان فرزندان خود تبعيض قائل نشويد

كارشناسان تربيتي و رواني توصيه مي‏كنند كه بايد به فرزندان شخصيت داد و سعي كرد كه آنها را به يك چشم ديد. اگر چه در كشورهاي در حال توسعه و شرقي هنوز وجودپسر برتر از دختر به چشم پدر و مادرها مي‏آيد و پسر رإپ؛ در بعضي جوامع عقب افتاده و بيسواد عصاي دست پدر مي‏دانند! ولي امروزه با پيشرفت دانش در تمام جهان معلوم شده كه تبعيض گذاشتن بين فرزندان پسر و دختر و يا به دلايلي فرزند اول و يا آخر چه مشكلاتي به وجود مي‏آورد.
ادامه

 با کودک بی ادب چگونه رفتار کنیم؟!

با صرف وقت و توجه به كودك، این فرصت را به فرزندتان می‌دهید كه برای او ارزش قائل هستید. یكی از اساسی‌‌ترین راه‌های نشان‌دادن احترام هم همین است كه به طرف مقابل‌تان گوش دهید و برایش وقت بگذارید. اولین قدم، شنونده خوب بودن است. بهتر است هر چیزی را كه باعث حواس‌پرتی است دور بریزید و تماس چشمی برقرار كنید. به كودك خود یاد دهید كه به خودش مسلط باشد و وقتی شما صحبت می‌كنید به شما توجه كند؛ به همین ترتیب زمانی كه كودكتان نزد شما می‌آید تا با شما صحبت كند، باید سرتان را از روی كتاب بردارید و به او گوش دهید.

علاوه بر این به او یاد دهید كه یك خوش‌صحبت مودب باشد نه اینكه مدام وسط صحبت دیگران بپرد. او باید منتظر باشد تا نوبت حرف زدن او هم برسد. این كار را باید با بازی به كودك یاد دهید. اول با نبایدها شروع كنید؛ او می‌تواند نقش كسی را بازی كند كه مدام وسط حرف دیگران می‌آید. بعد بایدها را انجام دهید و مثلا آنقدر صبر كنید تا كسی كه صحبت می‌كند، حرفش تمام شود. از آنچه طرف مقابل درباره‌اش صحبت كرده از او سؤال كنید.

ادامه

راهنمای تهیه و نگهداری غذای کودک

غذای کودک -  هنگامی که مادری خوراندن غذاهای جامد را به فرزندش شروع می‌کند، در تمام طول روز تب و تاب این را دارد که کدام خوراکی‌ها برای دلبندش دلچسب‌ترند و در رشد و سلامت او نقش مهم‌تری دارند. از سویی بازار تبلیغات موادغذایی انواع و اقسام خوراکی‌های صنعتی را به خانواده‌ها نشان می‌دهند که در حقیقت مجموعه‌ای کهنه از بافت غذایی، طعم‌دهنده، نگهدارنده و رنگ هستند. تهیه مواد غذایی خوشمزه و اشتهاآور در خانه شاید کمی وقت‌گیر باشد اما حاصل این زحمت یک خوراکی سالم، ارزان، مقوی و مغذی خواهد بود. از آنجا که کودک در هر وعده مقدار اندکی غذا می‌خورد تصمیم گرفتیم نحوه تهیه و نگهداری خوراکی‌های کودکان 6 ماه تا یك سال را برای‌تان شرح دهیم، تا غذایی که آماده کرده‌اید هدر نرود و دچار فساد میکروبی نشود.

ادامه

گریه نوزادان را ترجمه کنید

 

گریه نوزادان وضعیتی است که توجه مادر را برای رسیدگی هرچه سریع تر به نوزاد جلب می کند. اما گاهی بچه ها گویی از گریه کردن خسته نمی شوند و مادران درمانده و مستاصل را با سوالات بی پاسخ بسیاری روبه رو می کنند. در این مطلب به نقل از سایت یاهو، اطلاعاتی درباره دلایل گریه کودکان و راهکارهایی برای آرام کردن کودک ارائه شده است.

ادامه

چه زمانی به خواسته کودک نه بگوییم؟

 

یک روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه محبت به فرزند، سن خاصی ندارد و تا پایان عمر باید همراه والدین و فرزندان باشد خاطرنشان کرد:« نحوه برخورد و واكنش والدین در قبال خواسته های کودکان، تعيين مي كند كه كودكی لوس خواهد شد يا نه و اگر نتوانند در مسائل مهم اصولي را حكم فرما نمایند، كودك را لوس خواهند كرد. »

ادامه

من «كنجد» هستم!


خستگي فكري را كاهش مي‏دهم. براي رفع سوزش معده، مرا با نبات بكوبيد و ميل كنيد. قدرت سازندگي من به اندازه گوشت است. از ريشه من براي سياهي و بلند شدن مو استفاده بريد...

ادامه

ارزشی که کمرنگ شده

 

وقتی همه پای حرف های پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان می نشینیم، همه آنها از روزگارانی حرف می زنند كه احترام به بزرگ تر یك اصل اساسی بوده و رعایت نكردن احترام به آنها، گناه بزرگی محسوب می شد كه بعدها فرد می بایست تاوان آن را پس بدهد. به همین خاطر والدین تلاش زیادی برای تربیت صحیح فرزندان خود كرده و آنها را مطابق با الگوها و معیارهای تربیتی خود پرورش می دادند. اما با گسترده تر شدن روابط اجتماعی، وضعیت تربیتی كودكان تغییری اساسی كرد.

ادامه

۳ نکته طلایی برای تحریک کنجکاوی کودکان

 

«خورشید از کجا می آید؟ کجا می رود؟»، «پرنده ها چه جوری آواز می خوانند؟ چه طوری لانه می سازند؟»، «آدم ها چرا می میرند؟»، «چرا نوزاد گریه می کند؟» کودکان هر روز از شما ده ها پرسش می کنند. گرچه این پرسش ها گاهی حوصله تان را سر می برند، بیشتر پدر و مادر ها می دانند که باید به آنها به شیوه های قابل فهم و زبانی ساده توضیح بدهند، چرا که پاسخ های شما نه تنها به کنجکاوی آنها نسبت به بسیاری از پدیده های جهان پاسخ می دهند، بلکه باعث می شوند خوب گوش کردن و چگونگی آموختن یک مطلب علمی را به مرور زمان بیاموزند.

ادامه

انجام این کارها آسیبی به تربیت کودک نمی زند

خیلی ها معتقدند که اگر پسر بچه ای به اندازه کافی بزرگ شده و می تواند راه برود، دیگر نباید او را بغل کرد. اما فکرش را بکنید. او بعدها بزرگتر خواهد شد و قبل از اینکه ما متوجه شویم احساس استقلال خواهد کرد. آن وقت دیگر دست ما را نخواهد گرفت و از خودمان می پرسیم که چرا پسرم با من ارتباط بر قرار نمی کند. پس حالا که پسرتان هنوز کوچک است بغلش کنید و از وجود او لذت برید.

ادامه

خشت اول چون نهد معمار راست

برای این که بچه های با ایمانی داشته باشیم باید از کودکی شروع کنیم
اشتباه نکنید! خیلی از آدم هایی که در سنین جوانی و حتی بزرگسالی روزه نمی گیرند و نماز نمی خوانند آدم های بی اعتقادی نیستند بلکه بیشترشان افرادی هستند که در دوران کودکی آموزش چندانی درباره انجام تکالیف دینی ندیده اند. چه اشکالی دارد بچه هایی که هنوز به سن تکلیف نرسیده اند با ما سحری بخورند و در چیدن سفره افطار کمک مان کنند. کودکی که این قدر برای شریک شدن در مراسم ماه رمضان اشتیاق نشان می دهد و با التماس می خواهد برای سحر بیدارش کنیم. قرار است چند سال بعد مثل خود ما تمام روز را با تشنگی و گرسنگی سر کند و به عبادت مشغول شود. کاری کنیم که وقتی روزه برایش واجب شد. این اشتیاق به معرفت عمیقی تبدیل شده باشد که او را به انجام مسائل دینی پایبند کند.

ادامه

از چه سنی می‌توان بچه‌ها را در خانه تنها گذاشت؟

حتی اگر والدین احساس کنند که فرزندشان آمادگی تنها ماندن در خانه را دارد،‌ توصیـــه می‌شود تا زمانی که خود کودک تمایلی به این کار ندارد و از تنها ماندن راضی نیست، او را در خانه تنها نگذارید. در واقع، خواست و میل کودک در این مورد نقشی تعیین‌کننده دارد.

ادامه

توصیه هایی برای پرورش خلاقیت کودکان

*براي ايجاد سؤالات تازه در ذهن کودکتان ، او را راهنمايي کنيد . آموزش به کودک بايد طوري باشد که او را به طرف پرسشهاي تازه هدايت کند . معلم بايد هنگام جواب دادن به سؤالات کودک ، او را به سمت مهارتهاي جديد سوق دهد و از به کار بردن کلماتي مانند بله،خير،هرگز و امثال آن دوري کند . اين نوع جوابها نمي تواند ارتباط کاملي بين سؤالات کودک و معلومات قبلي او برقرار کند.

ادامه

4 اشتباه تربیتی که پدر و مادر ها مرتکب می شوند

تربیت کردن بچه‌ها، کار درستی است و اتمام حجت کردن، بعضی وقت‌ها، خیلی هم لازم است، اما قرار نیست همیشه، شما دستور بدهید و او هم گوش به فرمان‌تان باشد.

- «همین الان لباست رو بپوش؛ وگرنه اصلا بیرون نمی‌ریم»

- «باشه، پس خونه می‌مونیم!»

ادامه

برخورد با کودکان وابسته

شما ۹ ماه بارد اری را که پشت سر می گذارید  د یگر تصور نمی کنید  این کود ک بعد  از تولد  همین قد ر به شما چسبید ه باشد ، اما این حقیقت د ارد .گاهی کود کان آنقدر به ماد ر وابسته می شوند  که هرگز حاضر نیستند  آغوش او را ترک کنند .

ادامه

روش صحیح حمام کردن نوزاد

استحمام نوزاد، در حفظ سلامتى و رشد او تأثیر بسزایى دارد. کودک پس از هر بار استحمام، نشاط و آرامش خود را به‌دست می آورد، به خوبى شیر مى‌خورد و به راحتى به خواب مى‌رود. همچنین در هنگام استحمام، مادر می تواند بدن کودک را مشاهده کند و از وجود هر گونه التهاب، ورم و یا حالت غیرعادى آگاه شده و در بهبود آن بکوشد.

ادامه

چطور مراقب پوست کودک‌تان باشید؟

پوست بدن نوزادان و کودکان بسیار لطیف تر و آسیب پذیرتر از پوست افراد بزرگسال است. لذا بیشتر باید مراقب بود تا دچار مشکلی نشوند. در این مطلب درباره حفظ سلامت پوست کودکان زیر 3 سال برای شما توصیه هایی داریم.

ادامه

آنچه که نبايد به کودکان گفت

گذاشتن اسم روي بچه ها " لال " یا " بچه بد "

اگر کودکان را نامهايي مانند احمق و تنبل و... بناميد باور مي کنند که داراي اين صفات و خصوصيات است. به علت آسيبي که به کاربردن اين نامهاي منفي به شخصيت بچه ها وارد مي کند اعتماد به نفس او از بين مي برد. اگر کودکي به صفت « زشت » ناميده شود ممکن است از حضور در جمع و بازي با ديگران خودداري کند اگر بگوييد:‌ « کمرو» از ارتباط با همسالان و بزرگترها پرهيز مي کند. چه بايد گفت: با جمله اي مثبت توجه بچه را به رفتاري معطوف کنيد که بايد تغيير دهد. « اين اتاق نامرتب و به هم ريخته است » يا « کاغذ و مدادهايت روي زمين پخش شده و بايد جمع شود.»

ادامه

به جای قصه خواندن برای کودکتان، با او حرف بزنید

1- اجازه دهید کودک صحبت کند.

بسیاری از والدین قرار دادن کودک در مقابل تلویزیون و یا خواندن کتاب و شعر قبل از خواب برای آنان را روش های مناسبی جهت پرورش مهارت کلامی کودک فرض می کنند. باید گفت که این روش ها، روش های مناسبی هستند؛ اما کافی نیستند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده اند کودکانی که قبل از خواب با والدین خود صحبت می کنند، شش برابر بهتر و بیشتر از کودکانی که در هنگام خواب به قصه گوش می دهند و یا تلویزیون تماشا می کنند، سخن می گویند. زیرا ممکن است کودکان، در هنگام صحبت کردن برخی از کلمات را به اشتباه بیان نمایند و یا برداشت اشتباهی از برخی لغات داشته باشند که در اینجا والدین با بیان درست کلمه، باعث خواهند شد که کودک نه تنها تلفظ و معنی درست کلمات را یاد بگیرد؛ بلکه گنجینه لغات او نیز افزایش یابد.

ادامه

وظیفه پدر و مادر عدالت در قبال فرزندان است

پدر ومادر باید عدالت را در همة موارد ـ تربیت، نفقه، محبت ودلسوزی ـ دربارة فرزندانشان رعایت نمایند تا در دل فرزندان به علت بی عدالتی نهال کینه و حسادت و دشمنی کاشته نشود. زیرا دشمنی برادران یوسف با یوسف به همین خاطر بود که متوجه شدند پدرشان یعقوب یوسف را بیشتر از آنان دوست دارد. لذا با او دشمن شدند و نسبت به او حسد ورزیدند و طرح قتل او را پیاده کردند، چنانکه الله ذوالجلال می‌فرماید: (إِذْ قَالُوا لَيُوسُفُ وَأَخُوهُ أَحَبُّ إِلَى أَبِينَا مِنَّا وَنَحْنُ عُصْبَةٌ إِنَّ أَبَانَا لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ (8) اقْتُلُوا يُوسُفَ أَوِ اطْرَحُوهُ أَرْضًا يَخْلُ لَكُمْ وَجْهُ أَبِيكُمْ وَتَكُونُوا مِنْ بَعْدِهِ قَوْمًا صَالِحِينَ )[یوسف: 8-9]. ترجمه: «هنگامی که (برادران پدری یوسف) گفتند: یوسف و برادرش (بنیامین که از یک مادرند) نزد پدرمان از ما محبوبترند، در حالی که ما گروه نیرومندی هستیم (و از آن دو برای پدر سودمندتر می‌باشیم) مسلماً پدرمان در اشتباه روشنی است».

ادامه

عامل قد كشيدن در كودكان چيست؟

  عنصر روی اساساً به سوخت و ساز مرتبط است. دیده شده است كه مكمل روی تأثیر مثبتی بر رشد كودكان دچار كوتاه قدی تغذیه ای داشته است.

ادامه

فرزندان و اينترنت

آيا کودکان تان در آغاز ارتباط با اينترنت قرار دارند يا تجربه ي کار با وب را دارند؟ در هر صورت شما مي توانيد آنها را در استفاده از اينترنت، همچنان که رشد مي کنند و در گروه هاي سني متفاوتي قرار مي گيرند، راهنمايي کنيد.

اين مقاله به شما کمک مي کند که بفهميد که کودکان در سنين مختلف از اينترنت چه استفاده هايي مي کنند. بنابراين شما مي توانيد درباره ي آنچه که بهبود امنيت کودکان تان در استفاده از اينترنت کمک مي کند، بيشتر بياموزيد.

ادامه

10 اشتباه رايج والدين در برخورد با نوجوانان


نوجواني دوراني است که مي توان از آن هراس داشت يا آن را به خوبي پشت سر گذاشت. طي اين دوران همه چيز افراد عوض مي شود. بدن شان، ارزش هاي شان و تصوير ذهني که نسبت به خود دارند. نوجوان ديگر دلش نمي خواهد با او مثل يک کودک رفتار کنند، از طرفي نسبت به آينده هم احساس ناامني مي کند. اين احساس در بعضي از نوجوانان موجب سرخوردگي، گوشه گيري، خشم و عزت نفس پايين مي شود و اين اطرافيان او هستند که بايد عواقب رفتارهاي او را تحمل کنند. رفتار والدين مي تواند شرايط را بدتر کند. در اين جا به بررسي ده اشتباه رايجي که والدين مرتکب مي شوند مي پردازيم.

ادامه

كمك به پيشرفت تخيل كودك

 

هركاري كه شما به همراه كودك خود انجام دهيد، از بازي كردن تا خوردن و راه رفتن و كتاب يا شعر و آواز خواندن، به مغز او كمك مي كند تا فعاليت بيشتري انجام دهد.
ادامه

وقتي فرزندانمان باهم دعوا مي کنند چه کنيم؟

دعواي فرزندان براي خانواده هاي چند فرزندي چيز عجيب و غريبي نيست. هيچ پدر و مادري نمي توانند ادعا کند که فرزندانشان هيچ وقت با هم دعوا نکرده اند. اين مشکل اجتناب ناپذير است اما بسياري از ما والدين نمي دانيم با اين مشکل چطور برخورد کنيم. گاهي سر هر دو داد مي زنيم «بس کنيد!»، گاهي طرف فرزند بزرگ تر را مي گيريم و گاهي او را محکوم مي کنيم و از فرزند کوچک دفاع مي کنيم. بعد هم نمي توانيم پيش بيني کنيم که در فضاهاي بزرگ تري مثل مدرسه و جامعه چه اتفاقي براي آنها خواهد افتاد.

ادامه

والدین تاثیرگذار ترین افراد در تربیت کودک

در ۲سال اول زندگی، کودک کاملا به مادر وابسته است؛ نیازهای کودک فقط توسط مادر برآورده می شود و پدر ها معمولا تنها شاهد بزرگ شدن کودک هستند و نهایت مسئولیت و کمک شان، در ارتباط با کارهای کودک، به طور غیرمستقیم و از طریق توجه به مادر و کمک کردن به او خواهد بود. با بزرگ تر شدن کودک و رشد شناختی و شخصیتی او اما نیاز دیگری هم به نیاز های ابتدایی او اضافه می شود؛ نیاز به تربیت و آموزش از ساده ترین رفتارها مانند استفاده از دستشویی گرفته تا حرف زدن و بازی کردن.

 در جامعه مدرن امروزی، عملا بعد از رسیدن کودک به سن مدرسه و ارتباط با دیگر همسالان، کودک بسیاری از آموزش ها را از معلمان، مدرسه، همسالان و حتی رسانه هایی مانند تلویزیون یاد می گیرد اما تا قبل از مدرسه، کودکی که تنها با والدین خود ارتباط دارد هم نیاز به آموزش و تربیت دارد اما واقعا وظیفه اصلی تربیت کودک برعهده کیست؟

ادامه

برای بچه هایمان موبایل و لپ تاپ بخریم یا نخریم؟

در زمان کودکی پدر و مادرهای امروزی، داشتن یک دوچرخه یا اتاق خصوصی از بزرگ ترین خواسته های فرزندان از والدین بود ولی امروز با وجودی که اوضاع اقتصادی در هیچ جای دنیا چندان تعریفی ندارد، والدین به جای آموزش ساختن با امکانات موجود به فرزندان تلاش می کنند تمام خواسته های فرزندان شان را تامین کنند. همه گیر شدن مصرف برخی کالاها، تقلید و چشم و هم چشمی نیز از سوی دیگر به زیاده خواهی های فرزندان دامن می زند.

ادامه

نقش پدر مهم‌تر است يا مادر؟

چند سال اول زندگي كودك شخصيت او را شكل مي دهد و او در اين سال ها كنار والدين است
 

در 2سال اول زندگي، كودك كاملا به مادر وابسته است؛ نيازهاي كودك فقط توسط مادر برآورده مي‌شود و پدر‌ها معمولا تنها شاهد بزرگ‌شدن كودك هستند و نهايت مسئوليت و كمك‌شان، در ارتباط با كارهاي كودك، به‌طور غيرمستقيم و از طريق توجه به مادر و كمك‌كردن به او خواهد بود. با بزرگ‌تر‌شدن كودك و رشد شناختي و شخصيتي او اما نياز ديگري هم به نياز‌هاي ابتدايي او اضافه مي‌شود؛ نياز به تربيت و آموزش از ساده‌ترين رفتارها مانند استفاده از دستشويي گرفته تا حرف زدن و بازي كردن.

ادامه

4 حقیقت درباره بدغذایی بچه‌ها


متاسفانه در بسیاری از موارد، تصور والدین از خوب یا بد غذاخوردن فرزندانشان با داده‌های علمی و واقعی،‌ همخوانی ندارد

 

معمولا مسیری که بچه‌ها در روند رشد و سرعت وزن‌گیری و افزایش قد طی می‌کنند با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان روند رشد بچه‌ای را حتی با بچه دیگری که همسن و سال خودش است هم مقایسه کرد. به‌طور طبیعی وزن بچه‌ها از بدو تولد تا 5 یا 6 ماهگی حدودا 2 برابر می‌شود...

 

با افزودن غذاهای کمکی به برنامه ‌غذایی روزانه البته در کنار شیر مادر، وزن شیرخواران در سال اول تا 3 برابر وزن تولدشان هم می‌رسد. در پایان سال اول زندگی می‌توان انتظار 25 تا 30 سانتی‌متر افزایش قد را هم از کودکان داشت که این افزایش قد و وزن در سال اول نشان‌دهنده نیاز بچه به موادمغذی مناسب است. درباره بدغذایی بچه‌ها، توجه به 4 نکته زیر ضروری است.

ادامه

5 مشکل کودکان در تعطيلات عيد

اينکه والدين امروزي، از نظر تحصيلات و اطلاعات در سطح مطلوبي قرار دارند اما گاهي در مواجه شدن با کودکان خود نمي‌دانند چه بايد بکنند و از اينکه فرزندشان هميشه آن‌طور که آنها مي‌خواهند، رفتار نمي‌کند، احساس درماندگي و عجز مي‌کنند. در ايام نوروز احتمالا مهمان داريد و يا به مهماني و سفر مي‌رويد....

بچه‌ها هم اين موقعيت خاص را مغتنم مي‌شمارند تا از روال عادي و قوانين لازم‌الاجرايي که براي‌شان درنظر گرفته‌ايد فرار کنند. شايد همين حالا آهي بکشيد و روزهاي تعطيل نوروز پارسال و اعصاب خوردي‌هاي‌تان را مرور کنيد: «علي، صاف بشين!... پاتو نگذار رو ميز!... يک دونه شيريني بردار!... مريم، سلام کن... چرا پسته‌ها را از توي آجيل جدا مي‌کني؟ و...» ما اين مشکلات را با دکتر ميترا حکيم‌شوشتري، فوق‌تخصص روان‌پزشکي کودکان در ميان گذاشتيم که براي‌مان راه‌حل‌هاي مناسبي ارايه دهند.

ادامه

اگر فرزند دوم را در راه دارید این مطلب را از دست ندهید

در هنگام ورود نوزاد و فرزند دوم، مشکلاتي براي فرزند اول به وجود خواهد آمد که از دست والدين خارج است اما با دانستن و آگاهي نسبت به اين واکنش‌ها مي‌توان آنها را به موقع شناخت و برخورد مناسب را جهت کاهش واکنش‌هاي کودک اول به کار برد.

ادامه

دیابت در کودکان


در میان بیماری‌های گوناگونی كه می‌تواند كودك را تهدید كند، برخی بیماری‌ها قابل پیشگیری نیست و تنها بعد از بروز علائم می‌توان به‌وجود آن بیماری در بدن كودك پی‌برد. دیابت یكی از این بیماری‌هاست؛ بیماری بسیار خطرناكی كه گاهی آن را «بیماری خاموش» لقب می‌دهند.
در میان بیماری‌های گوناگونی كه می‌تواند كودك را تهدید كند، برخی بیماری‌ها قابل پیشگیری نیست و تنها بعد از بروز علائم می‌توان به‌وجود آن بیماری در بدن كودك پی‌برد. دیابت یكی از این بیماری‌هاست؛ بیماری بسیار خطرناكی كه گاهی آن را «بیماری خاموش» لقب می‌دهند.
در مورد این بیماری تشخیص زود هنگام كمك بسیار زیادی به پیشگیری از بروز برخی علائم می‌كند. زمانی كه مشخص می‌شود كودك به این بیماری مبتلاست، یك تیم پزشكی اعم از متخصص غدد، متخصص اطفال، متخصص تغذیه و روان‌شناس باید به كودك كمك كنند تا بتواند سبك زندگی‌اش را با این بیماری منطبق كند. دكتر شكور امیدی، دكترای ایمونولوژی و آلرژی از دانشگاه تهران و بنیانگذار انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی درباره این بیماری و راهكارهای زندگی بهتر برای این بیماران بیشتر توضیح می‌دهد.

ادامه

با كودكان لوس چه کنیم؟

هر خانواده‌‌ای در ارتباط‌ با فرزندان‌ شیوه‌ خاص‌ تربیتی خود را دارد. كودكان‌ براساس‌ اینكه در سال‌های‌ اولیه‌ زندگی‌ چگونه‌ تربیت‌ شوند و آموزش‌ ببینند، سبك‌ خاص‌ رفتاری‌ پیدا می‌كنند. این‌ سبك‌ رفتاری‌، الگویی‌ تقریبا ثابت‌ و دایمی ‌برای‌ آنها به ‌‌وجود می‌آورد و تعیین‌‌كننده نحوه‌ ارتباطات‌ و برخوردهای‌ آنان نیز هست. یكی‌ از سبك‌های‌ غلط‌ رفتاری‌ كودكان، ناتوانی‌ در ایجاد و برقراری‌ رابطه‌ سالم‌ با همسالان‌ است؛ یعنی‌ كودكانی‌ وجود دارند كه‌ راه‌های‌ برقراری‌ ارتباط‌ سالم‌ را نمی‌دانند. این‌ گروه‌ از كودكان‌ گاه تحت‌ عنوان‌ «كودكان‌ لوس» نامگذاری‌ می‌شوند.

یكی‌ از دلایل‌ به اصطلاح لوس‌ شدن‌ كودكان‌ روش‌های‌ غیرقابل‌ قبول‌ والدین‌ به‌ لحاظ‌ تربیتی‌ است. والدین‌ محبت‌‌كننده افراطی‌ كه‌ معیارهای‌ تربیتی‌ و روش‌های‌ یادگیری‌ را در نظر نمی‌گیرند، صرفا با محبت‌های زیاد‌ مانع‌ اجتماعی ‌شدن‌ رفتارهای‌ كودكان‌ می‌شوند. چنین‌ كودكانی‌ معنای‌ صبر و تحمل‌ را در زندگی‌ نمی‌آموزند و انسان‌هایی‌ عجول‌ و شخصیت‌هایی‌ متزلزل‌ بار خواهند آمد.

ادامه

برخی باورهای غلط در زمینه تربیت کودکان

  برخی از باورهای غلط در زمینه تربیت کودکان موجب بروز مشکلاتی در روابط کودک و والدین می شود که این نکته ها را باید والدین توجه کنند.

دکتر مهدیه وزیریان، متخصص اعصاب و روان، روانپزشک  عنوان کرد: شایان ذکر است که بعضی از باورها در زمینه تربیت کودکان می تواند بسیار مخرب بوده و باعث بروز مشکلات در روابط والدین و کودکان شود که به آنها اشاره می کنیم.

ادامه

کلیدهای اصلی تربیت کودک و نوجوان

تربیت فرزندان به خصوص در سنین کودکی اهمیت ویژه ای دارد. در این سنین والدین اولین و در دسترس ترین الگوی عملی کودک هستند و بیشتر از گفتار، رفتار آن ها، برای کودک الگوست. والدین باید بستر تربیت صحیح کودک را فراهم سازند تا او ضمن حرف شنوی از والدین ، مستقل، خلاق و با اعتماد به نفس پرورش یابد.

جلب اعتماد کودک و نوجوان یکی از موضوعاتی است که نباید والدین از آن غفلت کنند اگر کودک به والدین خود اعتماد داشته باشد احساس امنیت خواهد کرد.احساس امنیت نیز زمینه شکوفایی استعدادهای کودک و نوجوان را فراهم می کند. در این باره با یکی از روان پزشکان کودک و نوجوان گفت و گو کردیم که ماحصل آن در ادامه مطلب می آید.

ادامه

رضاي الهي

حضرت رضا (علیه السلام)در یازدهم ذیقعدﺓ الحرام سال 148 هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند. از قول مادر ایشان نقل شده است که: "هنگامی‌که به حضرتش حامله شدم به هیچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌کردم و وقتی به خواب می‌رفتم، صدای تسبیح و تمجید حق تعالی و ذکر "لااله‌الاالله" را از شکم خود می‌شنیدم، اما چون بیدار می‌شدم دیگر صدایی بگوش نمی‌رسید. هنگامی‌که وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمین نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند کرد و لبانش را تکان می‌داد؛ گویی چیزی می‌گفت.

ادامه

چگونه به کودکان طلاق کمک کنیم؟

وقتی استحکام روابط زناشویی از بین می رود و زن و مرد دچار ناسازگاری های همه جانبه می شوند، راهی جز جدایی باقی نمی ماند

ادامه

كريمه اهل بيت

آیتــی از خـــداست معصــومه (س)       لطف بی انتهـاست معصــومه (س)

پرتویـــــی از تلالـــــوء زهـــــرا (س)       گوهـــری پر بهاست معصـومه (س)

ادامه

خشونت بين فرزندان و وظيفه والدين

مشاجره و نزاع بين فرزندان يك خانه بقدرى شايع است كه اكثر والدين آن را امرى عادى مى پندارند. اكثر والدين معتقدند، اين نزاع ها خيلى زود تمام مى شود و بچه ها دوباره با هم دوست شده و بازى مى كنند اما آيا اين سهل انگارى ها در تربيت فرزندان اثرات مخربى بر روح و روان و حتى جسم كودكان نمى گذارد .

ادامه

از تحميل سليقه در انتخاب غذاي كودكان پرهيز كنيد

يك فوق تخصص كودكان گفت: والدين بايد از تحميل سليقه خود در انتخاب غذا براي كودك خودداري كنند و به كودك اجازه دهند از بين غذاهاي متنوع، غذاي مورد علاقه خود را انتخاب كند  به اين نكات بايد توجه كرد كه ..

ادامه

قصه گفتن براي تكامل مغز نوزاد لازم است

قصه گفتن را براي تكامل مغز نوزادان و كودكان لازم مي دانند و مي‌گويند: با قصه‌گويي ، علاوه بر شناساندن صداي والدين ، صحبت كردن براي كودك راحت مي‌شود و كلمات را صحيح و كامل ادا مي‌كند

ادامه

برای کودکتان کتاب بخوانید، حتی قبل از تولد

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا باید برای کودکان کتاب خواند. درست است که کودک مفهوم همه حرف های شما را درک نمی کند اما آیا تا زمانی که بتواند صحبت های شما را بفهمد، نباید با او سخن بگویید

ادامه

چطور به فرزندان خود احترام گذاشتن را بیاموزیم؟


احترام گذاشتن پدیده شگفت انگیزی است و یک ویژگی اکتسابی است که باید در طول زندگی فرا گرفته شود. یک اصل نیز در این ارتباط وجود دارد و آن اینکه اگر کسی می‌خواهد مورد احترام دیگران واقع شود باید به دیگران احترام بگذارد

ادامه

وقتي بچه‌ها مي‌ترسند، چه کار کنيم؟

به‌نظر شما تا چه سني مي‌توان ترس‌هاي کودک را ناديده گرفت؟ آيا ترس مقتضاي سن کودک است؟ حتما کودک شما هم با ترس‌هايي مواجه است؛ ترس از افراد غريبه، تاريکي، حيوانات، توفان يا هر چيز متفاوت و جديد.

ادامه

ترس های شبانه کودکان

ترس های شبانه در میان کودکان رایج است و بر طبق آمار حدود ۱۵ درصد از کودکان کم سن و سال تر هر از گاهی دچار آن می شوند. هر چند این ترس ها بیشتر در میان کودکان ۲ تا ۶ ساله متداول است ، ولی تقریباً در هر سنی مشاهده می شود.
 

ادامه

بچه ای 8 ماهه دارم چکنم تا لوس نشودو...

دوست عزیز، بچه ها در این سنین لوس نمی شوند. وقتی کودک لوس می شد که بتواند در مورد رفتار خود فکر کند

ادامه

کودکان را با ورزش مانوس کنیم

 
کودکان به رشته های مختلف ورزشی علاقه مند هستند و والدین باید آنها را برای ورزش کردن تشویق کنند اما این کار باید با احتیاط صورت گیرد.
 

ادامه

مسئولیت را چگونه به كودكان بیاموزیم ؟

در پاسخ به اینسوال راه های متعددی  را می توانیم عرضه كنیم كه اهم آنها عبارت اند از :

ادامه

کنترل بازی های رایانه ای بر کودکان

بسیاری از متخصصین معتقدند كه بهتر است كودكان زیر ۳ سال اصلا با كامپیوتر و بازیهای ویدیویی آشنا نشوند

ادامه

آیا کودک شما هم گاز می گیرد؟!

 
بیشتر کودکان کوچکتر از ۳ سال اطرافیان خود را حداقل یک مرتبه گاز می گیرند. بیشتر همین کودکان این عادت خود را به خودی خود از دست می دهند. اما اگر این عادت بعد از سن ۳ سالگی هنوز ادامه یابد و مرتبا تکرار شود نیاز به توجه و درمان دارد.
 

ادامه

عزیزم دستتو تو بینی ات نکن!

هیچ کودکی نیست که از فاصله یک تا شش سالگی (خصوصاً بین دو تا چهار سالگی) برای مدتی این کار را تکرار نکند

ادامه

وقتي کودک حسود مي شود...

حتما شما هم با کودکاني برخورد کرده ايد که از تولد نوزاد بعد از خودشان يا حتي از توجه والدينشان به کودک ديگري ناراحت مي شوند و اين ناراحتي را به اشکال مختلفي نشان مي دهند؛ روان شناسان از اين حالات با عنوان حسادت ياد مي کنند.

ادامه

۷ پیشنهاد برای سازماندهی کاردستی های کودکان

  
در مدرسه، کودکان برای خلق آثار، کشیدن، رنگ کردن، نقاشی کردن و ساختن مورد تشویق قرار می گیرند.
 

ادامه

ترس کودکان از حمام کردن را چگونه کاهش دهیم؟

در سنین مختلف ممکن است کودکان ترس از آب یا حمام رفتن داشته باشند. گاهی اوقات این ترس در شیرخواران وجود دارد که خیلی راحت توصیه می شود از کلاه های لبه داری که مخصوص حمام کردن شیرخواران است استفاده شود تا حداقل آب وارد چشم و دهان شان شود و راحت تر حمام کردن را تحمل کنند

ادامه

بعد از تولد نوزاد نارس چه بايد کرد؟

حدود 8 تا 10 درصد نوزادان متولدشده، نارس هستند (قبل از هفته37  بارداري متولد شده اند). با توجه به اينکه بسياري از اين نوزادان قبل از اينکه آمادگي کامل براي زندگي خارج رحمي پيدا کنند متولد مي شوند، دچار مشکلاتي خواهند شد و به همين علت احتياج به توجه خاص پزشکي و کمک فوري بعد از زايمان دارند.
 

ادامه

اسباب بازیهای کهنه کودک را چه کار کنیم

    
روزی مادربزرگی به دیدن نوه اش آمد . برای او یک خرس پاندا خریده بود . مادر بزرگ به مادر نوه اش گفت : « حالا می توانی خرس قدیمی واز قیافه افتاده و کهنه را توی سطل اشغال بیاندازی ! »

ادامه

برو روی تختت بخواب!

بچه ها همیشه دوست دارند تا هنگام خواب در آغوش گرم پدر و مادر و کنار آنها باشند.
 

ادامه

استقبال از کارنامه فرزندان

محروميت و تحريم از علايق، از توجه فراگيرندگان به علم آموزي مي کاهد و خسارت هاي جبران ناپذيري در افراد ايجاد مي نمايد.

ادامه

پرورش کودکان مودب

 
اگر در آموختن ادب به کودک خود اهمال کرده باشيد بايد يک موضوع مهم را بدانيد: هيچکس دوست ندارد با چنين کودکاني نشست و برخاست کند!

ادامه

مواظب رنگ اسباب بازی کودکان خود باشید

والدین باید هنگام خرید اسباب بازی‌های رنگی این محصولات را از نظر رنگ پس دادن امتحان کنند
 

ادامه

مواظب رنگ اسباب بازی کودکان خود باشید

والدین باید هنگام خرید اسباب بازی‌های رنگی این محصولات را از نظر رنگ پس دادن امتحان کنند
 

ادامه

ایا کودک شما کوتاه قد است ؟

چرا کودک من قد نمی کشد؟ چه باید کرد ؟ آیا با تغییر تغذیه این رشد بیشتر می شود ؟ اما چه تغذیه ای ؟
 

ادامه

چه زمان و چگونه بايد كودك را از شير گرفت؟

 زمان از شير گرفتن در كشورهاي مختلف متفاوت است و آخرين اطلاعات و توصيه ها سنين 2تا 4 سالگي را پيشنهاد مي كنند

ادامه

روشهای درمان سرماخوردگی در شیرخواران و کودکان
سرماخوردگی، شایعترین عفونت تنفسی در شیرخواران و کودکان است که علاوه بر بینی و حلق، سینوسها و گوش میانی نیز غالبا ملتهب می شوندادامه

آشنا کردن کودکان با ماه محرم

فرزند پروری یکی از پیچیده ترین و در عین حال جذابترین مسئولیت والدین بوده و هست  . اگر چه توجه به پرورش علمی و جسمی آنان غیر قابل اجتناب بوده و روز به روز به دامنه و ضرورت آن افزوده می شود

ادامه

مراقب خفگی کودک تان باشید

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد گرچه شمار کودکان کم‌ سنی که پس از بلعیدن اجسام دچار خفگی می‌شوند، نسبتا پایین است، اما به دلیل خطر مرگ ناشی از خفگی، این موضوع باید جدی گرفته شود.

ادامه

شیردادن شبانه باعث پوسیدگی دندان کودکان می شود

درصد بالایی از پوسیدگی دندانی کودکان به علت شیردادن در هنگام شب اتفاق می افتد چرا که شیر معمولا درمحیط دهان باقی می ماند و موجب پوسیده شدن دندان ها می شود.
 

ادامه

یوگا برای کودکان (۲ الی ۱۴ سال)

یوگا برای کودکان فعالیتی مناسب و نشاط آور است که می تواند بخشی از کمبودهای فعالیتهای بدنی کودکان را جبران نماید. یوگا بر روی تمام قسمت های بدن کار می کند و برای تمام کودکان در هر سن و با هر توانایی بدنی مناسب است

ادامه

چگونه کودکی صبور و شکیبا داشته باشیم؟

کودک باید بداند، که به مردم تمامی‌نژادها و رنگها و عقاید افراد مختلف احترام بگذارد و به خاطر اتفاقهای میان انسانها، رفتار ناهنجار نداشته باشد.
 

ادامه

آشنا کردن کودکان با ماه محرم

فرزند پروری یکی از پیچیده ترین و در عین حال جذابترین مسئولیت والدین بوده و هست 

ادامه

برای تغییر رفتار کودکان چه باید کرد؟

رفتار طبیعی کودکان به سن، شخصیت و میزان رشد جسمی و احساسی او بستگی دارد. رفتار کودک اگر با انتظارات خانواده همخوانی نداشته باشد یا از هم گسیخته باشد، توام با مشکل است

ادامه

روشهایی بسیار ساده برای داشتن نوزادی آرام

بسیاری از پدران و مادرانی که در نخستین تجربه فرزندداری خود به سر می‌برند از بی‌قراری و نا‌آرامی‌های نوزاد خود گله دارند و این مسئله حتی باعث ترس و وحشت و گاهی نیز عصبی شدن آنها می‌شود

ادامه

خویشتن داری را به فرزندان خود آموزش دهیم

بعضی مواقع کج خلقی ها و سرکشی های فرزندانی که خویشتن دار نیستند، حتی صبورترین والدین را هم آزار داده و باعث می شود که از کوره در بروند

ادامه

در نبود من چه کسی از کودکم مراقبت می کند؟

نگهداری کودک در خانه و مراقبت از او توسط مادربزرگ، پدر یا پرستار... در زمان غیبت مادر احساس امنیت بیشتری به طفل می دهد در حالی که همراه بودن طفل با مادر یا نگهداری او در مهد کودک، تغذیه از پستان را ممکن می سازد.
 

ادامه

چرا برخي کودکان ناخن هايشان را ميجوند؟

آيا فرزندتان هر روز ناخن هايش را با ولع به دندان مي گيرد؟ جويدن ناخن نشانه اي از بيماري است که مي تواند علل متفاوتي داشته باشد.

ادامه

ده توصيه بهداشت غذاي كودك

رعايت اصول بهداشتي براي تهيه غذاي کودک به حفظ سلامت او کمک مي کند . رعايت اين نکات مانع از ورود ميکرب ها و مواد آلوده کننده به غذاي کودک شده و از ابتلا او به بيماري هايي مانند اسهال جلوگيري مي کند.با به کار گرفتن اين توصيه ها غذاي سالمي از نظر بهداشتي براي کودک خود تهيه کنيد
 

ادامه

بازي با كودكان 2 تا 3 ساله

روبه‌روي كودكتان با كمي فاصله روي زمين بنشينيد؛ طوري كه او بتواند كاملا صورت شما را ببيند.

ادامه

كودكان آينه رفتار شما هستند

باور داشته باشيد يا نه، هر كودكي حتي آنها كه اذيت مي‏كنند، هر روز كار خوب هم انجام مي‏دهند.بايد قبول كرد كه در مورد بعضي كودكان ديدن اين نكات مشكل بوده، ولي بعنوان پدر و مادري دوست داشتني و وظيفه شناس بايد دقت كنيم تا اين‏ها را ببينيم

ادامه

بهترین فاصله بین دو بارداری

خیلی اوقات مادرانی را می ‌بینیم، در حالی که هنوز آثار خستگی جسمی و روحی ناشی از زایمان و مراقبت از فرزند اول در چهره‌شان نمایان است، فرزند دوم را باردار می ‌شوند

ادامه

چگونه با بچه های بیش فعال برخورد کنیم؟

امروزه همه ما گاهی با افرادی برخورد می‌کنیم که بدون هیچ محرکی از کوره درمی‌روند، به هم پرخاش می‌کنند، کارهایشان را نیمه‌کاره رها می‌کنند و از این شاخه به شاخه دیگر می‌پرند، تحمل حرف کسی را ندارند و اکثرا بی‌قرارند

ادامه

ضرورت و اهمیت کتاب خوانی برای کودکان

 
لذت شنیدن قصه ها و مطالب خوب، کم تر از لذت خواندن آن ها نیست! این مسئله به ویژه برای کودکان پیش دبستانی از اهمیتی ویژه برخوردار است. زیرا قصه خوانی برای آنان، زمینه های علاقه مند شدن آن ها به کتاب خوانی را فراهم می سازد.
 

ادامه

وقتی فرزند شما از دنده چپ برمی خیزد

آیا هنگامی که از فرزند خود درباره اتفاقات روزش در مدرسه سوال می کنید، احساس می کند که از او بازجویی می کنید؟ آیا شما می خواهید با زور از آن ها اطلاعات بگیرید؟ نتایج بررسی ها نشان داده است، به کار بردن روش های برقراری ارتباط می تواند به شما کمک کند تا با فرزندان راحت تر ارتباط برقرار کنید

ادامه

رویارویی کودکان خردسال با داغ دیدگی عزیزان

کودکان به طور کلی نمی توانند بیاموزند چگونه با مساله مرگ کنار بیایند. شاید علتش آن باشد که بزرگترها پاسخ های لا زم را به آنان نمی دهند یا رفتارهای درستی را در این مورد ابراز نمی دارند.

ادامه

کدام سالمتر است؟

خوردن غذا به ما انرژی می دهد و باعث می شود که ما رشد کنیم و بزرگ شویم. همچنین باعث می شود ما سلامت زندگی کنیم

ادامه

چرا كودك شما لوس می‌شود؟

باید تجربه‌اش كنی تا بدانی وجودیك فرزند دختر یا پسر چه موهبتی است كه خداوند به تو عطا كرده است اما

ادامه

توصیه های طبی برای خرید کفش کودک

پیش از انتخاب کفش مناسب برای نوپایان، بهتر است پای آنها توسط متخصص مربوطه معاینه شود تا معلوم شود اختلالی در مچ پا یا کف پا وجود دارد یا خیر و در صورت نیاز برای رفع اختلال، کفشی مناسب نسخه نویسی و تهیه شود.
 

ادامه

بهترین سن برای آموزش موسیقی به کودکان

هدف از آموزش موسیقی به کودکان، تقویت درک و تخیل و شکوفایی استعدادهای آنهاست

ادامه

بهترین اسباب بازی برای کودکان ۷ تا ۱۲ ماهه

یک کارشناس مامایی گفت: هنر و نقاشی باعث رشد تفکر و مهارت های خلاق در کودکان می شود.
 

ادامه

شادی بچه ها با خوب گوش کردن

برای این که سلامت جسمانی و روانی کودکان، دانش آموزان، اطرافیان و خودمان حفظ شود، باید سعی کنیم با شناسایی عوامل مؤثر بر شادی، موجبات تقویت عوامل مثبت و تقلیل عوامل منفی مؤثر بر شادی را فراهم کنیم

ادامه

بچه های بد غذا

 بدغذایی كودكان مشكل مشترك بسیاری از پدر و مادرهایی است كه نگران نرسیدن مواد غذایی لازم و كافی به فرزندانشان هستند. كــــودكانی كه با وسواس و دیرپسندی غذا می خورند به ۲ گــــروه تقسیم می شوند:

ادامه

اشتها و تمایل به غذا خوردن در همه ی كودكان یكسان نیست

بعضی از كودكان ذاتا پرخور هستند و این كودكان اكثرا چاقند و مشكل غذایی هم ندارند. در مقابل كودكانی هستند كه ذاتا كم خورند و به فكر غذا خوردن نیستند

ادامه

کی به اختلال تکاملی کودک مشکوک شویم؟

 
کسب توانایی ها به ۲ عامل وابسته است؛ یکی اینکه ذاتا چقدر بدن آماده ای دارند و دیگر اینکه چقدر برای پرورش این قابلیت ها به آنها کمک شده است

ادامه

پسرفت رشد در کودکان

اگرچه عمده مباحث و موضوعاتی که در روان شناسی رشد اطفال و نوجوانان مدنظر بوده و به آنها پرداخته می شود، بررسی روند رشد و تکامل و پیشرفت آنها در حیطه کارکردهای عاطفی، اجتماعی، ارگانیک و... است، لیکن گاه در کودکان و نوجوانان با پسرفت مواجه می شویم

ادامه

بگذارید کودکان بازی کنند

بازی از مهم ترین عوامل رشد جسمانی، اجتماعی، عاطفی، اخلاقی و عقلانی برای کودک تلقی می شود؛

ادامه

حافظه کودکتان را با این شیوه افزایش دهید!

 

 
آیا می خواهید حافظه کودکتان را افزایش دهید، این کار به سادگی انجام پذیر است البته ...
ادامه

5جمله خوب و 7 جمله بد برای کودکان

با کودکان چگونه رفتار کنیم؟ اگر این جملات را به کودکتان بگوید رفتار او برعکس می شود و ...

ادامه

آیا فرزند شاد می خواهید؟


یکی از بهترین هدایایی که پدر و مادر می‏توانند به فرزندشان بدهند، امکان شاد زیستن و شاد بودن است.

ادامه

شیوه صحیح تشویق کودکان

تشویق و تمجید کودکان به عنوان یکی از شیوه های تربیتی بسیار ظریف شناخته شده است. در این حوزه کار والدین بسیار دشوار است زیرا تشویق همانند یک تیغ دولبه عمل می کند

ادامه

چند سوال رایج والدین در مورد نقاشی های کودکان

نقاشی کودکان نه تنها برای آنها یک نوع لذت و بازی است، بلکه می تواند به والدین در دیدن و شناختن دنیای درونی آنها کمک کند

ادامه

معرفی امیر محمد مجری خوب برنامه عمو پورنگ

امیرمحمد متقیان متولد 1374 هستم. مادرم ساوه ای و پدرم اهل تهران است. برنامه های عمو پورنگ را دوست داشتم

ادامه

چگونگی ترک ناخن جویدن بچه ها

ناخن جویدن، مكیدن شست و دست كردن در بینی از شایع‌ترین عادات كودكان است كه موجب نارضایتی والدین می‌شود

ادامه

نقش وسایل بازی در پرورش استعدادهای کودک

بسياری از ويژگی های فردی کودکان را می توان در بازی های آنها مشاهده کرد بازی روشی برای بیان حالات و احوالات درون کودکان است.

ادامه

آماده كردن كودك برای‌ زندگی ‌اقتصادی بهتر

خانواده نقش مهمی در آماده كردن فرزندان برای زندگی بهتر در آینده دارد. جنبه اقتصادی نیز باید برای آماده‌سازی كودك مد نظر قرار گیرد

ادامه

آرزوهای کودکانه

کوچک اند، ولی آرزوهای بزرگ دارند.
اگر از ما که ادعای بزرگی داریم بپرسید چه آرزویی دارید، بی شک آرزوی برگشتن به روزهای پاک و بی غل و غش کودکی مان را داریم.
 

ادامه

كودكان را در جمع ، خوب معرفي كنيد

دكتر” شكوه رستگارزاده” روان پزشك گفت: به خانواده‌ها توصيه مي‌شود كه فرزندان خود را با بكارگيري الفاظ و صفت نيكو يابسته به‌موفقيتهاي اجتماعي و حسنات اخلاقي ، آنها را در جمع معرفي كنند.

ادامه

عکسهای دیدنی ایده‌هایی برای غذا دادن به کودکان !

کودکان معمولا از خوردن غذا طفره می‌روند، شاید تنوع در ارائه غذا، کمک خوبی برای جذب کودک شما به خوردن غذا باشد.

ادامه

پیشگیری از زمین خوردن کودکان در خانه

همچنان که بچه ها بزرگ تر می شوند، بسیار فعال تر و شلوغ تر شده و در گروه های بزرگ بازی می کنند

ادامه

والدین برای از پوشك گرفتن كودكان عجله نكنند

 
آغاز تغذیه كمكی برای شیرخوار، دوره آموزش انجام دفع اختیاری و دوره پیش از دبستان شایع ترین زمان بروز این عارضه در كودكان است.

ادامه

عزیزم من دوستت دارم

هنگامی كه كودكی كسی را در ایستگاه اتوبوس مسخره می كند یا وقتی عصبانی می شود كتابهایش را پرت می كند، والدین خود را از یاد دادن مهربانی، صداقت و ادب به فرزندشان مأیوس می كند.

ادامه

چرا کودکان دروغ می گویند؟

- ترس. زمانی که کودکان از نتیجه اعمال خود می ترسند، برای پوشاندن آن دروغ می گویند. (آیا قوانین خیلی سفت و سخت هستند و یا محدودیت ها خیلی زیاد است؟). آیا کودک شما برای حرف زدن با شما احساس راحتی می کند؟

ادامه

پرخاشگری و دلایل آن در كودكان

مانند اغلب رفتارها، پرخاشگری هم رفتاری آموختنی و اكتسابی است. از محیط دریافت می‌شود، شكلی كه می‌توان آن راتقویت یا تضعیف كرد

ادامه

ترس كودكان از تزریق

کودکی که دکتر برای او تزریق تجویز می کند، بعید است كه قبل از آن ساكت بماند. شما می‌توانید پریشانی كودكتان را پیش‌بینی كنید و قدم‌هایی را برای كاهش دادن آن بردارید. 
 

ادامه